banner18

Bir kısım hadisrivayetlerinde ahir zamanda bir tek şahsın hata ve günahlarının çok büyük biryekün tutacağı haber verilmiştir. Başka bir deyişle birkişi binler kişi kadar günah işleyecektir. Bazı rivayetlerde ise, “birşahsın söylediği bir kelimenin Allah’ın gazabını çekeceği ve kıyamet gününekadar o şahsa günah yazacağı” bildirilmektedir. (İbnMâce,Fiten, 12;Tirmizi, Zühd, 11)

Haberleşmeninkuşlarla ya da elçilerle yapıldığı Asr-ı Saadette bu rivayetleri anlamak zordu.Birtek şahıs nasıl olur da binler şahıs kadar günah işleyebilir; bir ömrü aşan,çok ömürleri kapsayacak tutarda günah işlemek nasıl mümkün olur, anlamak mümkündeğildi. Ancak asrımızda iletişimde varılan nokta bu hadis rivayetlerini dedaha iyi anlamamızı sağlamıştır.

Günümüzde havazerrelerinin mucizevî iletişim yeteneklerini keşfeden ve bu zerrelerinsayesinde iletişimde inanılmaz ataklar yapıldı. Telgraf ve radyodan sonra,telefon, televizyon ve en son bilgisayar ve internet beşerin ulaştığı teknolojiharikalarını oluşturmaktadır. Aslında bu teknoloji harikası cihazlar, havazerrelerinin akılalmaz yeteneklerle donatılması aracılığıyla iş görmektedir,iletişimi sağlamaktadır. Yani hava zerrelerinin, bir anda sayısızca ses vegörüntüyü aynıyla kaydetmesi ve aynı anda bekletmeden diğerine iletmesişeklinde ortaya çıkan Allah’ın yüklediği özellikleri olmasaydı, hiçbir cihazhiçbir işlem göremez ve bu günkü baş döndürücü iletişim harikalarıgerçekleşemezdi.

Geçmişte havazerrelerinin bu özellikleri belki bilinmiyordu ama bugün her düşünen insanaçıkça görebilmektedir. Örneğin: bir kişi bir kez konuşuyor, ağzından çıkan herbir kelime yalnız bir kez söylendiği halde dinleyen her bir kulağa tıpa tıpaynısı aynı anda teksir edilerek, kopyalanarak ulaşıyor. İşte bunu sağlayanhava zerreleridir. Hava zerreleri, bir kez söylenen kelimeyi orada bulunan-sayısı ne kadar fazla olursa olsun- her kulağa, sesteki en hassas ve farklıözellikleri de koruyarak ve hiçbir değişiklik yapmadan ulaştırmaktadır. Havazerrelerinin ses ve görüntüyü muhafaza ederek iletmesi, ilahi vahiyle yüklenensayısızca özelliklerinden sadece birisidir.

Demek bu şuursuz havazerreleri, işlevleri Allah tarafından programlanmış mucizelerdir.

Bu mucizedenistifade etmesini bilen günümüz insanları oluşturdukları görsel ve yazılı medyaaracılığıyla büyük kitlelere çok hızlı bir erişim sağlamaktadır. Bununsonucunda da koca dünya bir şehir, bir köy kadar küçülmüş, hatta daha hızlı vekolay iletişim imkânıortaya çıkmıştır.

Hava zerreleritüm özellikleriyle ve beşere verilmiş ilahî ilhamla onu kullanarak hizmet sunaniletişim araçları insanlar için çok yönlü nimetlerdir. Elbette ki insana düşenbu nimetler için Allah’a şükretmek ve onları Allah’ın gazabını çekecekgünahlarda değil, hayırda kullanmaktır.

İletişimaraçlarında sözgelimi televizyonlarda Allah’a ve peygamber (ASV)’a hakaret veisyan içeren konuşmalar ve görüntüler yayınlanırsa, bilinmelidir ki bir günahbinlerce günaha dönüşür. Çünkü bir günah, televizyon cihazı aracılığıylamilyonlarca insana gösterilmiş ve dinlettirilmiş olur.Adam bir stüdyoda bir kezgünah işliyor ama binlerce evde, memleketin dört bir yanında görüntüsüyayınlanarak tekrar tekrar günah işlenmeye devam ediyor. Ayrıca dinleyen vegörenlerin de o günahı işlemesine sebep olur ki günah daha da katlanır. Sözkonusu nimete nankörlük ve hakaret de sayılır. Böylece bir şahsın günahlarınimet olarak kullanılması gereken bir yayınsonucu binlerce şahsın günahlarıkadar bir yekün tutar.Bazen olur ki bir kişi, bir tek kelimeyle bir milyonbüyük günahı birden işler. İşte yukarıda verdiğimiz hadis rivayetleri,günümüzde televizyonlar aracılığıyla işlenen günahlara işaret etmektedir.

Çekinmeden günahişleyen bir kimsenin, kamerayı karşısında görünce gizlenmeye ve yüzünükapatmaya çalışması, basın ve yayın yoluyla işlenen günahların vahametini gösterenönemli bir delildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.