UA-89691712-1
Öne Çıkanlar DUYGUSAL 2.celp GİBİ sitaset protokol imzalandı

Yarın 1 Aralık Dünya AIDS Günü

1980’li yıllardan günümüze, din, dil, ırk, cinsiyet ve ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam eden 21. Yüzyılın vebası olarak nitelendirilen Aıds hastalığı ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Koyuncu, ülke ekonomilerine büyük yük getiren rahatsızlık için net tedavi yönteminin hala bulunamadığını söyledi.

En etkili mücadele yolunun virüsün nelerden ve nasıl bulaştığı bilinerek korunma yöntemi olduğunun altını çizen Müdür Koyuncu, “Burada halk eğitimi önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

 

HEDEF AIDS’E BAĞLI SIFIR ÖLÜM

Tüm ülkelerdeki sağlık kuruluşlarnın Aıds’e bağlı ölümleri sıfıra düşürebilmek için halkı bilgilendirdiklerini açıklamasında dile getiren Müdür Koyuncu şu ifadelerine yer verdi: “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de HIV/AIDS ile mücadelede, hastalığın yayılımının sınırlandırılması hatta durdurulması, öncelikle hastalığın bulaşma yolları ile hastalıktan korunma yolları konusunda toplum farkındalığının artırılması ile mümkün olabilecektir. Bu bağlamda uluslar arası sağlık kuruluşları da 1988 yılından beri HIV/AIDS konusunda toplum farkındalığını arttırmak üzere, 1 Aralık gününü Dünya AIDS Günü olarak tespit etmiş ve bu gün ve devam eden haftada çeşitli kampanya ve etkinlikler düzenlemektedir.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki ve ayrıca uluslar arası kuruluşların da yer aldığı HIV-AIDS Birleşmiş Milletler Ortak Programı tarafından bu yıl 1 Aralık Dünya AIDS gününün ana teması “Sıfır yeni vaka, sıfır ayrımcılık, sıfır AIDS’e  bağlı ölüm” olarak seçilmiştir.”

 

AİDS NEDİR?

Müdürlük açıklamasında hastalık ile ilgili halkın bilmesi gereken hususları şöyle açıkladı: “AİDS, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV (Human Immunodeficieny Virüs) (İnsan Bağışıklık Y etmezlik Virüsü) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini zayıflatıp yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV’ in etkisinin yanı sıra çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.

 

DÜNYADA VE ÜLKEMİZDEKİ GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

HIV/AIDS günümüzde dünya çapında bir salgın boyutuna ulaşmıştır. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2012 yılı raporuna göre dünyada, 2012 yılı içerisinde yaklaşık 2 milyon kişinin HIV’e yakalandığı tahmin edilmektedir. Yine aynı raporda dünyada 35.3 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 2012 yılı içinde 1,6 milyon kişinin AIDS’ten öldüğü tahmin edilmektedir. Ülkemizde farkındalık ve test imkânlarının artmış olması ile birlikte tanı alan vaka sayısında göreceli bir artış görülmektedir, ancak Türkiye hala dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkla görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır. HIV her yaş grubunda görülebilmesine rağmen enfeksiyondan en fazla etkilenenler 25-39 yaş arasındaki kişilerdir. Ülkemizde bildirimi yapılan vakaların azımsanmayacak bir kısmını da yabancı uyruklu kişiler oluşturmaktadır.

 

HIV/AIDS İN BULAŞMA YOLLARI

1)      Korunmasız cinsel ilişki

HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şeklidir. HIV korunmasız (kondom, kılıf, kaput, prezervatif kullanmadan) yapılan her türlü cinsel temasla bulaşabilmektedir. Ülkemizde de bulaş en sık cinsel yolla olmaktadır.

2)      Kan ve kan ürünleriyle bulaşma

2.sıklıkla görülen bulaş yoludur. Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeni ile virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünleri, ayrıca damar içi madde kullanımı ile hastalık bulaşabilmektedir.

3)     Anneden bebeğe bulaşma

HIV enfeksiyonu gebelik süresince, doğum sırasında vücut sıvıları ve emzirme sırasında süt ile bebeğe geçebilmektedir.

 

HIV’İN BULAŞMADIĞI DURUMLAR

·         Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak ile,

·         Gözyaşı, ter, tükürük ile,

·         Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak ile,

·         Aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, saunayı, duşu paylaşmak ile,

·         Giysilerin ortak kullanılması ile,

·         Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşılması ile,

·         Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile,

·         Sivrisinek, böcek, arı sokması ile HIV BULAŞMAMAKTADIR.

 

TEDAVİ

AIDS aşısı ve tam tedavisi olmayan bir hastalıktır. AIDS ile mücadelenin en etkin yolu korunma yöntemlerini uygulamaktır. Günümüzde AIDS hastalarının kullandığı ilaç tedavisi ile AIDS hastalığından ölümler azalmış, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür.

 

KORUNMA

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için cinsel yolla bulaşmaya karşı korunma büyük önem taşımaktadır. Kondom ve doğru kondom kullanımı hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur.

 

Bir diğer korunma yolu kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunmadır. Kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmelidir. Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testler yapılması, damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullanımı risklerin anlatılması bu grupta HIV bulaşma riskini azaltmaktadır. (İPEKYOL)

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.