UA-89691712-1
Öne Çıkanlar siyaset harran ekonomi Şanlıurfa dikkat

MHP'yi Urfa'dan silip süpüren Ova oldu

MUSTAFA ARISÜT/RAKAMLARLA TÜRKİYE VE ŞANLIURFA SEÇİM ANALİZİ -III-

 

AK PARTİ BİRECİK ADAYLARINA 5’ER BİN OY DÜŞÜYORDU!

Birecik ve Ceylanpınar’da 2011 yılından bu yana yapılan yerel ve genel seçimlerde AK Parti’nin oylarında ciddi anlamda bir erime yaşanıyordu. Öyle ki, 7 Haziran seçimlerindeki listede Birecik ilçesinden 3 adaya yer verilmesine rağmen yüzde 38,18 gibi bir oy oranı ile tarihinin en düşük oyunu alan AK Parti, artık bir türlü bu ilçede yaşadığı düşüşün önüne geçemiyordu. 50 bini aşkın bir oyla seçilmeyi uman adayların her birine neredeyse 5 bin oy düşüyordu.  Seçim adaletsizliği burada da apaçık kendisini gösterip son sıralardaki adayların oylarıyla toplamda bir adaya yetecek kadar oy alınamamasına rağmen her üç aday da Meclis’e girmeyi başarıyordu. Bugüne kadar hiç aday çıkaramayan Ceylanpınar, ilçede güçlü olan BDP’nin (barajın etkisinden de kaynaklanan sebeplerden dolayı) neredeyse iki katı oyunu alıyordu. Ancak 7 Haziran felaketini AK Parti burada da hissediyordu. 2011 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 53,28’e çıkan AK Parti, 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde yüzde 37,02’ye düşüyordu. HDP ise daha önce burada kendi rekorunu kıran AK Parti’nin de üzerine çıkıyor yüzde 53,79 bandına dayanıyordu. Üstelik HDP de Ceylanpınarlı birisini aday göstermemişti. Ama her tarafta olduğu gibi AK Parti bu ilçelerde de oyunu arttırıp 7 Haziran’da kaptırdığı birinciliği HDP’den alıyordu. 1 Kasım’da Birecik’teki sandık sonucu partiler açısından şu şekilde oldu: AK Parti 21 bin 194 seçmenin oyuyla yüzde 53,38 alırken, elinden birinciliği aldığı HDP ise,14 bin 92 seçmenin tercihiyle yüzde 35,49 oranına geriledi. CHP, Halfeti’den sonra en güçlü olduğu bu ilçede 2 bin 419 kişinin oyuyla yüzde 6,09’luk bir sonuç elde edebildi. İlçede dördüncü olan MHP de, sadece bin 274 kişinin oyunu alıp yüzde 3,21’lik bir oran elde etti.

 

AK PARTİ AÇISINDAN EN İSTİKRARLI İLÇE EYYÜBİYE

Şanlıurfa’da ‘Büyükşehir’ kapsamında 2014 yılında kurulan üç merkez ilçeden birisi olan Eyyübiye, AK Parti’nin istikrarlı bir şekilde oyunu arttıran tek ilçe oldu. Eyyübiye’de belediye başkan adayı gösterilen Mehmet Ekinci’nin adaylıktan geri çektirilmesi için AK Parti Genel Merkezine yönelik tepki amaçlı mitingler yapılıyor, aday adaylarının çoğu birleşip genel merkeze baskı yapıyordu. Buna rağmen girilen 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin oyu sandıklardan yüzde 55,4 olarak çıkıyordu. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti hemen hemen ülkenin dört bir yanında düşüş yaşıyor ancak Eyyübiye’de aldığı yüzde 60,41 oy oranı ile yükselişe geçiyordu. 1 Kasım seçimlerinde ise, başta ilçe belediye başkanı Mehmet Ekinci olmak üzere, bölgenin milletvekili adayı Halil Özcan ve zaman zaman ilçeye gelen diğer milletvekili adayı Mehmet Ali Cevheri büyük bir çaba sarf etti. 7 Haziran’da aldıkları oyun üzerine yüzde 17’de de ekleyip 78 bin 542 seçmenleoy oranını yüzde 77,49’a kadar yükseltiyordu. Böylece Şanlıurfa’da Kürtlerin de yaşadığı ilçeler arasında AK Parti’nin en fazla oy aldığı ilçe Eyyübiye oluyordu. HDP hem Arap hem Kürt adaylarıyla bastırdığı 7 Haziran’da 36 bin 688 kişinin oyuyla yüzde 28,22 alırken, 1 Kasım’da 25 bin 714 seçmeniyle yüzde 17,52 oy oranına geriledi. MHP 7 Haziran’daki yüzde 3,93 oranından 1 Kasım’da yüzde 1,82’ye, CHP ise o dönem iddialı çıkış yapan ikinci sıra adayı Hasan Oğul’la aldığı yüzde 3,55’den yüzde 1,53’e geriledi.

 

OVADAKİ ARAPLAR MHP’YE SIRT ÇEVİRDİ

Eskiden bu yana MHP’ye gönül veren Ovadaki Araplar,1 Kasım’da en zor zamanında yani tek başına iktidar olmak için tüm gücünü ortaya koyan AK Parti’nin yanında yer alıyordu. Daha önce oylarıyla MHP’den vekil ve belediye başkanı bile çıkaran Harranlı ve Akçakaleli Araplar, bu kez AK Parti’ye ülke genelinde rekor sayılabilecek miktarda oy verdi. 1 Kasım’da Akçakale’de yüzde 89,54 oranında oy alan AK Parti, Harran’da ise yüzde 83,58 oranında oy elde etti. Burada AK Parti’nin 9’uncu sırasında yer verdiği KemallettinYılmaztekin ile 3’üncü sırasındaki Halil Özcan’ın da etkisi büyük oldu. MHP ise kurulduğundan bu yana destek bulduğu Ova’da en büyük hayal kırıklığını 1 Kasım’da yaşadı. Akçakale’de yüzde 4,80’e gerileyen MHP, yüzde 14,79’a düştü. 2014’de yapılan yerel seçimlerde AK Parti Akçakale’de yüzde 50,8, Harran’da da yüzde 55,5 almıştı. En güçlü rakibi MHP ise biraz da İbrahim Özyavuz’un etkisiyle yine 2014’de Akçakale’de yüzde 44,4, Harran’da yüzde 39,5 oranında oy elde ederken, 2015 Haziran’ın da ise AK Parti Akçakale’de yüzde 59,02, MHP yüzde 24,20, Harran’da AK Parti yüzde 55,05, MHP yüzde 39,64 oy almıştı.

 

YARIN:

DİĞER İLÇELERDEKİ OY KAYMALARI

 

Foto: Ahmet Eşref Fakıbaba, Mazhar Bağlı ve Hamide Sürücü kimi aslen Birecikli kimi Birecik’te yaşıyordu. Her üç adayın da AK Parti listesinden bu ilçeden gösterilmesi diğer ilçelerin tepki göstermesine sebep olmuştu. Ancak buna rağmen her üç adayın Birecik’ten aldığı oy sadece 15 bin civarında olmuştu.    

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.