Bir kısım hadis rivayetlerinde ahir zamanda bir tek şahsın hata ve günahlarının çok büyük bir yekün tutacağı haber verilmiştir. Başka bir deyişle bir kişi binler kişi kadar günah işleyecektir. Bazı rivayetlerde ise, “bir şahsın söylediği bir kelimenin Allah’ın gazabını çekeceği ve kıyamet gününe kadar o şahsa günah yazacağı” bildirilmektedir. (İbn Mâce, Fiten, 12;Tirmizi, Zühd, 11)

Haberleşmenin kuşlarla ya da elçilerle yapıldığı Asr-ı Saadette bu rivayetleri anlamak zordu. Bir tek şahıs nasıl olur da binler şahıs kadar günah işleyebilir; bir ömrü aşan, çok ömürleri kapsayacak tutarda günah işlemek nasıl mümkün olur, anlamak mümkün değildi. Ancak asrımızda iletişimde varılan nokta bu hadis rivayetlerini de daha iyi anlamamızı sağlamıştır. 

Günümüzde hava zerrelerinin mucizevî iletişim yeteneklerini keşfeden ve bu zerrelerin sayesinde iletişimde inanılmaz ataklar yapıldı. Telgraf ve radyodan sonra, telefon, televizyon ve en son bilgisayar ve internet beşerin ulaştığı teknoloji harikalarını oluşturmaktadır. Aslında bu teknoloji harikası cihazlar, hava zerrelerinin akılalmaz yeteneklerle donatılması aracılığıyla iş görmektedir, iletişimi sağlamaktadır. Yani hava zerrelerinin, bir anda sayısızca ses ve görüntüyü aynıyla kaydetmesi ve aynı anda bekletmeden diğerine iletmesi şeklinde ortaya çıkan Allah’ın yüklediği özellikleri olmasaydı, hiçbir cihaz hiçbir işlem göremez ve bu günkü baş döndürücü iletişim harikaları gerçekleşemezdi.

Geçmişte hava zerrelerinin bu özellikleri belki bilinmiyordu ama bugün her düşünen insan açıkça görebilmektedir. Örneğin: bir kişi bir kez konuşuyor, ağzından çıkan her bir kelime yalnız bir kez söylendiği halde dinleyen her bir kulağa tıpa tıp aynısı aynı anda teksir edilerek, kopyalanarak ulaşıyor. İşte bunu sağlayan hava zerreleridir. Hava zerreleri, bir kez söylenen kelimeyi orada bulunan -sayısı ne kadar fazla olursa olsun- her kulağa, sesteki en hassas ve farklı özellikleri de koruyarak ve hiçbir değişiklik yapmadan ulaştırmaktadır. Hava zerrelerinin ses ve görüntüyü muhafaza ederek iletmesi, ilahi vahiyle yüklenen sayısızca özelliklerinden sadece birisidir. Demek bu şuursuz hava zerreleri, işlevleri Allah tarafından programlanmış mucizelerdir. Bu mucizeden istifade etmesini bilen günümüz insanları oluşturdukları görsel ve yazılı medya aracılığıyla büyük kitlelere çok hızlı bir erişim sağlamaktadır. Bunun sonucunda da koca dünya bir şehir, bir köy kadar küçülmüş, hatta daha hızlı ve kolay iletişim imkânı ortaya çıkmıştır. Hava zerreleri tüm özellikleriyle ve beşere verilmiş ilahî ilhamla onu kullanarak hizmet sunan iletişim araçları insanlar için çok yönlü nimetlerdir. Elbette ki insana düşen bu nimetler için Allah’a şükretmek ve onları Allah’ın gazabını çekecek günahlarda değil, hayırda kullanmaktır.

İletişim araçlarında sözgelimi televizyonlarda Allah’a ve peygamber (ASV)’a hakaret ve isyan içeren konuşmalar ve görüntüler yayınlanırsa, bilinmelidir ki bir günah binlerce günaha dönüşür. Çünkü bir günah, televizyon cihazı aracılığıyla milyonlarca insana gösterilmiş ve dinlettirilmiş olur. Adam bir stüdyoda bir kez günah işliyor ama binlerce evde, memleketin dört bir yanında görüntüsü yayınlanarak tekrar tekrar günah işlenmeye devam ediyor. Ayrıca dinleyen ve görenlerin de o günahı işlemesine sebep olur ki günah daha da katlanır. Söz konusu nimete nankörlük ve hakaret de sayılır. Böylece bir şahsın günahları nimet olarak kullanılması gereken bir yayın sonucu binlerce şahsın günahları kadar bir yekün tutar. Bazen olur ki bir kişi, bir tek kelimeyle bir milyon büyük günahı birden işler. İşte yukarıda verdiğimiz hadis rivayetleri, günümüzde televizyonlar aracılığıyla işlenen günahlara işaret etmektedir.

Çekinmeden günah işleyen bir kimsenin, kamerayı karşısında görünce gizlenmeye ve yüzünü kapatmaya çalışması, basın ve yayın yoluyla işlenen günahların vahametini gösteren önemli bir delildir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.