UA-89691712-1
Öne Çıkanlar DUYGUSAL 2.celp GİBİ sitaset protokol imzalandı

URFA'NIN YENİ VEKİLLERİNİ TANIYALIM

İŞTE URFA’NIN YENİ VEKİLLERİ

 

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’NİN MİLLETVEKİLLERİ

FARUK ÇELİK

17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli'nde doğdu. Eğitimci; Bursa Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi.

21, 22 ve 23. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Çelik, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

MEHMET KASIM GÜLPINAR

20 Eylül 1969'da Şanlıurfa Siverek'te doğdu. Kamu Görevlisi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. TÖMER'de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME'de Mütercim olarak çalıştı. Samanyolu Televizyonunda Diplomasi Muhabirliği yaptı. Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde Fransızca ve İngilizce, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

HALİL ÖZCAN

1 Ekim 1964'te Şanlıurfa’da doğdu. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ünvanı alan Halil Özcan, Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde, doktorasını Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde yaptı. Bir süre Suudi Arabistan'da öğretmenlik yaptı. 1993'te Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. İngiltere'de dil eğitimi gördü. Harran Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Arapça Dil Merkezi kurdu. Aile vakfına ait Salih Özcan Öğrenci Yurdu ve Hilal Eğitim Vakfının yöneticiliğini yaptı. Şanlıurfa'nın Rakka, Halep, Haseki ile kültür köprülerinin koordinatörlüğü görevini üstlendi. Çok iyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilen Özcan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

 

AHMET EŞREF FAKIBABA

1951 yılında Şanlıurfa'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Birecik Devlet Hastanesinde başhekimlik görevi yaptı. 2004 ile 2013 yılları arasında Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevini yaptı. İngilizce bilen Fakıbaba evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

MEHMET ALİ CEVHERİ

Şanlıurfa Lisesi 1980 mezunu. 1985'te Uludağ Üniversitesi Maliye Bölümü'nü bitirdi. 1987-1994 yılları arasında Doğru Yol Partisi Şanlıurfa Merkez İlçe 2. Başkanlığı yaptı. 1994-1996 yılında Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1997 yılında Kahta Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü'ne atandı ve 10 yıl boyunca bu göreve devam etti.

 

MEHMET AKYÜREK

20 Kasım 1950'de Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu. Babasının adı Taceddin, annesinin adı Zülfiye'dir.

İş Adamı ve Çiftçi. Lise mezunudur. Aile şirketi Akyürek Kardeşler grubuna dâhil 1700 çalışanı olan, 13 şirkette yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yaptı. Viranşehir Bölgesinde çiftçilik yaptı ve bu esnada bölgesine ilklerin gelmesine öncülük etti. Viranşehirliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurucusudur. Çok iyi düzeyde Arapça ve Kürtçe bilen Akyürek, evli ve 6 çocuk babasıdır.

 

İBRAHİM HALİL YILDIZ

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 11 Eylül 1976 tarihinde doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Suruç’ta tamamlayıp liseye Suruç’ta başladı fakat 1997 yılında Şanlıurfa Lisesi’nden mezun oldu. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesini okuyan İbrahim Halil Yıldız 2004 yılında mezun olmuştur. 2011 yılında evlendi ve 2 çocuk sahibi oldu.

 

MAHMUT KAÇAR

10 Ekim 1975'te Şanlıurfa'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Fatma'dır.

Çevre Mühendisi; Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

1993'te memuriyet hayatına başladı. 1996'da Sağlık Sen'in Şanlıurfa Kurucu Şube Başkanı oldu. 2002'de Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcılığına, 2008'de Genel Başkanlığına seçildi. Memur Sen Genel Sekreterliği görevini yürüttü. İyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilen Kaçar, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

KEMALETTİN YILMAZTEKİN

1980 Akçakale doğumlu. Av. Kemalettin Yılmaztekin ilk, orta ve lise tahsilini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra 1999 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı ve 2003 yılında mezun oldu. Halen; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimine devam eden Yılmaztekin evli ve bir çocuk babasıdır.

 

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ’NİN MİLLETVEKİLLERİ

OSMAN BAYDEMİR

1 Ocak 1971 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. 7 dil bilen Osman Baydemir, 2005 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ ile evlendi ve 2 çocuk babasıdır. 25 Aralık 2013 tarihinde partisi BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi. Ancak kazanamadı.2015 seçimlerinde HDP Şanlıurfa 1. sıra Milletvekili adayı olmuş ve HDP’nin seçim barajını aşması sonucu Milletvekili seçilmiştir.

 

DİLEK ÖCALAN

Dilek Öcalan 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde Halkların Demokrat Partisi'nden milletvekili adayı oldu. HDP'nin barajı aşmasının ardından TBMM'de 80 milletvekili hakkı kazanırken bu vekillerden biri de Dilek Öcalan oldu.3 Ekim 1987 doğumlu olan yeğen Öcalan, Mersin Üniversitesinde okudu.

 

İBRAHİM AYHAN

 

10 Şubat 1968'de Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Ziraat Mühendisi ve Öğretmen; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zoo Teknik Bölümü mezunudur. Öğretmenlik yaptı. İngilizce ve Kürtçe bilen Ayhan, evli ve 2 çocuk babasıdır. (HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.