UA-89691712-1
Öne Çıkanlar göz bozukluğu şanlıurfa rehberler odası LOLAZ sandalyeyi baston yaptı 10 ilde

YOKSUL ÇOCUKLAR ÜLKESİYİZ

Türkiyede toplam 22 milyon 600 bin çocuk var ve 15 yaşından küçük olanların dörtte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. BİZİM YOKSUL ÇOCUKLARIMIZ

UNICEFin çocukların durumuyla ilgili raporuna göre, Türkiyede 22.6 milyon çocuk var, 15 yaşından küçük çocukların dörtte biri yoksulluk sınırının altında. Raporda, Kürt ve Roman çocukların durumu da yer aldı. UNICEFin Türkiyede Çocukların Durumu Raporuna göre, Türkiyede çocuklar toplumu dönüştüren demografik, ekonomik, siyasal ve küresel güçlerin etkisiyle bir yandan daha fazla fırsattan yararlanabilirken, diğer yandan da giderek kırılganlaşıyor. Hafta başında OECDnin Türkiyedeki çocukların durumunu ortaya koyan raporun ardından yine Türkiyedeki çocukların durumunu gösteren bir rapor daha yayınlandı. Türkiyedeki çocukların BM Çocuk Haklarına dair sözleşmede tanınan haklardan ne ölçüde yararlanabildiklerini analiz etmek amacıyla hazırlanan rapora yansıyan ilginç detaylar mevcut. Türkiyenin orta-üst gelir düzeyinde bir ülke olduğu ve küresel standartlar ışığında mutlak yoksulluk olgusunun son derece sınırlı kaldığı belirtilirken, nüfusun yalnızca yüzde 0.5inin günde 2.15 dolardan az gelirle yaşadığı ifade edildi. Ekonomik krizin ardından ülke kendini toparladıkça bu yüzdenin daha da düşmesinin beklendiği vurgulandı.

 

NÜFUSUN ALTIDA BİRİ YOKSUL

Raporda, nüfusun altıda birinin, kırsal nüfusun ise üçte birinin ülke ölçeğinde belirlenen yoksulluk sınırının altında bulunduğu, yoksulluğun, düzensiz işlerde çalışma ve düşük eğitim düzeyiyle yakından ilişkili olduğu kaydedildi. Yoksulluk yüzünden kötü beslenme ve hastalık durumlarının ortaya çıkabildiği, eğitimin yarıda kesilebildiği ve çocukların şiddetin, sömürünün ve ihmalin tüm biçimlerine maruz kalabildiğine dikkat çekilen raporda, şu tespitler yer aldı: “Yoksulluğa maruz çocuk oranı, aynı durumdaki yetişkinlerin oranından daha yüksek. 15 yaşından küçük çocukların neredeyse dörtte biri ulusal yoksulluk sınırının altında. Kırsal kesimde bu oran beşte ikinin üzerinde. Eğitim ve sağlık hizmetleri tüm çocukları kapsama çabasında ve belirli kamu kurumları yoksullara nakit ve ayni yardımlarda bulunuyor. Ancak, ailelere ve çocuklara yönelik sosyal koruma yardımları yüzde olarak GSYH içinde küçük bir paya sahip.”

 

NÜFUSUN YÜZDE 31.1İ ÇOCUK

Türkiyenin nüfusunun hala genç olduğu, ortalama yaşın kadınlarda 19un biraz üzeri, erkeklerde ise 28 olduğu belirtilen raporda, 0-14 yaş grubundaki nüfusun toplam nüfusun yüzde 26sını oluşturduğu belirtildi. AB nüfusu içinde bu yaş grubunun payının yaklaşık yüzde 16 olduğu hatırlatılan raporda, Türkiyede yaklaşık 22.6 milyon kişi veya nüfusun yüzde 31.1inin çocuk olduğu ifade edildi. Ülke nüfusunun giderek yaşlandığına işaret edilen raporda, nüfus eğilimlerinin süreceğinin varsayılması halinde nüfus içindeki çocuk oranının gelecek yıllarda önemli ölçüde azalacağı, buna karşılık çalışma çağındaki yetişkinlerin oranının artacağına dikkat çekildi.Türkiyede kentli nüfus toplam nüfusun dörtte üçünü oluşturuyor. Hanelerin yaklaşık yarısı doğduğu köyde veya kasabada yaşamıyor. 15 ile 19 yaşlar arasında olanların yüzde 38i yaşamlarında en az bir göç deneyimi yaşamış. (TARAF)

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.