UA-89691712-1
Öne Çıkanlar Şanlıurfa vali diyarbakı KARADELİK belediye

Kızıldamar açıklamayı yetersiz buldu

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Aliye Kızıldamar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında Birecik’te emekliliklerine kısa bir süre kala 4 çalışanın işine büyükşehir belediyesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden son verildiğini iddia etmişti. Söz konusu olayla ilgili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden kapsamlı bir açıklama beklediklerini belirten Kızıldamar, önergelerine verilen cevabın tatmin edici olmadığını kaydetti.

 

‘HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ’

Kızıldamar, Ocak ayı oturumunda "Birecik'te itfaiye memuru olarak çalışan Yaman Megit, 93'te işe girmiş. Emekliliğine 4 yıl var. Ahmet Nuri Şahin, emekliliğine 4 yıl var. Bu da yine 93 girişli. İsmail Sarıkaya yine 93 girişli, emekliliğine 10 yıl var. Derviş Sarıkaya emekli edilmesine 4 yıl var. Sebze halinde işçi kadrosunda. Çalışan arkadaşlarımız bunlar, kadrolu olarak çalışan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımıza geçen Perşembe günü Belediye Sendikası Başkanı arkadaşları arıyor. Arkadaşlara işlerine son verildiğini, ilk üç arkadaşımız itfaiye eri olarak çalışıyor. Yani Yaman Megit, Ahmet Nuri Şahin, İsmail Sarıkaya itfaiye eri olarak kadrolu çalışan arkadaşlar. Derviş Sarıkaya da sebze halinde çalışıyor. Arkadaşlar aranıyor. Urfa'ya çağrılıyorlar. Kıdem tazminatlarının hesaplanacağı, işlerine son verildiği yönünde kendilerine bilgi veriliyor. Bugün tekrar yapılan görüşme sonucunda işlerine son verildiğini ve yetkili birime Birecik İtfaiye Amirliğine yazılarının gittiği söyleniyor. Emekliliğine 4 yıl, 6 yıl, 10 yıl kalan arkadaşlara hiçbir gerekçe bildirilmeden, daha önce hiçbir uyarı yapılmadan aranarak işlerine son verildiği söyleniyor büyükşehir belediyesi tarafından. Yine bir arkadaşımız daha var. Muhittin Kaya isimli arkadaşımız da daha önce Birecik'te mezarlık müdürlüğünde kadrolu memur arkadaşımız. Bu arkadaşımız da Ceylanpınar'a sürgün ediliyor. Arkadaşlar Birecik'te oturuyorlar. İtfaiye eri olarak çalışıyorlar. Bu arkadaşların işlerine son verilirken bir taraftan da Urfa'da oturup Birecik'te itfaiye biriminde görevlendirilen ve her gün oraya gönderilerek yol masrafı da karşılanan arkadaşların isimleri bizde. Şu ana kadar açıklamak istemiyorum. Bir tarafta yerelde böyle mağduriyetler yaşatılırken diğer taraftan bütçeye yük getirilerek Urfa'dan personelin Birecik'e gönderilmesi, her gün yol ücretinin karşılanması bu kabul edilebilir bir durum değildir" ifadelerini kullanmıştı.

 

‘BAŞKANLIK OLURUYLA FESHEDİLMİŞ’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mahmut Atçı’nın imzasını taşıyan açıklamada, “İlgi sayılı yazı ekindeki soru önergesinde bahse konu işçi personel 6360 sayılı Kanun ile Birecik Belediyesinden Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza devredilmiş olup, Başkanlık makamından alınan 31/12/2014 tarih ve 73 sayılı olur ile tüm kıdem ve ihbar tazminatları ödenmek üzere mağduriyetlerine mahal verilmeden iş akitleri feshedilmiştir.

Ayrıca aynı soru önergesine konu Bekçi Muhittin Kaya'nın Ceylanpınar İlçesine sürgün

Edildiğine dair iddianın yanlış bilgiden kaynaklandığı, adı geçen Memurun 06/01/2015 tarihinde

 

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Bakanlığı emrinde görevlendirildiği ilgilinin dosyasından yapılan incelemeden anlaşılmıştır. Bilgilerinize arz ederim” denildi. 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.