Öne Çıkanlar ipekyol gazete hürriyet polis KRİTER

Göbeklitepe'ye ziyaretçi akını

UNESCO "Dünya Miras Geçici Listesi"ndeki varlıklararasında bulunan, bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe, yapımıtamamlanan çatı koruması sayesinde yeni yüzüyle ziyaretçi akınına uğruyor. MerkezHaliliye ilçesinin, kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesiyakınlarında bulunan ve ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerindenaraştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen ören yerindeki kazılar54 yıldır sürüyor. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçokuluslararası kurum ve kuruluş tarafından "dünyanın en eski tapınakmerkezi" kabul edilen ve 6 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitimve Kültür Teşkilatının (UNESCO), "Dünya Miras Geçici Listesi"nealınan bölge, bu yıl düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'ndaTürkiye'nin adaylarından birisi olacak.  UNESCOadaylığı için son hazırlıkların yapıldığı alanın, uzun yıllar daha iyikorunması ve sağlıklı kullanılması için yürütülen çalışmalar kapsamında yapılanyaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı önceki aylarda tamamlandı.

Geçen ay tekrar ziyarete açılan alanda, turistler, artıkkazı alanındaki Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimlidikili taşları ve tapınak kalıntılarını daha rahat gezebiliyor.

Uzun bir aradan sonra yeni yüzüyle ziyaretçileri karşılayanGöbeklitepe, turizm turlarının dahil edilmesiyle yerli ve yabancı turistlerinakınına uğruyor.

HAFTA SONU 3 BİN ZİYARETÇİ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, bölgenin yürütülençalışmalar nedeniyle bir süre ziyarete kapalı kalmasının, turizmde kısmidaralmaya neden olduğunu ancak bu daralmanın artık geride kaldığını söyledi. Örenyerinin bu yıl Dünya Miras Listesi'ne gireceğine kesin gözüyle baktıklarınıbelirten Aslan, "Göbeklitepe üzerinden, turizmden büyük bir beklentimizvar. Burası sadece Şanlıurfa için değil bölge, Türkiye için kültürel turlarınlokomotifi olacağını düşünüyoruz." dedi. Aslan, tarihi alanın resmiaçılışının yapılmamasına rağmen yoğun bir ziyaretçi akınına uğradığını ifadeederek, şöyle konuştu:

"Hafta içi alanı ziyarete gelenlerin sayısının günlük500 kişiden aşağı olmadığını, hafta sonları ise 3 bini aştığını görüyoruz.Özellikle resmi açılışla birlikte alandaki sosyal tesislerin faaliyetegirmesiyle bu sayının çok daha yükseklere çıkacağından eminiz. Tabii alanın birtaşıma kapasitesi var. Taşıma kapasitesinin üzerinde ziyaretçi alınmamasının datakipçisi olacağız. Şanlıurfa 2017'de 806 bin geceleme kapasitesine ulaştı.Ören yerinin ziyarete açılmasıyla gelecek 5 yıl içinde ziyaretçilerin gecelemesayısının 3 milyonu bulması çok hayal olmayacaktır."

‘BİR MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFLİYORUZ’

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı MüslümÇoban da Göbeklitepe'nin ziyarete açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gördüğünüve bu yoğunluğun kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Bölgenin yeni yüzüyleziyaretçileri karşıladığını vurgulayan Çoban, "Şu an binlerce insan örenyerini ziyaret ediyor. Özellikle hafta sonunda günde 2-3 bin insanın alanıziyaret etiğini gözlemliyoruz. Geçen yıl turizmde konaklama sayısında 800 binirakamın aşmıştık. Bölgenin ziyarete açılmasıyla birlikte bu yıl 1 milyonturistin buradaki kalıntıları ve Şanlıurfa'yı ziyaret edip konaklamasınıhedefliyoruz. Önceki yıllarda mart ayında çok turist olmazdı ancak şu anda buayda Göbeklitepe'ye ve Şanlıurfa'ya büyük bir teveccüh var." diye konuştu.Resmi açılışının gerçekleşmemesi nedeniyle ziyaretçilerin alanı ücretsizgezdiğini dile getiren Çoban, bölgeye gelen turistlerin programlarında mutlakaGöbeklitepe'ye yer vermesi tavsiyesinde bulundu. Ziyaretçilerden Birand Akyürekise Kayseri'den arkadaşlarıyla çıktıkları gezi kapsamında bölgeyi ziyaretettiklerini ifade etti. Ören yerini gördüklerinde çok heyecanlandığını ifadeeden Akyürek, "Bu anıt taşlar ve üzerindeki işaretler, hayvan figürlerigerçekten muhteşem. Umarız herkes burayı görmeye gelir. Göbeklitepe, dünyadakituristik yerler arasında birinci sıraya çıkabilecek bir yer, Mısır'dakipiramitlerin önüne geçeceğini düşünüyorum. Ayrıca üst çatıyla korunması içinbüyük emek harcanmış. Bu tarihi alanın yeni yüzü ülkemize hayırlı olsun."şeklinde konuştu.

GÖBEKLİTEPE

İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların1963'teki yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazıçalışmaları, o dönemden beri aralıksız sürüyor. Berlin Alman ArkeolojiEnstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995'ten beri ortaklaşa yürütülençalışmalarda, Neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 tonolan, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar bulundu. Kazılardaaynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın eneski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de günyüzüne çıkarıldı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.