UA-89691712-1
Öne Çıkanlar şiir anız Facebook için tehlike! Ceza ödeyebilir 500 t eylül ayı birleşimi

Söyleyin bebeklere ölmesinler Devlet tedbir alacak!

HÜSEYİN ÖZKAN/İPEKYOL

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Harran’da bulunan çadır kent ve Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ziyaretinin ardından Şanlıurfa Halk Sağlığı tarafından Dergah Cami önünde kansere karşı farkındalık oluşturmak için açılan standı ziyaret etti. Burada önlenebilir kanserlere sebep olan faktörleri açıklayan Gümüş, Urfa’da yaşanan anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için neler yapacaklarına dair açıklamalarda bulundu. Kansere sebep olan başlıca etmenleri sıralayan Sağlık Bakanı Müsteşarı Gümüş, sıralamanın başında obezite ve sigara kullanımı geldiğini söyledi. Aşırı kilo ve fazla yağlarla mücadele ettiklerini belirten Gümüş, yetersiz fiziksel aktivitelerin de kanseri tetiklediğini dile getirdi. Her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bebek ve anne ölümlerinin gerçekleştiği Şanlıurfa’da, gazetecilerin bu yöndeki sorularını da yanıtlayan Müsteşar Gümüş, hekim sayısını arttırmayı ve gebe-bebek izlemlerini takip etmeyi planladıklarını belirtti.

 

GÜMÜŞ: SİGARA KULLANIMINDA AZALMA VAR

Tütün ve sigara kullanımıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Müsteşarı Gümüş, sigara kullanımında yüzde 6 oranında bir düşüş olduğunu söyledi. Gümüş, “Tütün kullanımı şu anda akciğer, mesane, pankreas gibi kanserlerin ana odağını oluşturuyor, sebebini oluşturuyor. 2004 yılında yapılan çalışmalarla, tütünle mücadele çalışmasıyla ülkemizde sigara kullanımıyla mücadele ediyoruz. Kapalı alanlarda, toplumun yaşadığı alanlarda, toplumun çok yakın olduğu mesafelerde mücadelemiz var. Bu mücadele sayesinde sigara kullanımında yüzde 6’lık bir düşüş var. Bu oran yüzde 33’lerden yüzde 26’ya düşmüş. Yani sigara içenlerde bir düşüş var. Vatandaşımız da bu sigara içmeyle mücadele ettiği için bu düşüş önce akciğer hastalıklarının azalmasına sebep oldu. Sigara içme azaldıkça hastalık azalmaya başladı. Kanser hastalarında da bu sigaradaki azalma sebebiyle bir düşüş bekliyoruz. Bunun sonuçlarını beş sene sonra görmek lazım. Hemen kanser olmuyorsunuz. Sigara içiyorsunuz, 10 sene sonra kendisini gösterebiliyor. O bakımdan biz sigarayla aktif mücadele edeceğiz. Sigara yüzde 60 civarında tek başına kanseri oluşturan sebeplerin arasında diyebiliriz” dedi.

 

‘ÖZEL TEDBİR ALMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müsteşar Gümüş, Urfa’da son bir yılda yaşanan yaklaşık 950 bebek ve 18 anne ölümleri ile ilgili tedbir alma planlarının olup olmadığı yönündeki bir soruya, “Sağlık Bakanlığı olarak bizim 2015’teki ana hedefimiz anne, bebek ölümlerini azaltmak için çalışmalarımız olacak. Bununla ilgili illeri tek tek masaya yatırıyoruz. Geçen ay il müdürleriyle beraber bir toplantı yaptık. Bütün illerdeki oranları göz önüne alarak değerlendiriyoruz. O illerdeki yetersiz hekim sayısını arttırmayı düşünüyoruz. Gebe ve bebek izlemlerini takip edeceğiz. Ayrıca yeni doğan bebek, doğum ve tedavi süreçlerini de takip edeceğiz. Amacımız o illere özel bir tedbir almaya başlıyoruz. 8-10 tane ilimiz var. Çok doğum yapılan iller. Bunları çok yakın takip edeceğiz. Anne ve bebek ölümlerinin üzerine gideceğiz. 2015’teki ana hedeflerimizden bir tanesi de budur” diye yanıt verdi.

 

‘40 BİN SIĞINMACI DOĞUM YAPTI’

Anne, bebek ölümleriyle ilgili çalışma yapacakları illerden birisinin Urfa olduğunu kaydeden Gümüş, “Şu anda Suriyeli sığınmacılarda üç yılda yapılan doğum sayısı 40 bin. 40 bin doğum gerçekleşti hastanelerimizde. Bunları da takip ediyoruz. Bu bakımdan gebelerin takibi, riskli gebelerin özellikle devlet hastanelerine onları adapte ederek, oradan takip etmelerini sağlamak, çünkü risk arttıkça onlara bakmak ve bebek için yoğun bakımı hazırlamak gerekebilir. Bunların organizasyonları konusunda da çalışıyoruz. Bu oranları düşüreceğiz” dedi.

 

İLK VE SADECE GAZETE İPEKYOL GÜNDEME GETİRİYOR

 

Gazete İpekyol, Urfa’da son bir yılda TUİK verilerinden yola çıkarak 953 bebeğin ve 18 anne ölümünün gerçekleştiğini ve bunun sorumlularının konuşulmadığını, koltuk ve iş tartışmalarının gölgesinde kaldığını yayınlamıştı. Şanlıurfa Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, en önemli sorunun 15-49 yaş gebe izleminin düzenli yapılmadığından, aile hekimleri ise bölgedeki çalışma koşullarının ağır ve imkanların yetersiz olduğundan kaynaklandığını belirtmişti.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.