Öne Çıkanlar kaset urfaya hastane kadın hünerleri başörtü tartışması 24 kasım

Bisiklet kullanıcılarından talep var: Destek verin

Trafikteki önemli alternatif ulaşım araçlarından olan bisikletin kullanımı git gide yaygınlaşırken, bisiklet toplulukları, platformları ve sivil toplum kuruluşları tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, trafikte ölümlü bisiklet çarpmalarını sonlandıracak önlemlerin en kısa sürede alınması talep edilirken, güvenli altyapının oluşturulması da istendi.

Toplam 93 bisiklet topluluğu, platformu ve sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklama şu şekilde:

“Biz aşağıda isimleri bulunan bisiklet kullanıcıları, Bisiklet Toplulukları / Platformları ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak trafikte ölümlü bisiklet çarpmalarını sonlandıracak önlemlerin en kısa sürede alınmasını, alınacak önlemler için işbirliği yapmak üzere sesimizi ulusal ve bölgesel karar verici mercilerimize duyurmak istiyoruz. 

BİSİKLETLİ ULAŞIM BİR İNSAN HAKKIDIR; ÖLÜMLE SONUÇLANMASIN!

Son dönemlerde oldukça artan bisikletliye çarparak ölümüne sebebiyet verilmesi, başta bisikletlilerin ailesi ve yakın çevresi olmak üzere herkesi derinden üzdüğü görülmektedir. Bunların çoğunluğu motorlu araç sürücülerinin hatalı kullanımı (aşırı hız, dikkatsizlik, son dönemlerde alkollü araç kullanımı vb.) ve diğer taraftan altyapı eksikliği ve mevzuatın yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Artan bisikletli ölümlerine DUR demek, güvenli bisiklet sürüşü önlemlerinin alınması için DİKKAT çekmek istiyoruz. 

Bisiklet de bir trafik aracıdır: İnsan gücü ile ilerletildiği için; ucuz, sağlıklı ve sürdürülebilir ulaşım tercihi ve hakkıdır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre; bisikletliler varsa bisiklet yolunu, bisiklet yolu yok ise motorlu araç yolunun bir şeridini kullanırlar ve geçiş önceliğine sahiptirler. Bisikletli ulaşımı tercih edenler, çevreye zarar vermezler, sağlığa zararlı egzoz gazı salınımı yapmazlar, başta bağışıklık sistemi olmak üzere sağlıklarına olumlu katkıda bulunurlar, küçük park yerleri ile yetinir, şehiriçi trafik sıkışıklığının çözümüne katkı sağlar, motorlu araçların onda biri maliyetli yollar ile yetinirler.

Çevreye ve insan sağlığına zarar veren motorlu araçlara ve akaryakıta bağımlı erişimi kırmak için şehirlerde yürünebilirlik ve bisikletli ulaşıma destek verilmesi gerekmektedir. 

Motorsuz bir ulaşım aracı olan bisiklet hafiftir, bu sebepten dolayı, motorlu araç ile çarpışmalarda savunmasızdır. Bunun için de önce bisikletlilerin yol ve sürüş güvenliklerini sağlamak gerekir. Bisikletli bireyler olarak, yol ve sürüş güvenliği sağlanmaksızın, ulaşımda artan ve motorlu araçlar tarafından çarpma ile öldürülen bisiklet kullanıcılarını burada anıyoruz ve yollarımızdaki bisikletlileri ulaşımda güvenliksiz sürüş ve yol ortamından kurtarmak için tüm bisikletlileri çevresine ve insana duyarlı motorlu araç kullanıcılarını ve sorumlu-yetkili yerel yönetim ve kamu kurumlarını ortak çalışmaya davet ediyoruz. Kentlerimizde güvenli pedal çevrilecek bisikletli ulaşım bölgeleri ve yolları istiyoruz!

BİSİKLET SÜRÜCÜLERİ OLARAK, GÜVENLİ BİSİKLETLİ ULAŞIM ALTYAPISI TALEP EDİYORUZ

Bisikletli ölümlerinin sonlanması için GÜVENLİ BİSİKLET ERİŞİMİ ACİL EYLEM PLANI noktasında işbirliğine ve bunun için aşağıdaki önerilerimiz çerçevesinde katkı sunmaya hazır olduğumuzu bildiririz; - Şehir merkezlerinde ve yaya/bisikletli öncelikli yerlerde  o Hız sınırlaması, malzeme farklılaştırması gibi elemanlar ile trafik durultması (traffic calming) yapılmalı; yatay/düşey bisikletli ulaşım bilgilendirme tabela vb. ile görünürlükleri sağlanmalı,  o Her kentimizde, bisikletli ulaşım ağı oluşturmak üzere mümkün olan koridorlara ayrılmış bisiklet altyapısı, yolları ve gerekli otopark, odak gibi donatısı ile yapılmalı, o Bisiklet kullanımını teşvik edecek sürdürülebilir ve ekolojik kentsel planlama ve ulaşım planlaması yapılmalı, - Yerel Yönetim - STK - Kamu işbirlikleri ile yerel bisiklet politikaları ve eylem planları hazırlanmalı ve uygulanmalı,  - Bisiklet yollarının motorlu araç parklanmasından korunması için etkin tedbirler alınmalı. Bisiklet yoluna park eden motorlu araçlar için mobil platformlar üzerinden ihbar ve şikayet mekanizmaları oluşturulmalı,  - Şehir içlerinde, çevre dostu bisikletli ulaşımı teşvik edici kentsel tasarım projeleri geliştirilmeli, - İnsan ve çevre sağlığı için en önemli bir taşıt olan bisikletin kullanımı ve yaygın bisikletli sürüş için dernek ve toplulukları destekleyecek teşvikler öngörülmeli.

İlköğretim, orta öğretim ve üniversitelerde bisikletin kullanımı ve bisikletli sürüş zorunlu ders olarak veya geçiş aşamasında seçmeli ders olarak öngörülmeli.

Bisikletlilere çarpmaların ve can kayıplarının yaşanmaması adına, insan sağlığını ve çevremizi düşünerek, daha güvenli ve bisikletli günlere erişmek dileğimizle kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

BİHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nusret Mend Tavas 10 ay önce

Urfa'da her faydalı sese duyarlı oluşunuzu alkışlıyor ve gönüllü bir bisikletçi olarak sizlere teşekkür ederim.