UA-89691712-1
Öne Çıkanlar dikkat KAÇMA belediye KURUM yani sezon hazırlıkları

Memuru 123 lira zam ile zor bir yıl bekliyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2013 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre dört kişilik ailenin insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için gerekli olan en düşük miktarı ifade eden “Asgari Geçim Haddi”, 3 bin 677 lira 64 kuruşa yükseldi.

Araştırmaya göre Kasım 2012’de 3 bin 505 lira 35 kuruş olan “Asgari Geçim Haddinin” son bir yılda 172,29 TL arttığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada bir memurun 657 sayılı Kanuna uygun bir şekilde görevini sürdürmesi ve sosyal hayattaki yerini alabilmesi için gerekli olan en düşük tutar olan “Yoksulluk Sınırı”, 1.839 lira 39 kuruş olarak belirlendi.

Bir kişinin sosyal yaşam içerisinde hayatını sürdürebilmesi için gerekli en düşük miktar olan “Açlık Sınırı” ise Ekim ayına göre %0,05 artarak 1.415 lira 22 kuruş oldu.

 “Ailenin Aylık Ortalama Gıda Harcaması” 841,26 TL; “Kira Tutarı” ise 576,65 TL olarak hesaplandı. Bir ailenin yalnızca gıda ve barınma harcamaları toplamı 2013 yılı Kasım ayında 1.417,91 Lira olarak tahmin edildi.

Buna göre bir memur, Kasım ayında ortalama maaşının %70,77’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur, gıda ve kira için 1.417 TL ödedikten sonra maaşından arta kalan 586,46 TL ile ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. 

Asgari Geçim Araştırması sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Bu yıl yapılan toplu sözleşmede, malum konfederasyonun marifetiyle 2014 yılının bütünü için memur maaşlarına yalnızca 123 TL zam yapılmasına karar verilmiştir. Bu artış dışında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlarda herhangi bir zam söz konusu olmamıştır. 2014 yılında maaşlar enflasyonun altında kalacak fakat memurlara maaş zammı dışında enflasyon farkı ödemesi dahi yapılmayacaktır. Bu gerçeği vatandaşlarımızın tüketmek zorunda olduğu mal ve hizmet fiyatlarındaki artışta görüyoruz. Son bir yıl içinde aylık harcamalarımız 172 TL arttı ama maaşımıza bu miktarda zam yapılmadı. Yani maaşlar günden güne erimeye devam ediyor. Görünen o ki, 2014’te de memur maaşı enflasyon rakamlarının altında kalarak eriyip gidecektir. Sözde Konfederasyon masada memurları unutmuş; pazarlık süresini dahi tamamlamayarak memuru düşünmeyen aceleci imza ile memuru her açıdan kazanımsız bırakmış ve memuru mağdur etmiştir. Bizleri asıl üzen ve endişeye sevk eden nokta, bir konfederasyonun memuru asla tatmin etmeyecek bir rakama imza atmış olması ve bütün yasal itiraz yollarımızı kendi eliyle kapatması olmuştur.

 

Geçtiğimiz günlerde LPG’ye %12 zam yapılmış; son 1 yılda patates %93, kuru fasulye %46, ilaç %25, ekmek %13, kuru soğan %12, beyaz peynir %11 zamlanmıştır. Hal böyleyken maaşlara bütün bir yıl için yalnızca %5,1 zam yapılması kabul edilemez. Memuru çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle 2014 yılı bütçesi kesinleşmeden bu duruma çare bulunmak ve memurlara en azından enflasyon farkı verilmesini sağlayacak bir düzenlemeyi TBMM’de 2014 yılı bütçesine eklemek zorunluluğu vardır” dedi. (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.