Öne Çıkanlar ajansurfa politika hürriyet büyükşehir YERELGAZETE

Urfa ve Diyarbakır 28 milyon için rekabet edecek

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2015 Mali Destek Programı Tanıtım Toplantısı yapıldı. Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, Kalkınma Ajansı Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve daire amirleri katıldı.

Daha sonra açılış konuşlarına geçilen toplantıda konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, ajansın kurulduğu ilk günlerde çeşitli çekincelerin olduğunu ancak günümüzde artık ajansla insanların deneyim kazandıklarını söyledi. Güvenç, “Ajans ilk kurulduğunda şüpheler vardı. Ne yapılacak, nasıl olacak, vesaire. Ama hamdolsun bizim toplumumuz fizibilite yapmayı öğrendi. Maliyet analizi yapmayı öğrendi. Fayda analizi yapmayı öğrendi. Başı sonu belli projelerin yapılmasını öğrendi. Bu çok önemli bir aşama diye düşünüyorum. Artık kimsenin parası boşa akmıyor. Sonu belli olmayan işlere akmıyor. Herkes, fizibilitesi olan, ayakları yere basan işlere kaynak ayırıyor. Bunun idaremizce de kabullenmiş olmasını son derece benimsediği belirtmek istiyorum. Kalkınma ajansının kurulalı beşinci yılı. Bu yıl da üç ayrı dalda destek var. 28 milyon TL gibi kaynağı proje sahiplerine vereceğiz. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

 

‘DİYARBAKIR’LA REKABET İÇİNDEYİZ’

“Diyarbakır’la tatlı bir rekabet içindeyiz” diyen Güvenç, “Yönetim kurulu toplantılarında bazen bakıyorum. Bazen Diyarbakır, fazla proje yürütmüş, bazen biz fazla proje getirmişiz. Bizim, Şanlıurfa’da meslek odalarından, kuruluşlardan, KOBİ’lerden beklentimiz, bizi Diyarbakır’dan geride bırakmayın. Buranın kaynağını da bilmelisiniz ki, ana unsur büyükşehir belediyeleridir. Kanun gereği en büyük parayı veren de bizleriz. Bu para sizin paranız. Proje yapalım. Biz de destekleyelim sizleri. Destekte de torpil yok. Onu da söyleyeyim. Yani valinin veya başkanın yakınlarına torpil yapma şansı yüzde sıfır veya bir. Bağımsız değerlendirme kurulları var. Uzman arkadaşlar alıyorlar projenizi. Kitaptaki şekilde proje yapılmış mı, yapılmamış mı diye inceliyorlar. Bunun ne getireceğine, ne götüreceğine bakıyorlar. Dolayısıyla sağlıklı proje yoksa bir şey yapma şansımız yok. Ne ticaret sanayi odası başkanı sizi kurtarır ne vali ne de başkan. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Bu da benim çok hoşuma diyor aslında. Baştan beri desteklediğim bir şey. İnşallah yenilenebilir güneş enerjisiyle ilgili, diğer sektörlerle ilgili güzel projeler çıkar.

Ülke insanın en büyük eksikliklerinden bir tanesinin organizasyon kabiliyetinin olmadığını belirten Vali Küçük, ajansın insanlara proje sunma imkanı sağladığını ve bunun yaygınlaştığını belirtti. Vali Küçük, “Batıya gidenler döndüğü zaman, ‘batıyla aramızda en büyük fark ne’ diye ifade ettiklerinde batının en büyük üstünlüğü organizasyon kabiliyeti diyorlardı. Yani bir işi yapmak için, pek çok parçayı bir araya getirmeniz lazım. Bir iş dediğimiz, bir proje dediğimiz pek çok parçanın süratle ve uygun bir şekilde bir araya getirilmesidir organizasyon. Batının üstünlüğü bu. Bir iş yapacağım dediği zaman hangi parçalar lazım? Üretimden başlayıp, ham maddesi, fizibilite boyutu, devlet bürokrasisi boyutu hepsini süratle bir araya getiriyor ve işi somuta çeviriyor. Bizim de en başarısız olduğumuz konu bu. Organizasyon kabiliyetimiz çok düşük. Bence kalkınma ajanslarının bu ülkeye ve bölgeye verdiği en büyük destek insanların proje yapmasını, fizibilite yapmasını yaygınlaştırmıştır. Proje yapmak bir şeyi tasarlamaktır. Yani ben şunu yapacağım. Şunlara, şunlara ihtiyacım var. Şu zamanda bunları ilişkilendireceğim ve neticelendireceğim. İnsanlar artık proje yapmanın ne kadar önemli olduğunu, fizibilite, etüt yapmanın yani projeksiyon yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor, görüyor. Ve batının bizden çok çok üstün olduğu organizasyon kabiliyetinin bilgi ve becerisini kazanıyor. İşadamlarına, yatırımcıları, ‘ne olursa olsun, sonuçta alamayabilirim’ demesin. Bu bir beceridir. Yaptıkça sizin organizasyon kabiliyetiniz artar. Üç tane proje yapın. Bakalım ne olacak? Ben çok merak ediyorum. Acaba ben boş olsam da bir proje yapsam, ne eleştiri gelecek” diye konuştu.

 

‘BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİDİR’

Ajansın sağladığı imkânları anlatan Vali Küçük, şunları kaydetti: “Kalkınma ajansları sadece eğitim çalışmasını yapmamış, daha pek çok alanda yatırımcılara, kamu kuruluşlarına, belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına ekonomik amaçlı destekler verdiği ifade edildi. 154 milyon denildi. Bunlar önemli paralar, çünkü devletin, belediyelerin hiç destek vermediği veya çok az destek verdiği alanlar. Onun için kıymetli. 154 milyon, dört yıl için çok az bir para olarak görülebilir ama sonuçta kamusal alanlara destek gelmeyen alanlara verildi. Mesela organize sanayilerin alt yapısına, turizm binalarının alt yapısına, sosyal yatırım amaçlı paralar verildi. Bunlar çok değerli ve kıymetlidir benim açımdan.”

 

SON BAŞVURU TARİHİ 3 NİSAN

 

Toplantıda daha Kalkınma Ajansı Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral ajansın 2015 yılı için öngördüğü hibe destek programı hakkında bilgi verdi. KOBİ mali destek programı, yenilenebilir enerji mali destek programı, sanayi altyapısı mali destek programı, turizm ve kentsel altyapı mali destek programıyla toplamda 28 milyon TL’li bir destek sağlanacak. Son başvuru3 Nisan 2015’te sona erecek. 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.