UA-89691712-1
Öne Çıkanlar 2.celp DUYGUSAL sitaset GİBİ protokol imzalandı

Mevsimlik işçilerin eline fırsat geçti

Türkiye beş ay arayla ikinci kez sandığa gitmeye hazırlanırken, araştırmalar ülkede tam anlamıyla seçim havası olmasa bile 1 Kasım’da katılım oranının yüksek çıkacağına işaret ediyor.Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, son dört seçimde katılım oranının giderek arttığını ortaya koyuyor. Ülke genelinde 3 Kasım 2002 seçimlerinde katılım oranı yüzde 79.14 olarak belirlendi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bu oran yüzde 84’e yükseldi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde ise katılım oranı yüzde 83.16 oldu. 7 Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 83.92 olmuştu. Şanlıurfa’da son sekiz yılda ise hep yaz aylarına denk gelen seçimlerde on binlerce mevsimlik tarım işçisi başka illerde bulunuyordu. Bu kez mevsimlik işçilerin de iradesi sandığa yansıyacak.


7 HAZİRAN’DA YURTİÇİ ORAN 86.43’TÜ

Son dönemin en yüksek katılımı, 7 Haziran 2015 seçimlerinde gerçekleşti. 56 milyon 608 bin 817 seçmenden 47 milyon 507 bin 467’si sandığa gitti. Katılım, kayıtlara yüzde 83.92 olarak yansıdı. Ancak, 7 Haziran seçimlerinde gümrük kapılarının yanı sıra yurtdışında da oy kullanıldı. Yurtdışındaki katılımın yüzde 32.5’te kalması, ortalamayı düşürdü. Gurbetçi oyları çıkartıldığı zaman yurtiçi katılım yüzde 86.43 olarak belirlendi. 7 Haziran’da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanmıştı 1 Kasım için bu rakam 1 milyon 270 bini aştı. Bu artışın Türkiye geneli katılımı da etkilemesi bekleniyor.


1 KASIM SEÇİMLERİ KATILIM ORANI ANKET SONUÇLARI NE DİYOR?

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi yöneticisi Özer Sencar, 1 Kasım’da seçime yüzde 84- 86 oranında katılım beklediklerini söyledi. Sencar, uzatılmış tatilden dolayı yaklaşık 2 milyon üniversite öğrencisinin ne yapacağının önemli olacağını da vurguladı. Sencar, Doğu ve Güneydoğu’da da bir grup Kürt seçmenin, çatışmalardan dolayı yaşadıkları yerleri terk etmeleri ve baskı ortamı nedeniyle sandığa gidemeyebileceğini söyledi. KONDA’nın kurucusu Tarhan Erdem, “Taraflar hırslandılar. Hem iktidar hem de muhalefet kazanmak için uğraşıyor. Herkesin oyu aynı nispette korunur” derken KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 1 Kasım’da yüzde 91 oranında katılım beklediklerini ve bu artışın bütün partilerin oylarına aynı oranda yansıdığını anlattı.


URFA’DA YAZ AYLARINDA KATILIM DÜŞÜK OLUYORDU

Şanlıurfa’da, 2007 yılından bu yana yapılan seçimler hep yaz aylarına denk geldi. Özellikle on binlerce mevsimlik işçinin bu aylarda kentte bulunmaması nedeniyle katılım hep düşük oldu. 2007 yılının Temmuz ayında yapılan genel seçimlerde katılım oranı yüzde 81,90 olurken, 2009’daki Mart yerel seçimlerinde ise biraz daha gerileyen katılım ancak yüzde 77,72’de kaldı. 2011’deki Haziran genel seçimlerinde 82,1 olan katılım oranı 2014 Mart’ındaki yerel seçimlerde yine yükselerek yüzde 86,7’ye ulaştı. 2015 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimlerde de Şanlıurfa’daki seçmenlerin sandığa katılım oranı yüzde 80,50 oldu.  Son sekiz yılda yapılan yaz aylarındaki seçimlerin aksine erken yapılan bu genel seçim Kasım ayına denk geldi. Mevsimlik tarım işçilerinin büyük bir kısmı geçtiğimiz günlerde kente döndü. Bu nedenle on binlerce mevsimlik tarım işçisinin hem seçim sonuçlarında hem de katılım oranında etkili olacağı tahmin ediliyor. (HABER MERKEZİ)

 

SİYASİLER NE BEKLİYOR?

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA ATAŞ: Haziran ayına göre daha uygun bir zaman dilimi. Vatandaşlar, seçmen olduğu yerde bulunuyor. Katılımın artması için özel bir kampanya yürütmedik. Ama partimizin il başkanlıklarına, ‘Çevrenizde kayıtlı olup il dışında yaşayan bildiğiniz, tanıdığınız seçmenlerin, illerinde oy kullanabilmeleri için gerekli organizasyonları yapın’ talimatı verdik.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI Haluk Koç: İçinden geçtiğimiz hassas dönemde, yurttaşlarımızın ülkenin geleceği ile ilgili kararlarını, sandık başına gidip oy kullanarak vereceklerini düşünüyorum. Çünkü bu görevini ihmal edenlerin yarın ülkede gelişebilecek hiçbir olumsuzluktan şikâyet etmeye hakkı olmayacağını bilmeleri gerekir.  Önümüzdeki dönem ülkenin nasıl bir anlayışla yönetileceğine seçmenler karar verecek. Bu haklarını kullanmama yönünde tercihte bulunacaklarına inanmıyorum.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN: Seçmenin ‘Bizi tekrar sandığa götüren kimdir’ diye sorgulayacağını; 7 Haziran’da milletin irade beyanını beğenmeyenlerin sandığa gömüleceğini düşünüyoruz. Bu nedenle katılım daha da artacak.

 

HDP SÖZCÜSÜ AYHAN BİLGEN: Özellikle seçim sonrasında yaşananlar, bir taraftan seçmende siyasete yönelik güvensizlik ve bıkkınlığı artırsa da, diğer yandan uzlaşma ve koalisyon konusundaki iradesinin yok sayılmaması gerektiğini sandıkta hissettireceğini düşünüyoruz. Kış aylarında mevsimlik işçilerin katılımı daha da artacaktır. 5 günlük tatilin de katılımı düşüreceğine inanmıyorum.  Özellikle öğrenciler ve iş nedeniyle başka kentlerde bulunanların oy kullanmak için kayıtlı bulunduğu kentlere gidebilmesi için de kampanya yürütüyoruz.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.