UA-89691712-1
Öne Çıkanlar HEMOFİLİ şiddet BALKABAĞI yılbaşı tatili öğrencilere öz bakım

İşte Urfa halk oyunlarından Kımıl ve hikayesi

KIMIL VE HİKAYESİ

Kımıl, Şanlıurfa’da Süne adı verilen bir haşeredir. Buğdaylar başak bağla­dığı sırada tanelere dadanır. 10-11 mm. uzunlu­ğunda tıknaz gövdeli bir böcektir. Kışı yüksek yerlerde yaylalarda yaprakların ve bitki kırıntıla­rının altında geçirir. İlkbaharda ovalara iner; yu­murtalarını iki sıra halinde yaprakların alt yüzüne bırakır. Yumurtadan çıkan böcekler sütlü taneleri emerek beslenir. Kımılın bu yörenin topraklarını başlangıç tarihi belli olmayan bir zaman içerisinde istila etti­ği dile getirilir. 

Süne, kelimenin tam anlamıyla büyük bir fe­la­ket olarak toplumun günlük yaşamında yer al­mak­tadır. Tüm karşı koymalara rağmen bu para­zit hay­van ortadan kaldırılamamaktadır. Ekinler boy attığı zaman, başaklar süt halinde iken kımıl tarlaya girer, başağa doğru tırmanır ve başaktaki sütleri  emdik­ten sonra başka bir başağa geçer.

Kımıl mücâdelesinde ilaçla başa çıkılamayınca bu haşereleri toplama yoluna başvurulur. Toplanan kımıl, kilo ile zirai mücâdele kurumla­rına satılır. Kımıl toplayanların ellerinde genel­likle kalbur, bellerinde iş önlüğü veya torbalar bulunur. Toplayıcılar kalburla buğday saplarına vurarak buğday başakları üzerindeki kımılların kalbura dö­külmesini sağlarlar. Kalburda biriken kımıllar, ön­lüklere ve daha sonra torbalara aktarı­lır. Böylece her köylü, günde birkaç kiloyu bulan kımıl topla­mış olur.

Kımıl zamanla köylerde, bu hayat mücâ­de­lesini dramatize eden bir halk oyunu olarak or­taya çıkmıştır. Bu oyun halay türündedir. Yay ve daire şeklinde sıralanan, çok sayıda erkek ve ka­dın tara­fından köy meydanında oynanmaktadır. Bu oyun oynanırken, davul ve zurna eşliğinde türkü de söylenir. Yalnız erkek, yalnız kız veya kız-erkekle beraber oynanır.

Anahtar Kelimeler:
UrfaHalk OyunuKımıl
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.