Öne Çıkanlar çöp topladılar 1 tl oldu ömer çakıllı İbrahim KONTROL

Nöbet uygulamasına tepkiler sürüyor

(Ali DEMİR-İPEKYOL)

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Şubesi, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve Demokratik Hekim Girişimi, hükümetin başlatmış olduğu aile hekimlerine yönelik başlatmış olduğu nöbet uygulamasına karşı seslerini yükseltmek için Şanlıurfa Halk Müdürlüğü önünde bir araya gelerek eylem yaptı. Burada grup adına basın açıklaması yapan SES Şanlıurfa Şube Eş Başkanı Ruken Kılınç, “Hükümetin sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürüttüğü piyasalaştırma ve çalışanlara yönelik esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamaları artarak sürmektedir. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da (Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi) fazlasıyla nasibini almaktadır. Sağlıkta dönüşüm programının önemli ayaklarından biri olan aile hekimliği düzenine bir yönetmelikle resmen 06 Temmuz 2005'de girdik. Hükümetinin övünerek uygulamaya koyduğu aile hekimliği düzeni, öncelikle koruyucu sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen dokuz yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı ve bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirtilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı. 25 Ocak 2013'de yönetmelik son halini aldı zannedilirken, fazla çalışma ve nöbetler konusu 2014'de yasa ile dayatıldı” dedi.

 

ZORUNLU NÖBET

Aile Hekimliği Kanununa Ocak 2014'te 6514 sayılı kanunun 52. maddesi ile getirilen düzenleme sonucu aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari 8 saat nöbet görevi verileceği şeklindeki düzenlemeyi hatırlatan Kılınç, zorunlu nöbetin öncelikle hastane acil servislerinde tutulması ile ilgili 9 Nisan 2014 tarihli 2014/12 sayılı genelge çıkarıldığını kaydetti.

 

‘ÇALIŞANLAR MUTSUZ’

“9 Nisan 2014 tarihinden itibaren birinci basamakta çalışan emekçiler fazla çalışmaya, angaryaya karşı direniyorlar” diyen Kılınç, “Gitmiyor bu düzen. Çalışanlar mutsuz, umutsuz. Neden? Çünkü kayıp çok fazla ve ağır oldu” dedi.

Yeni uygulamayla aile hekimliği düzeninin kaybettiklerin sıralayan Kılınç, “Aile hekimliği ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti. Aile Hekimliği düzeni, Toplum Sağlığı Hekimliği anlayışını yok etti. Hekimi hastaya mahkum etti. Aile Hekimliği düzeni Halk Sağlığı Hemşireliğini yok etti. Hemşireyi hastaya mahkum etti. Aile Hekimliği düzeni, Hemşirelik Kanununda ve yönetmeliğinde açıklığa kavuşturulan hemşireliği yok etti. Aile Hekimliği düzeni, farklı meslekleri yok etti. Hekim dışında ki farklı meslekler olan hemşire, ebe, acil tıp teknisyenini bir meslek olarak kabul edip, onlara topluca eleman deyip, hepsine niteliği çok zayıf olan aynı görevleri verdi.

Aile Hekimliği düzeni, çalışanları normal mesai saatlerinin dışında daha fazla sürelerle çalışmaya ve acil nöbetleri tutmaya zorunlu kıldı. Aile Hekimliği düzeni, koruyucu sağlık hizmetlerini değil muayenehaneciliği ön plana çıkardı.

 

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNE KULAK VERİN’

Bu düzenin ne halkın sağlığına ne de sağlık çalışanlarının insanca yaşam mücadelesine bir katkısı olmadığını belirten Kılınç, “Olmayacaktır. Bunu onlar da biliyorlar. Nereden biliyoruz bildiklerini?

 

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin devamlı değiştirilerek anlaşılmaz hale gelmesinden. Yetkililerin devamlı açıklama yapma gereği duymasından... Yetkililerden açıklama değil, halkın ve sağlık çalışanlarının taleplerine kulak vermesini ve sorunları çözecek adımları atmasını bekliyoruz. Biz sağlık ve sosyal hizmetler alanında örgütlü sendika, oda ve dernekler olarak; özellikle yukarıda belirtilen nedenler ve birinci basamakta özveri ile sağlık hizmeti sunan emekçilere dayatılan fazla çalışma, angaryaya ve baskılara karşı bugün hizmet üretmiyoruz ve hükümetin halkın sağlığını hiçe sayan, sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran ve köleleştiren uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6