Öne Çıkanlar çöp topladılar 1 tl oldu ömer çakıllı İbrahim KONTROL

TMMOB: Yasa bütün ülkeyi imara açacak

(Ali DEMİR-İPEKYOL)

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 24 odanın yüzlerce biriminden temsilciler tarafından sekiz ayrı koldan başlatılan Ankara yürüyüşü üçüncü gününe girdi. Bu yürüyüşe ve 14 Şubat’ta Ankara’da yapılacak olan geniş katılımlı yürüyüşe destek vermek için TMMOB Şanlıurfa Şubesi’ne bağlı bileşenler Topçu Meydanı’nda bir araya geldi. Buradan Ahmet Bahçıvan İş Merkezine yürüyen grup, yol boyunca, ‘Direne direne kazanacağız, AKP TMMOB’tan elini çek’ şeklinde sloganlar atan attı. Grup adına burada basın açıklaması yapan TMMOB Şanlıurfa Şubesi Sekreteri Ruken Okyay Çiçek, bu yasa tasarısıyla kentlerin, köylerin imara açılacağını ve TMMOB’un il oda statüsüne dönüştürülerek dağıtılacağını iddia etti. Çiçek, “AKP iktidarı ülkeyi olağan dışı yöntemlerle, kanun hükmünde kararnameler ile, ‘torba yasalar’ ile, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma yönelimi içinde yönetiyor. Bu yönelimin son ürünleri ‘İç Güvenlik Kanunu Tasarısı’, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’ ve ‘İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'dır” dedi.

 

‘ODALARIN ÜSTÜNDE SİYASİ BASKI KURULACAK’

“İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, biz mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının birliği olan TMMOB’nin Yasası ile imar, iskan, kültür ve tabiat varlıkları ile çevre yasalarında değişiklik yapmayı amaçlayan bir ‘torba yasa’ tasarısıdır” diyen Çiçek, “Bu tasarı bütün ülkeyi imara yani ranta açan önceki yasa, mevzuat düzenlemelerinin devamı niteliğindedir. Kentlerimizi, ormanlarımızı, tarım arazilerimizi, köylerimizi, mezralarımızı, kıyılarımızı, suyumuzu, derelerimizi, bütün doğal çevremizi, tarihi, kültürel ve ulusal varlıklarımızı imar süresi üzerinden rantiye düzeninin arpalıkları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kamuya ait araziler ile halkın evi, dükkanı, arazisi, ‘afet riski altındaki alanlar’ veya ‘riskli alanlar’ diye tanımlanarak ve ‘kentsel-kırsal dönüşüm’ gerekçeleriyle kamulaştırmaya maruz kalıp sonra da AKP'nin rant havuzuna, rant tekeline aktarılacaktır. Ayrıca halkın imar girişimlerinden ‘kamu payı’ adı altında bir pay da alınacaktır. Bu açık ki, tam bir soygun ve rantiye düzenidir. Söz konusu tasarı, biraz önce belirttiğimiz alanlarda bizlerin verdiği mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini kuralsızlaştırmayı, kamusal denetim fonksiyonundan arındırmayı ve rant piyasasına açmayı da hedeflemektedir. Bu nedenle TMMOB'ye bağlı odalar il odacılığı statüsüne sokularak dağıtılmaya çalışacak; odaların mesleki hizmet ve uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırlama hakkı vesayet altına alınacak, odaların üzerinden idari ve mali denetim görünümü altında siyasi baskı kurulacaktır” diye konuştu.

 

‘ÖFKEMİZİ HAYKIRMAYA GİDİYORUZ’

 

Ankara’da yapılacak olan yürüyüşe herkesi davet eden Çiçek, mesleki ve toplumsal sorumlulukları olan herkesi mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Çiçek sözlerini şöyle tamamladı: “Ankara'da toplanacak olan TMMOB Olağanüstü Genel Kurulunda buluşmaya, öfkemizi ve direncimizi haykırmaya; örgütsel birliğimizi, mücadele kararlığımızı pekiştirmeye gidiyoruz. TMMOB'un yüzlerce biriminden gelecek olan mühendisler, mimarlar, şehir planlamacıları olarak, 14 Şubat'ta Ankara'da tek vücut olarak AKP'nin ve zorbalık düzenine teslim olmayacağımızı göstereceğiz. Ülkemizi, halkımızı, mesleğimizi, kentlerimizi, kırsal alanlarımızı, doğal ve tarihi varlılarımızı sahipleniyoruz. Vahşi kapitalizm kar hırsıyla tüm insani ve doğal değerleri tahrip edenlere karşı, bilimin, tekniğin, mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızın bir gereği olarak yürüyor ve mücadele ediyoruz. Emekten halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya, toplumsal dayanışmaya örgütlemeye davet ediyoruz.” Yapılan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı. 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6