UA-89691712-1
Öne Çıkanlar HEMOFİLİ şiddet BALKABAĞI yılbaşı tatili öğrencilere öz bakım

Konkordato ‘niyete’ göre uygulanır

Hukukçular Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Ömer Avcı son dönemde gündemde olan ve birçok firmanın başvurduğu konkordatoyu Gazete İpekyol için anlattı.

Ömer Bey, son dönemin ekonomik kriz nedeniyle çok gündemde olan ve tartışılan konusu olan konkordato nedir? Ve niçin son dönemde bu hukuki yol çokça gündeme geldi.

Konkordato batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ödemek için alacaklılarıyla yaptıkları anlaşmadır. Bu anlamıyla tarihte "Papalık makamıyla başka hükümetler arasında yapılan anlaşmalar" için kullanılmıştır. Günümüzde ise hukuk ve ekonomi alanlarında batık durumunda, alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları için aralarında yaptıkları sözleşme anlamında kullanılmaktadır. Türkçeye iflas anlaşması olarak geçen konkordato, borçlunun, alacaklılarının üçte ikisiyle anlaşarak borçlarının en az yarısını ödemesi ve kalanını da ödeme planına bağlamasıdır. Ticaret mahkemesinin onayladığı bu anlaşmada alacaklılar, alacaklarının belli bir bölümünden feragat eder ya da vadesi gelmiş borçların vadesi uzatabilirler. Konkordatonun bugünler çokça gündeme gelmesinin nedeni, İcra ve iflas kanununda 28.02.2018 tarihinde yapılan değişiklik ile yasayla, iflasın ertelenmesi kurumu, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve kötüye kullanım nedeniyle kaldırıldı. Aynı tarihte icra ve iflâs kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun ile konkordatoda, konkordatonun daha işler hale gelmesi için güncel ve pratik değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle İcra İflas Hukukunda başka bir yol olan konkordato gündeme geldi.

Konkordato başvurusunda hukuki süreç nasıl işliyor?

Borçlu şirket veya şahıs, gerekçeli bir dilekçeyle, yetkili ve görevli mahkemenin iflasa tabi olan borçlu için merkezinin bulunduğu yer, iflasa tabi olmayan borçlular için yerleşim yerindeki Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talebi ile başvuru yapabilirler. Konkordato talebi üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak. Konkordato kapsamında, borçlu ve alacaklılar arasında anlaşma sağlanabilmesi halinde, alacaklıların belirli bir çoğunluğunun kabul edeceği plan dahilinde, borçların ödenmesi sağlanabilecektir. Bütün bu sürecin, mahkeme kararları ile oluşturulacak bir güven ortamında yürütülmesi İcra ve İflas Kanunu'nda (İİK) düzenlenmiştir. Konkordato ile borçluya borçlarını ödemek üzere belirli bir vade tanınabilir. Bu tür konkordatoya “vade konkordatosu” denilmektedir. Bazen borçluya vade tanıyan bu gibi konkordatolarda, borçların vadesinde tam olarak ödeneceği, fakat konkordato tarihinden itibaren faiz ödenmeyeceği de kararlaştırılabilir. Bazen de alacaklılar hem alacağının belirli bir kısmından feragat ederler ve hem de borcun ödenmesi belirli bir vadeye bağlanabilir. Bu yöntemlere göre; “yüzde (tenzilat) konkordatosu”, “vade konkordatosu”, “adi konkordato”, “malvarlığının terki suretiyle konkordato”, “iflas dışı konkordato”, “iflas içi konkordato” gibi ayrımlara tabi tutulmaktadır. Konkordatoya ilişkin yapılan bu tür ayırımlar, genel olarak öğretide kabul edilen konkordato türleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konkordato’da yapılan yeni düzenlemeler ile getirilen yasal değişiklikler nedir?

Yeni yasa ile getirilen en önemli değişiklik, tacir olmayanların konkordato talep  edebilmesinin kabul edilmiş olmasıdır. İkinci önemli değişiklik ise, icra mahkemesi yerine asliye ticaret mahkemesinin görevlendirilmiş olmasıdır. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, her türlü konkordato işleminde asliye ticaret mahkemeleri görevli olacaktır. Diğer bir yenilik; konkordato sisteminde daha önce yer almayan geçici mühlettir. Yeni düzenleme uyarınca, konkordato talebi üzerine mahkeme, geçici mühlet kararı verip, gerekli gördüğü tedbirlerin alınmasına karar verebilecektir. Bir diğer değişiklik; mühletin sözleşmeler bakımından sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sözleşmelerde borçlunun konkordato talebinde bulunmasının sözleşmeye aykırılık teşkil edeceğine, haklı fesih sebebi sayılacağına yahut borcu muaccel hale getireceğine ilişkin hükümler mühlet kararı içinde uygulanmayacaktır. Ayrıca borçlu, taraf olduğu sürekli borç ilişkilerini, komiserin uygun görüşü ve mahkemenin onayını aldıktan sonra feshedebilecektir.
Getirilen bir diğer yenilik, alacaklılar kuruludur. Daha önce konkordato uygulamasında yer almayan alacaklılar kurulu, konkordato sürecinin daha doğru ilerlemesini sağlamaya çalışacak bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni yasa ile konkordato projesinin tasdiki için farklı bir alacaklı ve alacak oranı getirilmiştir. Buna göre projenin tasdiki için; kaydedilmiş olan alacaklıların (adet olarak 1/2) ve alacakların yarısı (tutar olarak 1/2) veya kaydedilmiş olan alacaklıların dörtte biri (adet olarak 1/4) ve alacakların üçte ikisini (tutar olarak 2/3) aşan bir çoğunluk tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Konkordato sürecinin belirli bir süre içinde sonuçlandırılması şartı getirilmiştir. Buna göre, bir borçlu hakkında konkordato talep edilmesi durumunda: 5 ay (3 ay + 2 ay ilave) geçici mühlet, 1.5 yıl (1 yıl + 6 ay ilave) kesin mühlet ve konkordato tasdiki için ilave altı (6) ay olmak üzere toplam 2 yıl 5 aylık süre içinde konkordatonun sonuçlandırılması gerekmektedir.

Ömer Bey, aklımıza gelen, önemli soru şu,  alacaklı, konkordato alan firmaya ne yapmalı, nasıl başvuru yapmalı?

Şöyle ki, öncelikle konkordato bir iflas değildir, aksine iflasın önüne geçebilecek stratejik bir hamledir.  Mahkeme konkordato komiseri atadığında ve alacaklıları toplantıya çağırır. Alacaklı bu toplantıya illa ki katılmalı ve resmi olarak komiser alacağı için başvuru yapmalıdır.  Komiser eşliğinde teklif kabul edilirse bu rapor ticaret mahkemesine sunulur ve mahkeme konkordatonun uygun bir proje ve plan ile borçların ödenebileceğini onaylarsa plan kabul edilir ve yapılan plan gereğince borçlar ödenir.

Şu an güncel hangi firmalar başvuru yapmıştır? Bu başvuruların sayısı nedir?               

Şu an için Türkiye‘de, konkordatoya en çok ayakkabı, tekstil ve inşaat firmaları başvuruyor, basından duyduğumuz kadar son 20 gün zarfında 47 şirketin konkordato başvurusu kabul edildi. Yarım asrı deviren Yörsan, Türk Gıda devi olan Keskinoğlu, Türkiye’de mücevher alanında ön plana çıkan firmalardan biri olan Gilan, yılda 300 milyon lira cirolu Türkiye genelinde bayileri bulunan akaryakıt dağıtım şirketi Remoil, Türkiye'nin en büyük market zincirleri arasında yer alan Makro Market, Türkiye’nin en büyük üç plastik boru üreticisinden biri olan 300 milyon lira cirolu Dizayn Boru, ülkemizde önemli bir mağaza zinciri olan Hotiç ve adını, İtalyan opera sanatçısı Madam Corinne’den alan Taksim’deki Corinne Butik Otel için konkordato başvurusunda bulunduğunu duyuyoruz.

               

Sonuç olarak, konkordato sadece “dürüst” borçluyu iflastan koruyan, iyi niyetli borçlular için öngörülmüştür. Borçlunun dürüst olmadığı, hileli işlemelere başvurduğu anlaşılırsa, konkordato tasdik kararı fesih edilir. Ve sonunda borçlunun iflasına karar verilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.