Bir kısım hadis rivayetlerinde ahir zamanda bir tek şahsınhata ve günahlarının çok büyük bir yekün tutacağı haber verilmiştir. Başka birdeyişle bir kişi binler kişi kadar günah işleyecektir. Bazı rivayetlerde ise,“bir şahsın söylediği bir kelimenin Allah’ın gazabını çekeceği ve kıyametgününe kadar o şahsa günah yazacağı” bildirilmektedir. (İbnMâce, Fiten,12;Tirmizi, Zühd, 11)

Haberleşmenin kuşlarla ya da elçilerle yapıldığı Asr-ıSaadette bu rivayetleri anlamak zordu.Bir tek şahıs nasıl olur da binler şahıskadar günah işleyebilir; bir ömrü aşan, çok ömürleri kapsayacak tutarda günahişlemek nasıl mümkün olur, anlamak mümkün değildi. Ancak asrımızda iletişimdevarılan nokta bu hadis rivayetlerini de daha iyi anlamamızı sağlamıştır.

Günümüzde hava zerrelerinin mucizevî iletişim yeteneklerinikeşfeden ve bu zerrelerin sayesinde iletişimde inanılmaz ataklar yapıldı.Telgraf ve radyodan sonra, telefon, televizyon ve en son bilgisayar ve internetbeşerin ulaştığı teknoloji harikalarını oluşturmaktadır. Aslında bu teknolojiharikası cihazlar, hava zerrelerinin akılalmaz yeteneklerle donatılmasıaracılığıyla iş görmektedir, iletişimi sağlamaktadır. Yani hava zerrelerinin,bir anda sayısızca ses ve görüntüyü aynıyla kaydetmesi ve aynı anda bekletmedendiğerine iletmesi şeklinde ortaya çıkan Allah’ın yüklediği özellikleriolmasaydı, hiçbir cihaz hiçbir işlem göremez ve bu günkü baş döndürücü iletişimharikaları gerçekleşemezdi.

Geçmişte hava zerrelerinin bu özellikleri belki bilinmiyorduama bugün her düşünen insan açıkça görebilmektedir. Örneğin: bir kişi bir kezkonuşuyor, ağzından çıkan her bir kelime yalnız bir kez söylendiği haldedinleyen her bir kulağa tıpa tıp aynısı aynı anda teksir edilerek, kopyalanarakulaşıyor. İşte bunu sağlayan hava zerreleridir. Hava zerreleri, bir kezsöylenen kelimeyi orada bulunan -sayısı ne kadar fazla olursa olsun- herkulağa, sesteki en hassas ve farklı özellikleri de koruyarak ve hiçbirdeğişiklik yapmadan ulaştırmaktadır. Hava zerrelerinin ses ve görüntüyümuhafaza ederek iletmesi, ilahi vahiyle yüklenen sayısızca özelliklerindensadece birisidir.

Demek bu şuursuz hava zerreleri, işlevleri Allah tarafındanprogramlanmış mucizelerdir.

Bu mucizeden istifade etmesini bilen günümüz insanlarıoluşturdukları görsel ve yazılı medya aracılığıyla büyük kitlelere çok hızlıbir erişim sağlamaktadır. Bunun sonucunda da koca dünya bir şehir, bir köykadar küçülmüş, hatta daha hızlı ve kolay iletişim imkânı ortaya çıkmıştır.

Hava zerreleri tüm özellikleriyle ve beşere verilmiş ilahîilhamla onu kullanarak hizmet sunan iletişim araçları insanlar için çok yönlünimetlerdir. Elbette ki insana düşen bu nimetler için Allah’a şükretmek veonları Allah’ın gazabını çekecek günahlarda değil, hayırda kullanmaktır.

İletişim araçlarında sözgelimi televizyonlarda Allah’a vepeygamber (ASV)’a hakaret ve isyan içeren konuşmalar ve görüntüleryayınlanırsa, bilinmelidir ki bir günah binlerce günaha dönüşür. Çünkü birgünah, televizyon cihazı aracılığıyla milyonlarca insana gösterilmiş vedinlettirilmiş olur.Adam bir stüdyoda bir kez günah işliyor ama binlerce evde,memleketin dört bir yanında görüntüsü yayınlanarak tekrar tekrar günahişlenmeye devam ediyor. Ayrıca dinleyen ve görenlerin de o günahı işlemesinesebep olur ki günah daha da katlanır. Söz konusu nimete nankörlük ve hakaret desayılır. Böylece bir şahsın günahları nimet olarak kullanılması gereken biryayın sonucu binlerce şahsın günahları kadar bir yekün tutar.Bazen olur ki birkişi, bir tek kelimeyle bir milyon büyük günahı birden işler. İşte yukarıdaverdiğimiz hadis rivayetleri, günümüzde televizyonlar aracılığıyla işlenengünahlara işaret etmektedir.

Çekinmeden günah işleyen bir kimsenin, kamerayı karşısındagörünce gizlenmeye ve yüzünü kapatmaya çalışması, basın ve yayın yoluylaişlenen günahların vahametini gösteren önemli bir delildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.