“Ey imanedenler! (Hamr) sarhoşluk veren her türlü içki, kumar, dikili taşlar (putlar,heykeller, vs.) fal ve şans (kumarın her türlüsü ve şekli) okları birer şeytanişi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide/90)

Kumarhanelerde ömür tüketen insansayısının, Cami cemaatlerinden fazla olduğu bir zamanve dünyada yaşıyoruz.Halkının çoğunluğunun Müslümanım diyenlerin teşkil ettiği bir Memlekette,Kumarhanelerin; devlet izniyle işlev görmesive insanların birbirlerini, kumarmasalarında bitirmelerine, seyirci kalması ne acı! Modernizm’in, uygarlığın(!), batı medeniyetinin (!); halkları Müslüman olan ülkelerde yaşayanlara,armağanlarının başında gelen Kumar ve piyango felaketinin, nice yuvalar yıkıp venice canlara mal olduğunu bilmeyen var mı?...

Tamamıyla Hıristiyanlarıngeleneği olan, Miladi takvimleher yıl; Hz. İsa (a.s)’ın (!) doğum yıl dönümüolarak kutlandığıiddia edilen (Hz. İsa a.s ’ın veladet ve nübüvvetiyle yakındanuzaktan ilgisi bulunmayan) yılbaşı, Şehidlerin kanlarıyla sulanmış güzelülkemde, Kumarla, İçkiyle, dans ve eğlenceyle kutlanması ne acı verici birhadise! İsa (a.s)’ı Peygamberlikdışına çıkarıp, ilahlaştıran inkâr düşüncesinintemsiliyetini taklit etmekten başka ne ki, Noel kutlamaları? Yılbaşı:“insanların Günahta buluşma cephesinin diğer adı ve adresidir.” Allah’ın Rezzaksıfatını unutup, gelecek ve istikballerini; kumar denilen Milli Piyango’dankazanacakları paraya bağlamak, Müslüman bir memlekette yaşayaninsanlar için tamanlamıyla, inanç ve kültür hezimetidir… Piyango gişelerinin önünde, saatlercebekleyen insanların; farklı olan beklentileri ise ayrıca can ve vicdan acıtantürden düşünce ve söylemlerdir.

Neymiş efendim, çıkarsa;evleneceğiz, hayır yapacağız (!), yetimlere vereceğiz gibi; hayal türünden veİslam’a göre asla cevazı olamayan düşünce ve tasavvurlar! Çıksa da o paralarmutluluk ve huzur yerine, felaket ve belalar getireceğini bilmiyorlar mı?…Piyangodanpara kazanıp, birkaç yıl aradan sonra; yuvaları dağılıp ve bir lokma ekmeğemuhtaç hale gelen insanların sayısı az mı bu ülkede sanki?.Haram parayla hayırmı yapılır mı,sefil akıl yoksunu be adam? Kumar parasıyla hayır yapacağım diyenbirinin durumu, kendi sidiğiyle(haşa) abdest almasına benzer! Başka yolu veaçıklaması var mı böyle iddiaların? Memleketin hemen her köşesinde, piyangogişeleri önünde uzun insan kuyruklarını görünce; insan, burası hangi ülkedemekten kendini alamıyor haliyle? Özellikle de habercilerin objektiflerine takılanNimet-siz abla gişeleri önündeki insan manzaralarıve uzun uzun kuyruklar;hayırda ve iyilikte değil de günah buluşmasında bir araya gelenlerinfotoğrafını gördükçe üzülmemek elden mi?…

Yaşı başını almış adamın biri, gazetecininmikrofonuna konuşuyor: “ta Almanya’dan piyango biletleri için geldiğini; veezan okunduğu halde Camiye gitmeyip bilet kuyruğunda beklediğini; gülerek anlatmasınıhangi akılla izahetmek lazım acaba? Piyango gişeleri önünde; günah buluşmasındabaşka bir bayan: “aynen şu cümleleri söylüyor: “Hocalar piyangonun haramolduğunu söyler ama, hocalar lüks yerler oturuyorlaronların umurlarında mı türden anlayışlar; kıt ve kısır anlayışlardır! Vegişelerin önünde saatlerce kuyruk bekleyenlerin birçoğuna; “Haram olduğunubiliyor musunuz?” yöneltilen soruya ise: birçoğunun cevabı evet, hocalarsöylerler ama biz yine de şansımızı deneyelim dedik gibi cevaplar; itikadısağlam olan insanların sarf edecek sözler midir?.

Diyanet işleri başkanlığı, Milli Piyango’nun kumarlaaynı olup ve haram olduğunu açıklamasına rağmen; % 99’u Müslüman! Olan birülkede, insanların bu kadar Kumara ve haramlara rağbet etmeleri; kötüye doğrugidişin alametinden başka bir şey değildir… Kerim Kitabımızda, yüce Rabbimizin: “Şeytan içki ve kumar yoluyla ancakaranıza düşmanlık ve kin sokmak iste; sizi, ALLAH’I anmaktan ve Namazdanalıkoymak ister. Artık (bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?” (Maide/91)buyruğuna rağmen, hala içki ve kumar müptelalığında ısrar edenler varsa; ebediâlemde, sonucuna katlanacaklardır. Yolu var mı var! Tevbe-i Nasuh ve istiğfarve bir daha dönmemeye azmetmek! Öyleyse kişi ya bir an önce tevbe edip ve birdaha asla işlememesinedair yüce yaratanına söz verir; ya da günahlarla buluşmacephesinde bir araya gelenlerle birlikte günah yolculuğuna devam edecektir…Kumarın her türlüsü haramdır, sonucu felaket ve hüsranla biten şeytanın derinbir tuzağıdır… Noel baba mı? Noel Papa mı? Çokta önemi yoktur zaten. Önemliolan Müslümanların, batıdan ithal malı olan bu gibi kutlamalara yanaşmamasıdır…Rabbim! Haramın her türlüsünemüptela olanlara hidayet nasip eylesin! “Hayır, takva ve iyilikte yardımlaşın,günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın; ilahi düstur rehberimiz olsun.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.