UA-89691712-1
Öne Çıkanlar 2.celp DUYGUSAL GİBİ sitaset protokol imzalandı

KESK, 300 LİRA ZAM İSTEDİ

2014 yılıyla ilgili bütçe maratonu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmeye başlanırken, Maliye binası önünde toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri de, taleplerinin bütçede karşılanmaması durumunda greve gideceklerini söyledi. Grup adına açıklamayı yapan, KESK Şanlıurfa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmet Karadağ, “Ülkemizi daha da karanlığa sürükleyecek bu bütçeyi derhal geri çekin” dedi. Açıklamasına Yüksekova’da (Gever) yaşanan olaylara değinerek başlayan Karadağ, “Gever’de iki vatandaşın polis tarafından katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Görülüyor ki barış sürecini bizzat polis provoke etmektedir, İçişleri Bakanı da göz yummaktadır. Ancak biz emekçiler bu oyunu bozarız bu böyle bilinmelidir” diye konuştu.

“2014 yılı merkezi yönetim bütçesi, tüm yükün yine emekçilerin omuzlarına yıkıldığı, emekçilerin ve halkın değil, savaşın, rantın, sermayenin bütçesidir” diyen Karadağ, “Savaşın, sömürünün, gerici düzenine karşı mücadelesinden bir an bile geri adım atmayan emekçiler olarak bugün buraya bu düzenin bütçesine karşı sesimizi yükseltmeye geldik. Gasp edilen haklarımızın, işimizin, aşımızın, eşitlik ve özgürlük mücadelemizin sonuna kadar savunucusu olan biz emekçiler, buradan meclise sesleniyoruz. Ülkemizi daha karanlığa sürükleyecek bu bütçeyi derhal geri çekin. 11 yıldır AKP hükümeti kaynakların kimlerden nasıl toplanacağına tek başına karar veriyor, bu kaynakları kurmaya çalıştığı yeni düzeni güçlendirecek alanlara aktarıyor. Emekçilerin birikimlerine el koyarak, ağır vergilerle toplanan bu kaynaklar, bugün emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak şiddet mekanizmalarıyla, dini istismarla toplumsal yaşamı yeniden dizayn etmeye aktarılıyor. Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantiyeci sermayenin cebine aktarılıyor” dedi.

 

KARADAĞ: TOPLUMSAL BARIŞA HİZMET EDECEK ADIMLAR ATILMIYOR

Açıklamasına AK Parti hükümetinin politikalarını eleştirerek devam eden Karadağ, “Haklarımız her geçen gün gasp edilirken, ülkemizi Ortadoğu’da emperyalizmin müdahale aracına dönüştüren AKP’nin savaşçı politikalarının faturası yine emekçilere ödettirilmek isteniyor. Ülkemizin emperyalistlerin maşası haline getirilmesine, halkların kendi geleceklerine kendilerinin karar verme haklarının, özgür ve bir arada yaşam haklarının ellerinden alındığı bu kirli tarihe ortaklık etmesine izin vermeyecek olan biz emekçiler, savaşın bütçesini de kabul etmeyeceğiz. Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü süreciyle birlikte savaş harcamaları küçüleceği yerde büyümektedir. Barış halkların dilindeyken bütçe, barışın değil savaşın, baskının ve şiddetin ve ölümlerin bütçesi olmaya devam etmektedir. Toplumsal barışa hizmet edecek adımlar atılmadığı gibi, 90’lı yıllara davetiye çıkaran biçimde demokratik tepkiler şiddetle bastırılmaya, halkların bir arada yaşam zeminleri daraltılmaya çalışılmaktadır. 2014 yılı bütçesi de işsizlik, su, elektrik gibi alt yapı sorunlarının yanı sıra eğitim, sağlık gibi onlarca sorunla boğuşan halkın ihtiyaçlarına cevap vermek yerine oluşan çatışmasızlık ortamını ve barış umutlarını ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin hazırlığının yapıldığına yönelik işaretlerle doludur” diye ifade etti.

 

BEKLENTİ 300 TL ZAM

 

Kayıpların telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını isteyen Karadağ, sözlerini söyle tamamladı: “Herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, taşeronluğun kaldırılmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini, istiyoruz. Taleplerimizin yaşama geçmesi için bugün ülke genelinde sokağa çıktık. İşyerlerinde kamu emekçilerinin haklarına sahip çıkması için yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. Meclisteki muhalefet partilerinin taleplerimize sahip çıkması için girişimlerde bulunuyoruz. AKP hükümeti kamu emekçilerinin haklı taleplerine hala olumlu cevap vermezse, 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için grevde olacağız. Tüm kamu emekçilerini haklarımız ve geleceğimiz için mücadelemize güç vermeye çağırıyoruz.” (ALİ DEMİR/İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.