Öne Çıkanlar 1 MİLLET göbeklitepe urfahaberler siyaset

GAP İdaresi Başkanı: Sınırdaki gelişmeler Urfa'yı olumsuz etkiliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı GAP İdaresi Başkanlığı 31. Kuruluş Yıldönümünü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz bakanlığında gerçekleşen toplantıya yetkililer ve kentte görev alan basın mensupları katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Açıkgöz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek yöre halkının gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Açıkgöz, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

"GAP Bölgesi ve diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını gidermek, özellikle kırsaldaki verimliliği ve istihdam olanaklarını artırarak ulusal düzeyde ekonomik gelişme ve sosyal istikrar hedeflerine katkıda bulanmak amacıyla GAP Projesi uygulanmaktadır. GAP’ın bu hedeflerine daha sistematik ve dinamik bir şekilde ulaşması, kalkınmanın planlanması, yönlendirilmesi, yatırımların izleme-değerleme faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurumlar arası koordinasyonun sağlanması amacıyla 1989 yılında GAP Bölge Kalkınma İdaresi teşkilatı kurulmuştur.

'PROJELER YÜRÜTMEYE, KAPASİTEYİ GELİŞTİRMEYE...'

Ülkemizin ilk bölgesel kalkınma kurumu olan İdaremiz, kuruluşundan bu yana insan odaklı sürdürülebilir bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmak için katılımcılık ilkesi doğrultusunda planlama, koordinasyon ve izleme-değerlendirme çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca ihtiyaç duyulan her alanda, bölgede ve ulusalda model olabilecek yenilikçi nitelikte projeler yürütmeye, yerelde kurumsal kapasiteyi geliştirmeye, ulusal ve uluslararası düzeyde GAP’ın tanıtılmasına öncülük etmektedir.

Bugüne kadar başta Kamu Yatırım Bütçesi olmak üzere ulusal ve uluslararası fonlardan sağlanan kaynaklarla; tarımdan kırsal kalkınmaya, sanayiden turizme, yenilenebilir enerjiden organik tarıma ve sosyal altyapının güçlendirilmesine kadar bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine yönelik yüzlerce ana projenin gerçekleşmesi sağlanmış, markalar oluşturulmuştur. Bütün bunları yaparken başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere üniversite, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar ile ortak çalışılarak kaynakların etkin kullanımı sağlanmış, sürdürülebilir yapılar ortaya çıkarılmıştır.

Markalaşan projelerimiz şöyledir; ARGANDE, MEZOPOTAMYA, GAP Halkaları,GAP Organik, Kilizi Organik, GAP OMAK, GAP TEYAP, GAP ÇATOM, GAP Entegre Kaynak Verimliliği…

'PROJELERİMİZ ALANINDA İLK'

Projelerimizin birçoğu alanında ilk olup, hem bölgesel hem de ulusal ölçekte örnek proje olarak hayata geçirilmiştir. Bu yöndeki yenilikçi ve nitelikli çalışmalarına devam eden İdaremiz üstlendiği misyonla, sürdürülebilir ve adil kalkınma anlayışıyla, entegre bakış açısıyla hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yapılan bölgesel kalkınma programları için her dönemde ilham kaynağı olmuştur.

Ülkemizin en büyük, dünyanın sayılı bölgesel kalkınma projelerinden biri olan GAP Projesi’nin hayata geçirilmesi ile projenin izlenmesi, değerlendirilmesi ve koordinasyonu görevi verilen ve temel amacı bölgesel kalkınmayı sağlamak olan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı 6 Kasım 2020 tarihi itibariyle 31.  Kuruluş Yıl Dönümünü geride bırakacaktır. Bu güne kadar bölge için yaptığımız kalkınma çalışmalarına destek oldukları için başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve bağlı olduğumuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, İdaremiz ile koordinasyon ve işbirliği halinde çalışan kamu, üniversite, belediyeler, meslek odaları, kooperatifler, birlikler ve diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Bu vesileyle İdaremizin 31. kuruluş yıl dönümünü ülkemize ve bölgemize daha iyi hizmetler sunmak ümidiyle kutluyor, bölgemizin kalkınması için emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum."

'SINIRDAKİ HAREKETLİLİK YATIRIMCIYI ENGELLİYOR'

Şanlıurfa'ya gelen yatırımcıların geri adım attığı iddiası üzerine açıklama yapan AÇıkgöz, en büyük neden olarak sınırda yaşanan hareketliliği gösterdi.

Açıkgöz, nedenleri şöyle sıraladı:

"Sanayi altyapısına yönelik yapılması gereken yatırımlar bölgede yapılıyor. Hem yatırım anlamında hem de teşvik sistemiyle bölgemiz girişimciyi ağırlamaya hazır bir durumda. Ancak bölgede yaşanan terör olayları, yanı başımızda Suriye'de patlayan savaş ve farklı nedenler yatırımcının buraya gelmesini engelliyor. 2011 yılı öncesinde bölgeye yoğun bir talep olmuştur, OSB'deki parseller yetersiz duruma gelmişti. İlave parsel  yürütme çalışmalarına hızla girilmişti. Maalesef bölgede yaşanan bu olumsuzluklar yatırımcının gelmesine en büyük engel. En büyük neden olarak bunu görüyoruz."

BİHA 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.