Öne Çıkanlar vatan balıklıgöl MİLLET spor ipekyol

FAKIBABA İKNA EDİLDİ!  Belediye binası yeri tamam…

Eyyübiye Belediyesi tarafından hizmet binası yapılmak üzeregeçen yıl başlatılan çalışmalarda, yer tartışmalarına son nokta nihayetkonuldu. 8 ay önce kurulan komisyon, tartışmanın yoğunlaştığı iki yer ileilgili hazırladığı raporu Bakan Fakıbaba’ya sundu. Komisyon, ZiraatFakültesi'nin yerinin tarım arazi olduğu belirtilerek en uygun yerin Dem-Ettesislerinin olduğu söyledi. Özel mülkiyet olan bu arsaya karşı çıktığı bilinenFakıbaba, komisyon tarafından ikna edildi. Eyyübiye Belediye Meclisi Ağustos ayıtoplantısında konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci "Kamu alanıolan Ziraat fakültesi yeri için arkadaşlar bir çalışma yürüttü ama o bölgeyleilgili sizin de gördüğünüz gibi kamuoyunda çok ciddi hassasiyetler var"diyerek yeni hizmet binasının kamu arazisine yapılmayacağını duyurdu.

Belediye dediğini de yaptı. Yeni yer için 8 ay önce kurulankomisyon hazine, vakıf, milli emlak ve Ziraat Fakültesi gibi tüm alanlardaincelemelerde bulundu. Fakültenin yeri, tarım arazisi olması nedeni ile komisyon tarafından reddedildi. Alanınmerkezi yerde belediye binası olacak konum ve büyüklükte yer olmadığı tespitedildi. Alternatif yer çalışmalarını tamamlayarak bir rapor hazırlayan komisyonüyeleri yeni hizmet binası önersinin yer aldığı raporu, bugün çeşitlitemaslarda bulunmak üzere Bozova'da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanıAhmet Eşref Fakıbaba'ya sundu.

YENİ YER İÇİN BAKAN ONAY VERDİ

Komisyon üyeleri Mustafa Tepe, Bilal Tekatlı, Sait Kaya,Yusuf Aktaşoğlu ve Mehmet Ataş, Bakan Fakıbaba'ya sundukları rapordabelediyenin yeni binası olarak AK Parti Eyyübiye İlçe Başkanlığının hemenarkasında bulunan DEM-ET Tesislerinin yerinin önerdi. Komisyon, yaptığı başbaşa görüşmede Bakan Fakıbaba’yı DEM-ET yerinin olması için ikna ederek, yertartışmasını bitirdi.

GÖZLER EKİNCİ'DE

Konum, ulaşılabilirlik, merkezi alan açısından en uygunolduğu düşünülen DEM-Et Tesisleri içinse şimdi gözler Belediye Başkanı MehmetEkinci’de. Ekinci’nin belirlenen yeri özel mülkiyet olduğu için satın alması vebiran önce inşaata başlaması bekleniyor. Ekinci'nin hizmet binası yeri ile ilgili kısa zaman içinde hazırlananprojeyle birlikte bir lansman toplantısı düzenleyerek kamuoyuna bilgi vereceğitahmin ediliyor.

YENİ HİZMET BİNASI İÇİN DİKKAT EDİLEN KRİTERLER

1-Şanlıurfa halkının kolaylıkla ulaşabileceği bir konumdaolması

2- Belediye hizmet alanlarının bulunduğu güzergah yönündetrafik yükünün arttırılmaması ve otopark sıkıntısının minimum seviyede olması.

3-Tercih edilecek alanın 20 yıl sonra da hizmet verebilecekbüyüklükte olması

4-Öncelik ile kamu mülkiyetinde olan alanlara bakılması.

5- Kamu mülkiyeti olması durumunda ilçenin girişimi gelişimimodern yapılaşmayı teşvik edici yönlendirici nitelikte olması.

6- Özel mülkiyet olması durumunda ilçe sınırlarımızın Doğu,Batı, Kuzey ve Güney noktaların mümkün mertebede ortalıyor olması.

7-Alanın kesinlik ile tarımsal alanda olmaması ve tarımsalalanda yapılaşmayı teşvik edici nitelikte olmaması.

8-Belirlenecek alan ile ilgili kamu, özel mülk farketmeksizin kesinlik ile mahkemeye yansımış veya davaların olmaması.

Mustafa ARISÜT-Özlem KOÇHAN ÇELİK/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.