UA-89691712-1
Öne Çıkanlar göz bozukluğu şanlıurfa rehberler odası LOLAZ sandalyeyi baston yaptı 10 ilde

URFANIN SORUNLARI İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, ilin çözüm bekleyen acil sorunları için istişare etmek üzere STK başkanlarıyla bir araya geldi.

Şanlıurfanın acil çözüm bekleyen sorunlarını Başbakana sunarak çözüm için ne gibi çalışmaların yapılabileceği hususunda istişarede bulunmak üzere, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekinin başkanlığında STK Başkanlarıyla ŞUTSO toplantı salonunda bir toplantı düzenlendi. Gerçekleşen toplantıya ŞUTSO Başkanı E. Sabri Ertekinin yanı sıra Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Evren Sanayi Kooperatif Başkanı Mustafa Aslan, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Yetkin, ŞUGEP başkanı Mustafa Pakır, ŞUPİAD Başkanı İbrahim Toru, SMMM Odası başkanı Nihat Taş, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ahmet Akbıyık, ŞUKAD Başkanı Vildan Polat, Toplumsal ins. Olşt.D. Nezahat Yıldırım, ŞUTUDER Rahime Yaşar, Şoförler Odası Başkanı Mansur Özdemir, Mimarlar Odası Başkanı Nihat Güllü ve TMMOB İl temsilcisi Abdullah Melik katıldı. Hafta sonu Şanlıurfaya bir ziyaret gerçekleştirecek olan Başbakan Recep Tayip Erdoğana sunulmak üzere acil çözüm bekleyen sorunları hazırlayan Sabri Ertekin, STK başkanlarından da aldıkları görüş ve önerileri dosyaya ekledi.

 

ULAŞIM TALEPLERİ

Acil çözüm bekleyen sorunlar 7 başlık içerisinde değerlendirildi. Acil çözüm bekleyen sorunlarda ilk olarak ulaşım konusu konuşuldu. Ulaşım konusunda Kuzeybatı Çevre Yolunun (Karaköprü- Evren Sanayi) yapılması, şehrin kalbi olan ve trafiğin yoğun olarak tıkandığı  Abide Meydanına  köprülü kavşak yapılması istendi. GAP Eylem Planının tamamlanmasıyla, dev bir hammadde üretimi üssü haline gelen Urfada, nakliye maliyetinin düşürülebilmesi için demiryolun bir an önce Organize Sanayi Bölgesinden geçecek şekilde başlanması ve bitirilmesi talep edildi. 1.700.000 olan il nüfusunun çağdaş ulaşım imkânlarından yararlanması için Gaziantepe yapılacak Hızlı Tren Projelerinin aynısı Urfada da istendi. Havayolu ulaşımının İstanbula yedi güne çıkarılması, Ankaradan sabah saat 09.00da Ş.Urfaya, saat 10.40da da Şanlıurfadan Ankaraya her gün ikinci seferin konulması da talep edildi. Başbakan Erdoğana sunulan taleplere Göbeklitepe, Şuayp Şehri, Bazda Mağaraları  yollarının yapılarak turizme kazandırılması, Şanlıurfa ekonomisine, kültürüne ve sosyal yapısına katkıda bulunan Harran Üniversitesinin Osmanbey yerleşkesinden şehir merkezine raylı sistem konuları da eklendi.

 

SANAYİ İKİNCİ PROBLEM

Acil çözüm bekleyen sorunlarda ikinci olarak sanayi konusu görüşüldü. Sanayi konusunda alınan kararlarda;  “Şanlıurfa OSBnin elektrik enerjisi alış fiyatı çevre illerdeki OSBlerdekinden daha pahalı olması, fiyatların eşitlenmesi, Organize Sanayi Bölgelerinin altyapılarının tamamlanması için kamulaştırma bedellerinin verilmesi, “Balıklıgölü Kurtarma ve OSBye Su Götürme Projesi” ne kaynak sağlanması” görüşüldü.  

 

VİRANŞEHİR-ERGÜN ENERJİ İLETİM HATTI

Enerji konularında, “Tarımda cazibeli sulamayla, elektrikle sulayanlar arasında büyük maliyet farkı var, bu farkın azaltılması, Pamuk ekiminin artması nedeniyle geçen yıllarda da sıkıntı yaşanan, “Viranşehir-Ergün enerji iletim hattı”nın  15 Haziran 2011 tarihine  kadar bitirilerek bir an önce işletmeye açılması acil sorunlarımızdandır, aksi takdirde tüm ilimizde sıkıntı yaşanacaktır. Ayrıca şehir şebekesinde de sıkıntılar mevcuttur. Çok uzun yıllardır hizmet verdiğinden eskiyen şehir elektrik şebekesinin yenilenmesi gerekmektedir.” denildi.

 

SAĞLIK VE EĞİTİMDE HIZLANMAK GEREKİYOR

Sağlık ve eğitim konularında ise tünel çıkış yakınında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak hastaneler  kampüsüne bir an önce başlaması istenerek, “Harran Üniversitesi Osmanbey kampusünde yapılmakta olan ve %85i tamamlanan 600 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesinin bir an önce tamamlanması. 80-100 kişilik sınıflar vardır, derslik sayısının arttırılması, Harran Üniversitesinin Osmanbey kampüsüne 1000 kişilik öğrenci yurdu yapılması, İlimize işitme ve konuşma engelliler için okul yapılması” konuları görüşüldü.

 

TURİZM İÇİN TANITIMLARIN ARTTIRLMASI

Acil çözüm bekleyen sorunlarda en son dosya içerisinde yer alan konular Turizm ve Dış ticaret olarak belirlendi. Turizmde ise şu görüşlere yer verildi: “Kültür Bakanlığının tanıtım programlarında Şanlıurfaya yer verilmesi, inanç turizminin canlandırılması ve desteklenmesi, Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçede yaptırılacak Arkeoloji Müzesi-Arkeo Park ve Edessa Mozaik Müzesi nin bir an önce tamamlanarak yüzde 95i sergilenemeyen tarihi eserlerimizin sergilenebilmesinin sağlanması, Dış ticaret ise Mürşitpınar ve Ceylanpınar Kapılarının bir an önce açılması. Ortadoğuya açılan en yakın ve elverişli olan ve Diyarbakırın da kullandığı gümrük kapımız olan Akçakale Gümrük Kapısının 24 saat hizmet vermesi, Akçakale Gümrük Binası ve sahasının bir an önce yapılması.” (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.