UA-89691712-1
Öne Çıkanlar göz bozukluğu şanlıurfa rehberler odası LOLAZ sandalyeyi baston yaptı 10 ilde

SURUÇ PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ!

Suruça vaat edilenler gerçekleşmezse patlamaya hazır bir bomba gibi. Gençleri çok öfke dolu... Yaşlıları hala umutlu... Ama AK Parti vaat ettiklerini gerçekleştirmezse gençlere karşı propaganda yapan yaşlılarda artık kredisini tüketecek gibi. Suruçun kırılma noktası Mürşitpınar Sınır Kapısı ve tarım alanlarının sulanması. Bunlar önümüzdeki günlerde gerçekleşemezse zaten PKKye en çok katılımın olduğu ilçeden bu defa kent gerillalarının çıkması büyük olasılık. İşsizlik gençlerin canına tak ettiği için çok radikal şeyler düşünülüyor. Güvenlik güçleri de bu durumu biliyor ve ilçeye her gelen üst düzey konuk için olağanüstü önlemler alıyor.    

 

SEÇİM KANDIRMACASI

Yaşlılar AK Parti, gençler BDP diyor. Özellikle Suruçta bu durum çok daha iyi görülüyor. Suruç kahvehanelerinde yaptığımız sohbetlerde zaten bu yönde. Suruçluların en çok canını yakan sorun işsizlik. Yaşlıların bir şekilde maaşları var. Gençlerin ise yapacak hiçbir şeyi. Esnafta işsizlikten şikayetçi ve o bile işyerini bırakıp kahvehanelerde oturuyor. “AK Parti Mürşitpınar sınır kapısını açacak, Suruça su getirecek” diyoruz. “Geçin bunları, hepsi yalan” diyorlar. “3-4 bakan geldi, açılışlar yapılıyor. Tüneller kazıldı” diyoruz ona da “yalan, seçim kandırmacası” diyorlar. Hatta ilçede dolaşan tünel işçilerinin para alamadıkları için çalışmadıkları da ifade ediliyor.

 

TAYİP DAHA NE YAPSIN

Suruçta yaşlılar daha önceleri Cumhuriyet meydanında oturuyordu. Şimdi bu meydanda yapılan bir düzenleme nedeniyle kimi kenar köşede kimi kahvehanelerde. Oysa genelde gençler oturuyordu kahvehanelerde. Yaşlılardan siyasi görüş almak çok zor. Genelde basına konuşmak istemiyorlar. Zar zor konuşanlar ise “Tayip daha ne yapsın. Oyumuzu Tayyipe vermezsek nankörlük olur” diyorlar. “Suruça en çok ne yaptığı için memnunsunuz” diye sorumuza yanıtları, “Daha bir şey görmedik ama çok yakında Suruç çok değişecek. Hele bu kapı açılsın hele bi su gelsin o zaman görün” diyorlar.

 

AK PARTİ DENİNCE TORPİL AKLA GELİYOR

Gençlerden edindiğimiz ve altı çizilmesi gereken en önemli iki husus var. Birisi AK Partinin ilçeye hakim olmasından korkuluyor. AK Partinin ilçeye hakim olması demek onlara göre torpil demek. Sürekli yeni yapılan Suruç Devlet Hastanesi örnek gösteriliyor. Burada AK Partililere torpil yapılarak işe alındığı iddia ediliyor. Bu nedenle AK Parti buraya ne yapsa kendilerine yaramayacağı düşünülüyor. İkinci husus ise AK Partinin Suruçtan milletvekili adayı göstermemesi konusu. AK Partiye bu konuda büyük öfke var. “Ramazan Başakı benimsemiyorduk ama Suruçluydu” deniliyor.   

 

HAYAT PAHALILIĞI ARTMIŞ

Suruçta çok ilginç bir konu daha var aslında. Suyun geleceği ve sınır kapısının açılacağı yönünde söylentiler yayıldıkça hayat pahalılığı da artmış. Özellikle kiraların sürekli arttığı ifade ediliyor. “Su nimetinden yararlanamadan külfetinden zarar gördük” diyorlar. Gençler su ve kapıdan çok ilçeye fabrikaların kurulmasını istiyor. İşsizlikten kurtulmanın yolu olarak bunu görüyorlar.

 

KUMAR OYNAMA YAŞI 8

Suruçu büyük bir tehlike bekliyor. Kumar tehlikesi. Geçmişte kumar oyunları ile ün yapan ilçeyi şimdi internet kafelerde ve iddia bayilerinde oyun oynayan çocuklar sarmış. Yaşları 8-9dan başlıyor. Şayet AK Parti hükümetinin ilçeye yapacağı yatırımlar tamamlanırsa, geleceğe yön verecek olan çocukların yetişme tarzı çok ürkütücü.       

 

Bir Suruç kahvehanesinde yaptığımız sohbette genelde gençler konuşmaya istekliydi hatta konuşma fikri, “Halkı dinleyecek olan gazeteci yok mu” şeklinde onlardan geldi.  

 

MUHABİRLER HARİÇ EL FATİHA

45 yaşındaki Selami Altay: Bir daha bir mezarlığın yanından geçerken muhabirler hariç El Fatiha diyeceğim. AKPnin dışında bir milletvekilimiz, il başkanımız veya genel başkanımız geldiğinde hiçbir muhabir ilçemize gelmiyor. Yalnız bir AKPli geldiğinde birbirlerine sıra vermiyorlar. 3 yerine 5 geliyorlar ya da 10 geliyorlar. Bu nedenle artık muhabirlere Fatiha bile okumayacağım.  

 

AK PARTİ ÇOK OY KAYBEDECEK

Serbest sigortacılık yapan 31 yaşındaki Mehmet Güneş: Yaşım otuz benim. Suruçta büyüdüm. Burada okudum. Üniversiteyi dışarıda bitirdim. Suruça her seçim döneminde bu vaatler yapılıyor. Şu anda Suruçta tek bir banka var. Ben kredi kartı ödemem için direk Urfaya gidiyorum. Başta en büyük boşluk budur. Suruça kapı 30 yıldır açılacağı söyleniyor. Herhangi bir adım yok. Sulama projesi biz çocukken buğday pazarına borular falan döşenirdi. Aradan bir 20 yıl geçti herhangi bir hareketlilik yok. Ben seçim vaadi olduğunu düşünüyorum. 93te Bakan Onur Kumbaracıbaşı vardı yine bakan olan Necmettin Cevheri ile buraya geldi. Tamam dediler suyunuz geliyor hayırlı olsun. Hala geliyor. AK Parti Suruçtan aday göstermemekle büyük hata yaptı. Ramazan Başak kimse benimsemese de sonuçta Suruçluydu. Bir tane Suruçlu olsaydı bize yardımcı olabilirdi. Bu durum AK Partiye oy kaybettirir. İbrahim Binici sonuçta halktan bir kişidir. Suruçlu bir aday. Suruçta tanınan bir aday. Ankaraya gidenlerle ilgilenen bir insan olduğunu söylüyorlar. Yardımcı oluyormuş. Bizden bir aday olursa kapısını çalarız. Bu illa iş için olmaz. Hasta ziyareti olur. Başka bir sıkıntı olur. Kapısını rahat çalabilelim. Ak Partiden aday olmaması ona çok oy kaybettirir.

 

YAŞAMAK İÇİN ÖLDÜRMEK LAZIM

Erkek kuaförlüğü yapan 32 yaşındaki İbrahim Şimşek: Yatırım zamanında yapılır. Seçim zamanı yapılmaz. Ben ilkokula giderken şu heykelin önünde bir milletvekili ‘Ben Ankaraya gidiyorum dedi. ‘Ne için gidecen dedik. ‘Sizlere su getireceğim dedi. Ben kendim şahit oldum. Sonra gitti mecliste çiğköfte yoğurdu, karı peşinde koştu. Kime güvenelim neye güvenelim. İnsanı çığırından çıkarmışlar. İnsanları yoksulluğa sefalete alıştırmışlar. Bu insanlar isyan etmesinler de ne etsinler. Suruçun en büyük sorunu işsizliktir bence. Geçen buraya bakan geldi. Suyun açılışını yaptı. ‘Kâğıt üzerinde çalışan 5 bin işçi var dedi. Ama orada çalışan 100 kişi var. Orada çalışan bir arkadaş geldi dedi bunları. Hepsini çıkardılar maaş vermiyorlar hiçbirine. Ödenek yok müteahhitler parayı ceplerine koyuyorlar. Diğerleri hepsi boştadır. Hani, su hikaye, bunlar bizleri kandırıyorlar. 30 yıldır hep aynı şeyler. Biz çocuk değiliz. Cahil hiç değiliz. Boş vaatlere karnımız tok artık. Yok bunu yaptık, bunu yapacağız. Kimi ve neyi kandırıyorsun sen. İnsanları açlığa ve yoksulluğa mahkum ettin. Yapmaya mecbursun. Her insanın evinde 3-4 tane çoluk çocuğu var. İnsan aç. Sabah kahveye geliyor akşam evine dönüyor. 10 milyonla eve gidiyor. 20 milyonla ne yapılır. Harçlık mı verecek, kira mı verecek. Elektrik mi, su mu verecek. Bu adam hırsızlıkta yapacak. Adamda öldürecek her yolu yapacak. Yaşamak için öldürmek lazım.

 

SU GELİŞRSE BELKİ DEĞİŞİR

İşçi emeklisi 51 yaşındaki Mehmet Gültekin: Yaşlı insanların fikirleri yok. Ağa sistemine hala bağlı kaldıklarından dolayı. Eski yaşamları hala devam ettirmek istedikleri için. Gençler üretmek istiyor. İş istiyor. Okumak istiyor. Bir yerlere gelmek istiyorlar. Ailesine toplumuna faydalı olmak istiyorlar. Su gelirse belki işler değişir.

 

SURUÇ ÇOK DEĞİŞECEK

Burada sohbet ettiğimiz yaşlı insanlar ise isimlerinin yayınlanmasını istemiyorlar. “Oylarımızı Tayyipe vereceğiz. Vermeyen nankördür. Adam daha ne yapsın. Şu kapı açılırsa birde suyumuz gelirse daha ne istiyoruz. Yıllardır bu ilçenin istediği zaten bunlar değimliydi. Göreceksiniz Suruç çok değişecek” şeklinde görüş belirttiler.

 

BUGÜN BABALARINA YARIN DEVLETE

Yaşlıların çoğu böyle düşünüyor. Daha evlatlarına ne kadar güçleri yeter, nereye kadar böyle gider bilinmez ama sonuç olarak Suruç diken üstünde. Ne kadar önlem alınırsa alınsın ilçe gençleri Kürt oldukları için 2inci sınıf insan muamelesi gördüklerini düşünüyor ve bu nedenle şimdi babalarına, dedelerine, dayılarına karşı yaptıkları başkaldırıyı devlete de yapabilirler. (Mustafa ARISÜT-HABER ANALİZ/İPEKYOL)

 

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.