Öne Çıkanlar ajansurfa Gala gecesi MUHASEBE ALEV KOLTUK

Çiftçi açıkladı: Kaşmer Dağı planı askıya çıkıyor, iptal etmiyoruz !

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantılarının Ekim Ayı ilk birleşiminde gündeme gelen, Kaşmer Dağı'nın imara açılmasıyla ilgili tepkiler devam ediyor.

İmar planı ile ilgili oluşan tepkilere yönelik Cumhuriyet Sosyal Tesislerinde basın mensuplarıyla bir program düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, burada önemli açıklamalarda bulundu.

"ALGI YANLIŞ YÖNETİLİYOR"

Kaşmer Dağı'nın imara açılmasıyla ilgili yanlış algılar oluştuğunu söyleyen Çiftçi, "Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisimizin bu ay içinde almış olduğu Aşık-Öğütçü'nün imar planlamasına ilişkin karar bir takım tartışmalar, yorumlar, fikirler kamuoyu önünde tartışılıyor. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, tartışmanın yapılmasında, fikirlerin belirtilmesinde Şanlıurfa Büyükşehir Meclis Üyesi ve Büyükşehir Başkanlığı olarak mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Süreçle ilgili bir yanlış değerlendirme var, içerikle ilgili yanlış bilgiler var, algı yanlış yönetiliyor" ifadelerini kullandı.

"TEKLİFİ CELALETTİN GÜVENÇ GETİRDİ"

Açıklamalarına devam eden Çiftçi, "Birincisi, Aşık-Öğütçü planlı alan çalışması ne zaman başladı? 2015 tarihinde Bakanlar Kurulumuzda kararname ile karara bağlanana bir yer. Bu kararname ile hazineye ait olan 5 bin dönüm yer, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına kentsel dönüşüm alanı olarak onay veriliyor. Bu onay başvurusunu Eylül 2014'de meclisimizin kararı ile talepte bulunuluyor. Benim Karaköprü Belediye Başkanlığı dönemimde ve dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç döneminde belirleniyor. Biz onayı verdik fakat bu teklifi bize dönemin Belediye Başkanı getirdi. Biz olsaydık yine getirirdik" diye konuştu.

"BU YER, BALIKLIGÖL HAVZASINDA DEĞİL!"

Aşık-Öğütçü imar planının Balıklıgöl havzasına denk gelmediğine değinen, "Neden bu yer?" sorularını yanıtlayan  Çiftçi, " Çok öncelerde yapılan çevre düzen planı Şanlıurfa'nın 30 yıllık vizyonunu belirleyen üst plan kentsel gelişim planını burası olarak belirledi. Bu yer 7.sınıf arazisi. Çevrenin, Orman Bölgenin, Devlet Su İşlerinden yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, bu bölgenin her şekliyle uygun olduğunu gösteriyor. Bizde bu görüşler çerçevesinde karar verdik. Burası herhangi bir havzada değil, Balıklıgöl havzasında değil onu söylüyorum. Balıklıgöl havzasının üst sınırı buraya bitişik olan alan. O alanda değil, bu alan çok geniş"

"KARARI YALNIZ VERMEDİK"

Projenin "Neden bugün?" gündeme geldiğini  açıklayan Nihat Çiftçi, "Bu plan 2015'de başladı 3-4 yıllık bir plan, kolay olmuyor. Karar verildi, kararlar kesinleşti, ilgili kurum görüşleri alındı, buraya işgaller başladı. Ve biz bu işgalleri defalarca, muhafaza altına aldık. Gaziantep yanı başımızda. TOKİ ile bir toplantı gerçekleştirdik.  Arkadaşlarla birlikte "55 bin konut Gaziantep'de yapıyorsunuz, Şanlıurfa'nın ne suçu var" dedik. TOKİ başkanı bizden burayı talep etti, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak. Yani biz Şanlıurfa'da kentsel dönüşümü bekleyen yerlere karşılık burayı verebiliriz. Yeni bir proje karşılığı veremeyiz. Gecekondu dediğimiz alanları ilan etmişiz. Onlara karşı biz burayı harcayacağız, onlara karşı biz burayı vereceğiz. Onun için ben veremem. TOKİ Başkanımız "Başkanım doğru söylüyorsunuz, biz hazineden yasal anlamda alabiliyoruz ama büyük bir emek var. 2 yıldır çalışmışlar, biz hazineden talep edelim birlikte bir planlama yapalım" dedi. Ve buna karar verdik, yalnız başımıza vermedik. Bunun üzerine çalışmalar başladı" sözlerine yer verdi.

"ASKIYA ÇIKARMA KARARI VAR"

Uydu Kent planlamasının askıya çıkarıldığını ifade eden Çiftçi, "Ekim ayında grup kararıyla ve meclisteki tüm siyasi patilerin ortak kararı, oybirliği ile onay aldık. Bir plan onay aldıktan sonra bitmiş değildir, yürürlüğe girmiş değildir. Diğer kamu kurum ve kuruluşlar, sivil tolum kuruluşları, basınımızın, halkımızın çalışmayı askıda görebilmesi için çalışma meclis tarafından onaylanmıştır. Yani askıya çıkarma kararı var. Askıda yapılabilecek tüm ilaveler, görüşler, fikirler tekrar meclisimizin önüne gelip, komisyona havale edilip, çalışılıp, görüş rapor haline getirilip, meclise tekrar gelir ve meclis karara bağlar. Ya evet itirazınız doğru der, kabul eder. Ya da itiraz şu gerekçeden dolayı doğru değil der, tekrar karara bağlar. Bu karar tekrar ilan edilir, duyulur" sözlerini kullandı.

"MÜLKİYETLE İLGİLENMEDİK"

Nihat Çiftçi konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Bu yerin mülkiyeti yüzde 96 kamu,  yani 5 bin dönüm Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın kentsel gelişim ve dönüşüm alanı, 3600 dönümü hazineye ait, içinde 400 dönümü mülkiyet. Hiçbir zaman mülkiyetle ilgilenmedik, bakmadık. Kime aittir bilmiyoruz, kapalı kalır. Çünkü kapalı kalmazsa siz duygusal davranırsınız. Geçmişine bakabilirler, devletin tapusu burada, kadastrosu burada. Özel mülkiyeti ne yapayım? Siz özel mülkiyetsiniz olmazsınız mı diyeyim? "

"BU YER, FAKİRE-FUKARAYA GİDECEK"

Projenini kentsel gelişim ve dönüşüm için kullanılacağını vurgulayan Çiftçi, "Ne zaman artık evler yıkılacak? İşte arkadaşlar bu kentsel dönüşüm bunun için yapılacak. Bu arkadaşlar bizi bekliyor. Bu arkadaşlar bize emanet verdi. Benim dönemimde değil, ben gelişimle ve dönüşümle uğraşan bir kardeşinizim. Bunun için çaba sarf ediyorum Bu alan, dağlık alan bunun için kullanılacak. Yasal anlamda başka bir şey için kullanamazsın. Yasa açık ve net. Kentsel gelişim ve dönüşüm için kullanılacak. Herkes benden su ve yol beklerken, biz devasa projeleri nasıl yapacağız. Temel yola mı harcayacağız yoksa kardeşlerimizin kentsel dönüşümüne mi harcayacağız. öncelik neresi? Öncelik tabi ki su, tabi ki yol. Bunları yapan bu kadrodur. 10 ilçede arıtma tesisi yaparken, çöp aktarmasını yaparken, bir yerden de şehrimizi gecekondudan nasıl kurtarabiliriz. Geçmiş geçmişte kaldı, ondan dolayı bu yer halka gidecek, fakire-fukaraya gidecek" dedi.

"NE YAPAYIM AİLEMİ Mİ DEĞİŞTİREYİM?"

"Ben parayı bilmiyorum, bende Şanlıurfa sevdası var" diyen Çiftçi, "Bu yerde arsa baronlarının yeri olmamış olabilir. Bu yer Karaköprü ilçe sınırları içerisinde kalabilir. Ben Karaköprü'den gelmiş olabilirim. Ne yapayım ailemi mi değiştireyim?  Ey Şanlıurfalı kardeşlerim ne yapayım, Nihat Çiftçi olarak 17 yıldır huzurunuzda, her şeyi açık, şeffaf yapan bir insan olarak aile mensubiyetimi mi değiştireyim? Eleştiri alıyorum, benim yerlerim Karaköprü'de. Benim babamdan kalan yer 2 katlı imar planı. Kamuoyu diyor ki 10 yıldır, bu adam orayı 5 katlı yapacak, herhalde onun için çalışıyor? Arkadaşlar ben niye onun için yapayım. Ben parayı bilmiyorum, silmişim, kafamda yok. Şanlıurfa sevdası var, ona hizmet var, bu sorumluluk öyle kolay değil" sözlerini kullandı.

"GERÇEKTEN KIRILDIM"

Gelen tepkilere kırıldığının söyleyen Çiftçi, "Eksik bilgiler var arkadaşlar, konuşun ama sorumluluk alan insanın derdi başka oluyor. Sizin yakanız tutulmuyor. Benim yakam tutuluyor, arkadaşlarımın yakası tutuluyor. Seçilmişlerin yakası tutuluyor. Hep birlikte çözümü bende arıyorlar, ben çözmek zorundayım. Ve gerçekten kırıldım, gerçekten üzüldüm. Ben kırıldım ya, ben nasıl konsantre olacağım. Benim çoluk-çocuğum var. Eve gittiğimde ne oluyor,'Baba ya okulda bana söylüyorlar ne oluyor?' diyor. 'Sen hırsız mısın?' dediğinde ben ne diyeceğim?" ifadelerine yer verdi.

"BİLİM İNSANI ALGI YAPIYOR, DELİ OLMAMAK..."

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın'ın Eyyübiye kampüsünün imara açılmaması yönündeki eleştirilerine değinen Çiftçi, "Bizi Rektörümüz eleştiriyor. Ben çok sevindim, bizi rektörümüz eleştirmiş, bilim insanı çıkmıştır herhalde yorumu çok önemli değerlidir. Heyecanla baktım paylaşımı şu; Eyyübiye'de ki kampüsü imara açmadınız? Burayı niye açtınız? İş tersine dönmüş. Ben her şeye bilimsel yönele bakılmasını istiyorum Bizim bilim insanımız, rektör niye açmadın diyor. Adam bunu söylüyor, deli olmamak elde değil. Ben sizden teknik görüş bekliyorum, ikinci üniversiteyi bekliyorum. Bu işlerden anlamadığın belli Ramazan hocam. Bilim insanı algı yapıyor, algı" diye konuştu.

"İBRAHİM AĞABEY, GEL VE GÖR"

İbrahim Tatlıses'in sosyal medyadan yaptığı eleştirilere cevap veren Çiftçi, "İbrahim ağabeyin yorumu var. Urfa'ya hizmet etmiş, Urfa'yı duyurmuş. İbrahim ağabey doğru söylüyor. Ama bir eksiği var. Diyor ki , 'Dağ eteğinde ben yer aldım, niye geliştirmiyorsun?' Oranın Kaşmer olduğunu da yeni öğrendik, meğerse Kaşmermiş. Çok doğru konuşuyor, duygusal, içten, sanatçımız, baş tacımız. İbrahim ağabeye sesleniyorum. Urfa'ya gel, Urfa eski Urfa değil. Şehre gelemediğin için buradaki bir arkadaş tarafından yanıltıldın, onu da biliyorum. Ama gel, gör. 4-5 yıldır gelmiyorsun, o kadar çalı��tık ki Urfa eski Urfa değil" sözlerini kullandı.

"KİMSEYE PABUÇ BIRAKMAM"

Açıklamalarına keskin sözlerle devam eden Çiftçi, "Bugün için doğdum ben. Haksız ithamlara karşı kalmamak için. Algı operasyonlarına maruz bırakılmamak için. Toplumun ses i olmak için, hakkı-hukuku olmak için. Halkın, yetimin hakkını savunmak için okudum. Yatılı okudum, yürüyerek okudum. Bugünde hiç kimseye pabuç bırakmam. Net, toplumun önünde, belden aşağı ifadeler olmadan konuşurum. Bilmediğim bir şeyden konuşmam" sözlerine yer verdi.

"BEN ŞEHRİN KODLARINI BİLİYORUM"

Suriye uyruklu ve Türk vatandaşları arasında çıkan tartışma sonrası Kaşmer Dağı kaosunun oluştuğunu belirten Nihat Çiftçi, "Bu şehir geçen hafta bir kaosla güvensiz ortama girdi. Sayın valimiz, vekillerimiz, teşkilatlarımız o ortamı atlattıktan sonra, bir daha bir ortama girdik. Ne için? Mesire alanı yapılırken, tesadüfen bu yer benim anamın evinin önü. Ne yapayım, anamın evinin önü diye millete ait olan yeri bırakayım mı? Şuan Şanlıurfa mesire alanını herkes kullanıyor. Her şeye karşı bir anlayış. Hep aynı yorumlar, aynı, ben şehrin kodlarını biliyorum. Susuyorsam bir asaletlik var. Köprü durdu mutlu muyuz? Ekonomiden durdu yani, mutlu mu olduk?" açıklamasında bulundu.

"NİHAT ÇİFTÇİ FETÖCÜ 'DEYİLER'..."

Hakkında yapılan eleştirilere şive kullanarak cevap veren Çiftçi, "Bunu niye yapıyorsunuz? Siyasi bir niyetiniz var amenna.  Belediye Başkanlığı herkesin hakkı. Gidin çalışın, yapın, edin. Bu sizin hakkınız. Siyaset hakkı size iftira hakkını vermez. Algı dediğiniz, ayakları baş, başları ayak yapar. Önce sosyal medya, basın, sonra fiskos. Urfalılar 'deyiler' Ne deyiler? Nihat Çiftçi Ankara'ya gitti deyiler.  Nihat Çiftçi hacdan geldi, yakalanacak deyiler. Nihat Çiftçi fetöcü deyiler. Nihat Çiftçi orda arsa almış deyiler. Deyiler..." sözlerini kullandı.

"SANA NE OLUYOR? YETER!"

İnsan sevgisine dikkat çeken Çiftçi, "Bende diğerleri gibi şöyle düşünebilir: Yeter. Sanane çalışıyorsun olmuyor, 7 gün eve gitmediğim zamanlar oluyor. Çocuklarım nasıl büyüyor onu görmüyorum. Sana ne oluyor ya? Yeter, desek bu algıyı yapanlar davul zurna çalar. Umudu olan fakirler ağlar. Onu bildiğim için. Bizde insan sevgisi olmalı. Onun için üniversite birincilerini alıyoruz. Rektör Bey bir gurubun temsilcilerini almıyoruz. Biz düşüncesine, fikrine bakmaksızın alıyoruz" şeklinde konuştu.

"KURUMU EJDERHALARA BIRAKMAYIZ"

Çiftçi, açıklamasına şu sözlerle son verdi: "Size net bir şey söyleyeyim. Belediye Başkanlığında yanlış bir şey olsa belge belge ortada olurdu. Sizin araştırmanıza gerek yok, size gelirdi. Urfa'yı biliyorum. Biz kurumun mahremiyetini sağlamak zorundayız. Kurumu ejderhaların önüne bırakamayız. Kurumu  muhafaza etmek, Şanlıurfa'yı muhafaza etmektir. Sahip çıkacağız, çıkmaya devam edeceğiz."

Özlem DİKMEN/İPEKYOL 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat buca escort

gaziantep escort ataköy türbanlı escort kayseri escort