Öne Çıkanlar gazete rabia meydanı eyyübiye ajansurfa büyükşehir

OKUL MÜDÜRÜ DEĞİL HAYAL TÜCCARI!

Şanlıurfada bir ilköğretim okulu müdürü, hem yasal açıdan hem de bini aşkın öğrencinin ahlaki değerleri ile oynayarak bir skandala imza attı. Haber merkezimize gelen bir ihbar sonucu, bir okulda yardım toplamak amacıyla, öğrencilere ‘Yıl Sonu Programı Piyangosu adı altında 5 bin çekiliş biletini satmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Görüşüne başvurduğumuz Milli Eğitim Yetkilileri, bunun yasal bir organizasyon olmadığını kabul ederek, bilet satışlarını iptal ettirip satılanları ise iade alacaklarını söylediler.

 

Kent merkezinde okul müdürlüğü yapan N.Y.nin sebep olduğu skandal, öğrencilerle velileri karşı karşıya getirdi. İpekyolu arayan duyarlı bir veli, “Ben çocuğuma bu gibi oyunların yanlış olduğunu, insanı emek harcamadan kazanmaya teşvik ettiğini, dolayısıyla kumara alışacaklarını anlatmaya çalışıyorum. Öğretmenleri de piyango bileti satmak için çocuğumu yanlış yönlendiriyorlar. Biletleri geri almak olumludur. Ancak çocuklara bu gibi oyunların ve organizasyonlarında yanlış olduğunu anlatsınlar” dedi.

Velileri uyaran uzmanların bu konudaki görüşü, “Karşılanmayan ihtiyaçlar gerilime, kaybolan umutlar da hayal kırıklığına yol açar. Kişinin aslında ihtiyaç duymadığı ve karşılaması da mümkün olmayan ihtiraslarını tabiri caizse gaza gelerek ihtiyaç bellemesi psikolojisini gereksiz yere zora sokmaktan başka bir işe yaramaz. Üstüne üstlük bu sanal ihtiyaçları bir de piyango gibi hayal ticareti ile karşılama çabası da bu duruma tuz biber ekecektir” şeklinde.

 

HABERİMİZ YOK

Bilet satış organizasyonundan haberdar olmadığını belirten Milli Eğitim Şube Müdürü Nihat Yıldırım şu açıklamada bulundu: “Uyardığınız için ben size teşekkür ederim. 150–160 tane okulumuz var. Her gün okullarda bir takım faaliyetler yapılıyor. Faaliyetlerin takibini yapmak gerçekten zor oluyor. Bundan da haberimiz yok. Bize bilgi verilmediği gibi izinde alınmadı. Normalde bu tür faaliyetlerin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izinli olması lazım. Dolayısıyla bu yapılan şeyde yanlıştır. Biz gerekli girişimde bulunacağız. İptal edeceğiz. Eğer bunlar dağıtılmışsa da gerekli işlemler yapacağız.”

 

OKULUN İHTİYACI DA YOK

İl Milli Eğitim Müdürü Hanefi Şahin, “Para aldıysa iade etmek zorunda gereken söylendi. Şuanda talimat verdim. Yapmayacaksınız dedim, yapmayacaklar. Veliler duyarlılık göstermiş. Burada kurumsal bir fayda yerine başka bir fayda olsa tamam. Bunu oturur konuşur, olabilecek en ileri şekilde sorarım. Benim yadırgadığım konu şu, bu okulun fazla sıkıntı ve sorunu da yok” diyerek üzerinde fazla durulmaması gereken bir konu olduğunu savundu.

 

Okul müdürü 5 bin adet bilet sattıktan sonra, Mozaik AVMde düzenleyecekleri ‘Yıl Sonu Etkinliği Programında çekiliş yapmak istiyordu. Adedi 1 TLden satılan biletlerin 3 bin 400ü öğrencilere dağılmış durumda. Bileti alan her öğrencinin hayalinde ise çekilişte iki kişiye çıkacak dizüstü laptoplardan birisine sahip olmak.

Çekilişte ayrıca iki cep telefonu, üç fotoğraf makinesi ve bir bisiklet. Bir dershaneyi de ana sponsor yapan müdür buradan okula 5 bin TLnin üzerinde bir gelir elde etmeyi hedefliyordu. 

 

ÇEKİLİŞ YASAL DEĞİL

Çekiliş biletleri herhangi bir resmi kurumdan izin alınmadan satışa sunuldu. Oysa bu durumu düzenleyen ‘Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik aynen şöyle diyor: “Piyango ve çekiliş tertip edilebilmesi için; 15.08.2003 tarih ve 25200 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4971 sayılı Kanunun 20nci maddesi ile değiştirilen 320 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 41inci maddesi ve bu maddeye istinaden çıkartılarak 04.10.2006 tarih ve 26309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik maddeleri gereği Milli Piyango İdaresinden izin alınması zorunludur.”

 

18 YAŞ ALTI ÇEKİLİŞ YASAK

Okul yetkilileri resmi izin almadan satmaya başladığı biletlerin, Türkiyede 18 yaş altındakilere satışının yasak olduğundan haberi yok! İşte ilgili mevzuat: “Diğer Hususlar: (18 yaşından küçüklerin düzenlenen piyangolara katılması, katılıp kazanmış olsa bile kendilerine ikramiye teslim edilmesi yasak olduğundan bu yasaklamanın, ayrıca ÖTV ve KDV gibi malın değeri içinde bulunan vergiler hariç diğer vergi ve yasal yükümlülüklerin piyango düzenleyen tarafından karşılanması kanuna aykırı olduğundan bu uyarının biletler ve her türlü duyuru materyali üzerinde yer alacağının) başvuru dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir.” Yani yasal izin alarak yapanlar bile “18 yaşından küçükler, kampanyaya katılamaz, katılmış ve kazanmış olsalar bile ikramiyeleri verilmez.” ifadesini belirtmek zorunda. Ayrıca okulların zaten böyle bir izni alması da mümkün görünmüyor.

 

ÇOCUKLARDA HAYAL KIRIKLIĞI OLACAK

Psikologlar yetişkinler için Piyangodan para çıkacak beklentisinin ciddi bir kırılma ortaya çıkarabileceği ve bunun da depresyona yol açabileceği vurgusunu yaparken, çocuklar için nasıl bir travma oluşturacağını düşünmek bile istemiyorlar.

Uzmanlar, “Bir ümit, bir beklentiyle piyango bileti alındığı zaman bunu ciddi anlamda içselleştirir, kendinizi kaptırırsanız ruh dünyanızda beklentiyle yaşamaya başlarsınız” diyerek şu uyarılarda bulunuyor: “Beklenti davranış ve duygulara ulaşır, ruhsal olarak etkiler. Dolayısıyla insan ciddi bir anlamda ümit yaşamaya başlar. Beklenti gerçekleşmezse, kişi ciddi anlamda ruhsal kırılma yaşar. Bu kırılma ruhsal çöküntüye sebep olabilir. Bu herkeste olmayabilir, ama büyük çoğunlukla ümit bağlayan, beklenti içerisine giren ruhsal yapısındaki enerjiyi ciddi anlamda piyangodan çıkacak beklentisi üzerine kuran kişiler, ciddi kırılma yaşarlar. Bu kırılmanın arkasından da depresif bulguları yaşamaları kaçınılmaz hale gelebilir.” Kırılma yaşayan çocukların mutsuz olacağını, bunu ailesine, çevresine yansıtacağını ifade eden uzmanlar, kırılmayla birlikte ailede, arkadaşlar arasında ciddi tartışma ve gerilimler yaşanabileceğini, farkında olmadan kırıcı davranışlar içine girilebileceğini, bunun da ciddi sorunlar oluşturacağını sözlerine ekliyorlar.

 

DİKKAT! UMUDUNUZU ŞANS OYUNLARINA BAĞLAMAYIN

Yapılan bir araştırma, şans oyunlarının artık halkın kendini kurtarma aracına dönüştüğünü gösterdi. Peki, bu durumu nasıl değerlendirmeliyiz? Şans oyunlarından istediğini bulamayan kişi nasıl bir boşluğa sürüklenir? Ya da ikramiye kazanırsa hayatında neler değişebilir? Ekonomik sıkıntılarla boğuşan halk umudunu bu tarz oyunlara bağlamak yerine ne yapmalıdır?

 

Psikolog Fatih Reşit CİVELEKOĞLU

PİYONGONUN AMACI HAYALLERİ RANTA DÖNÜŞTÜRMEK

Piyangonun, popüler kültürün karşılamaktan aciz olduğu sanal ihtiyaçların, bir gün gerçekleşeceğine dair hayalleri canlı tutmak ve bu hayalleri ranta dönüştürmek için oluşturulmuş bir mekanizma olduğunu söyleyebiliriz.

 

KAYBOLAN UMUTLAR HAYAL KIRIKLIĞINA YOL AÇAR

Karşılanmayan ihtiyaçlar gerilime, kaybolan umutlar da hayal kırıklığına yol açar. Kişinin aslında ihtiyaç duymadığı ve karşılaması da mümkün olmayan ihtiraslarını tabiri caizse gaza gelerek ihtiyaç bellemesi psikolojisini gereksiz yere zora sokmaktan başka bir işe yaramaz. Üstüne üstlük bu sanal ihtiyaçları bir de piyango gibi hayal ticareti ile karşılama çabası da bu duruma tuz biber ekecektir.

 

KANAAT EN BÜYÜK ZENGİNLİK

Büyüklerimizin de dediği gibi kanaat en büyük zenginliktir. Gerçekleşme olasılığı son derece düşük piyango gibi araçlara başvurmak yerine elimizdekilerle mutlu olmaya çalışmak, bir yandan da hırsa kapılmadan çabalarımızı sürdürmek hayatta huzurun en güzel yoludur. Aksi bir tavır gereksiz strese ve hayal kırıklıklarına neden olabilecektir.

 

Psikolog Ayşe ÖZDEN/Sağduyu Psikolojik Danışmanlık

PİYONGO İLE ZENGİN OLMANIN SONUCU HAYAL KIRIKLIĞI

İnsan yaratılışı itibariyle hızlı değişimlere adapte olamaz ve kendisi için yabancı olan hayatın oyunculuğuna soyunamaz. Yenilikler ve değişim hayatın şartlarından biridir. Fakat bunun tedrici bir şekilde olması gerekir. Bir anda insanın ekonomik seviyesinin yükselmesi ile bir fabrikatörün iflas etmesi arasında bir fark yoktur. Olumlu bir seçim bile olsa hayati mevzularda ani karar verilmemesi ve ani değişimlere fırsat verilmemesi çok önemlidir.

Birde piyango ile zengin olan kimselerin kazandıkları parayı harcayarak tükettikleri ve tekrar başladıkları yere döndüklerini çok görüyoruz. İnsanın kişilik yapısı emek verdiğini, bedel ödediğini sahiplenir ve alın teriyle kazandığı lokma ona daha çok lezzet verir.

Çağımız mutluluğun parayla kazanılacağı sloganını pompalıyor insanımızın beynine. İnsanımız da bunun en kolay yolunun piyango olduğuna inanıyor ve mutluluk umudunu piyango biletine endeksliyor ve sonunda hayal kırıklığı... Bunun bedeli de mutsuzluk ve kanaatsizlik oluyor.

 

KUMARDIR, HARAMDIR

İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karamanın daha önceden bu konuda yapmış olduğu açıklama şöyle: Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden birkaçına (kurayı, çekilişi kazananlara) vermekten ibarettir. Üç beş kişinin ortaya birer milyon lira koyup zar atarak, kâğıt çekerek, atlar koşturarak... hangisininki kazanırsa parayı alması ile piyango vb. arasında bir fark yoktur.

 

HER TÜRLÜ ŞANS OYUNU HARAM

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Yepreminde bu konuda bir açıklaması var. İslam dininin şans oyunlarına olumlu bakmadığını, haram olduğunu söyleyen Yeprem, İslam dininin şans oyunlarının hiçbirine olumlu bakmadığını belirtiyor ve ekliyor, “İslam dinine ve kutsal kitabımız Kuran-ı Kerime göre, piyangonun her türlüsü haramdır.”

Yeprem, “Piyango, loto, toto, iddia gibi her türlü şans oyunları haramdır. Piyango bileti almak dahi haramdır. Marketlerden ve benzin istasyonlarından alınan piyango biletleri de haramdır. Market size şarap verse alır mısınız? Haramdır. Aynen burada alınacak olan piyango bileti de haramdır. Harama götüren şey haramdır” şeklinde açıklama yapmıştı. (Mustafa ARISÜT/İPEKYOL)

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat buca escort

gaziantep escort ataköy türbanlı escort kayseri escort