UA-89691712-1
Öne Çıkanlar belediye ağaç kesimi balık sezonu akaryakıt YANIT

URFA SEÇİM MOZAİĞİ

Tarafın Urfada yaptığı seçim araştırmasında ilginç tespitler ortaya çıktı. AK Parti Şanlıurfa 6ıncı sıra milletvekili adayı Özcan, Arap olan seçmen kitlesiyle anadili olan Arapça konuşuyor. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun adayı İbrahim Biniciyi seçim çalışmaları yaparken panzerler, çevik kuvvet ekipleri karşılıyor. Bağımsız aday Cevheri her ne kadar bir aşiret mensubu olsa da gücünü özgür bireylerden almak istediğini söylüyor. Bucak aşiretinden Ferhat Karataşta CHPdeki sırasında aşireti adına siyaset yapmadığını, genel siyaset yaptığını belirtiyor. En ilginç profil ise MHPnin adayı Muzaffer Çakmaklı, seçmeni Arap, kendisi Kürt, partisiyse Türk milliyetçiliğini savunuyor. Üstelik annesi hiç Türkçe bilmiyor.

GÜNEYDOĞUDA SEÇİME BAKIŞ-ŞANLIURFA -II- BURHAN EKİNCİ/TARAF


 ARAPÇA KONUŞUYORUM

Harran Üniversitesinden öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Özcan, AK Parti Şanlıurfa 6ıncı sıra milletvekili adayı. Arap olan Özcan, Arap olan seçmen kitlesiyle anadili olan Arapça konuşuyor. “Onlarla anadilimde konuştuğumda kendilerine daha yakın hissediyorlar” diyor. Özcan, kentin Ortadoğuya açılan kapı olması gerektiğini belirterek Urfa, Halep ile Hicaz demiryolunun yapılması için çalışma yürüteceğini vaat ediyor.

 

BİZİ PANZERLERLE KARŞILIYORLAR

BDPnin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun Urfa adayı İbrahim Binici, geçirdiği trafik kazasının ardından ölümden dönmüş. Kazanın etkileri halen sürüyor. Sağlığının çok kötü olduğunu söylüyor. BDPnin diğer bağımsız adayı İbrahim Ayhanın cezaevinde oluşundan dolayı Urfanın her yerine koşturmak zorunda olduğunu anlatıyor. Özelikle AKP ile eşit koşullarda seçim çalışması yapmadıklarını söylüyor. “AKP hazine yardımının yanında devletin imkanlarıyla seçim çalışması yapıyor. AKPnin adaylarını devletin yetkilileri karşılarken, bizi ise panzerler, çevik kuvvet karşılıyor” sözleriyle kendilerine yönelik baskıların olduğunu anlatıyor. Topraksız köylülere ilişkin mayınlı araziler ile Ceylanpınar çiftliğine ilişkin bütçe görüşmelerinde konuyu gündeme getirdiğini anlatarak “Toprak reformu bir an önce yapılmalı” diyor.

 

HALK KENDİ VEKİLİNİ SEÇSİN

Urfada BDPnin desteklediği bağımsız adayların yanı sıra güçlü aşiret mensuplarının bağımsız adayları da var. Bunlardan en ilginç olanı Şeyhanlı aşiretinden Mahmut Cevheri. Cevheri her ne kadar bir aşiret mensubu olsa da gücünü özgür bireylerden almak istediğini söylüyor. Halktan oy talebinde bulunurken kendisine değil başlattığı “Vekilini halk seçsin hareketine” vermesini istiyor. Urfanın acılı ciğer ve kuşbaşısını yediğimiz lokantada yaptığımız sohbette Cevheri, beş yıl önce başlattığı hareketin ilkelerini anlatıyor. Her şeyi akılla çözebiliriz diyor. Siyasi partilerde demokrasi eksikliğinden yakınıyor. Milletvekili seçilmenin sıralamaya göre her adayın alacağı oya göre yapılmasını istiyor. Bu yüzden “Halk vekilini seçiyor” sloganıyla hareket ediyor. Özgür bireye önem verdiğini anlatıyor. Urfa gibi ağaların ve şeylerin nüfus sahibi olduğu bir yerde özgür bireyi yaratmanın zor ve risk taşıyıp taşımadığını soruyorum. “Özgür bireyler yaratarak feodal yapıyı bitiriyoruz” diyor. Cevherinin seçimi zorlayacağı belirtiliyor.

 

PARTİSİ TÜRK SEÇMENİ ARAP KENDİSİ KÜRT

Seçilmesi kesin gözüyle bakılan adaylardan biri de MHP 1. sıra adayı Muzaffer Çakmaklı. Çakmaklı çok değişik bir aday profili. En güçlü seçmeni Arap, kendisi Kürt, partisiyse Türk milliyetçiliğini savunuyor. Annesinin Türkçe hiç konuşamadığını anlatıyor. Ancak, Türkçe dışında başka dilde eğitime ve tabelalarda yazı yazılmasına da karşı olduğunu dile getiriyor. 2007de 800 oyla milletvekilliğini kaybetmiş. “Bu sefer kesin” diyor. Urfada BDPye ilişkin “BDP burada iyi çalışırsa 190 bin oy alır” tesbitine şaşırıyorum. Bu oy oranı neredeyse dört bağımsızın çıkmasına yetiyor. “Tatlıses seçime girseydi AKPye darbe olurdu” diyor.

 

PARTİSİNDEN DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ ADAY

CHPnin Kılıçdaroğlu ve yeni simalarla burada da bir hareketlilik getirdiği gözlemleniyor. Ancak bunu ciddi bir oy oranına dönüştürmede yetersiz kalındığını görüyoruz. Urfada özellikle adaylar ile parti il teşkilatı arasında bir sorunun olduğu konuşuluyor. Bunun da seçmeni etkilediği belirtiliyor. Hatta teşkilatın adaylar için gerekli çalışmayı yapmadığı da iddia ediliyor. CHPnin 1. sıra adayı Bucak Aşiretinden Ferhat Karataşla bürosunda buluşuyoruz. Karataşın CHPnin yeni dönem politikalarından daha özgürlükçü buluyorum. Urfanın ağalık ve şeyhlik yapısından, topraksız köylülere, Kürt sorunundan anadilde eğitime, devletin Öcalanla yaptığı görüşmeye kadar birçok konuda sohbet ediyoruz. “Ben aşiretim adına siyaset yapmıyorum. Bir aşirete hitap etmiyorum. Genel siyaset yapıyorum” diyor ve ekliyor “Tüm sorunları özgürlükler temelinde çözebiliriz.”

 

HALKTAN GÖRÜŞLER

Abdulkadir Yabir, LGSde kentlerinin son sıralarda yer almasını eleştiriyor. Okullar açılıyor ancak kaliteli eğitim verilmiyor diyor. Kız çocukların son yıllarda artık okula gittiklerini anlatıyor. Ancak hala gönderilmeyen bölgelerin olduğunu anlatarak, sınıfların çok kalabalık oluşuna dikkat çekiyor.

Abdulkadir Kubat, her yıl Urfadan yaklaşık 700 bin insanın mevsimlik işçi olduğunu söylüyor. GAP projesinin bir an öne hayata geçirilmesini istiyor. Tarıma dayalı sanayinin kurulmasını talep ediyor. Urfada Araplar, Kürtler ağırlıkta. Az da olsa Muhacirler de var. Urfanın bu renkli etnik yapısını yaşayanlardan biri Ahmet Us. Eşi Türk, kendisi Arap ve Türk melezi. Urfada farklı milletlerin, dillerin, kültürlerin hoşgörü içinde hep birlikte yaşadığını anlatıyor.

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.