Öne Çıkanlar AÇENAL ÇATAŞIMA YILMAZ ipekyol kilo verme

Koronavirüs tedavisinde immün plazma bağışı!

COVID-19, 2019 yılında Çin’de başlayan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan SARS-CoV-2 virüsüne bağlı bir hastalık. Başlıca öksürme, hapşırma gibi damlacık yoluyla yayılmasıyla birlikte virüs bulaşmış yüzeyler ve eşyalarla temas ile de bulaşabiliyor. Hastalık hızlı yayılıp, henüz kesin bir tedavisi ya da aşısı bulunamadı.

 Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazmalar tıp camiasında tarih boyunca aşının ilk öncülü olarak kabul edildi. Bu kapsamda immün plazma tedavisi 1900’lerin başından bu yana tıp camiasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olup, geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola, Domuz Gribi (H1N1), Kuş Gribi (H5N1) gibi salgınlarda da uygulandı.

Gelinen süreçte şu an günümüzde Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) COVID-19 hastalığından iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisini önermekte ve ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlandı.

"Peki, kimler immün plazma bağışında bulunabilir?" sorusu merak  konusu olurken uzmanlar tarafından tek tek açıklandı.


İşte Covıd-19 immün plazma bağışıkçılarında bulunulması gerekilenler?

•Aferez bağışı için gereken şartları taşıyan; Yasal mevzuata uygun olarak kan bağışçısı olabilmesi için gerekli sorgulamanın yapılması gereklidir.

•18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış ve arası) bağışçılar

•Erkek ya da gebe kalmamış kadın bağışçılar (düşük yapmamış, kürtaj olmamış.)

•COVID-19 virüs enfeksiyonuna yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bireylerin COVID-19 enfeksiyonu tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır.

Bununla beraber; Hastanede yatarak tedavi gören bağışçı adayının COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olduğunu gösteren nazofarengeal swab örneğinden (taburcu edilmeden hemen önce en az 24 saat arayla yapılacak iki test) çalışılmış moleküler test sonuçlarının “NEGATİF” ve klinik belirtilerinin tam düzelmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalı,

Ya da; COVID-19 tanısı almış ancak yatarak tedavi görmeyip karantina altında bulunmuş bağışçı adaylarının klinik belirtilerinin tam düzelmesinin üzerinden en az 28 gün geçmiş olmalı ve bağış öncesi son 72 saat içinde alınan nazofarengeal swab örneğinden çalışılmış SARS-CoV-2 moleküler test sonucu  ‘Negatif’ olmalıdır.

Bağışçı adaylarının Ulusal mevzuata uygun olarak mikrobiyolojik tarama testleri (serolojik olarak HBsAg, anti-HCV, anti-HIV 1-2 ve anti-sifiliz Ab testleri ve HBV-DNA, HCV-RNA, HIV 1,2-RNA, Nükleik Asit Tarama (NAT) testleri) negatif olmalıdır.

BAĞIŞ ARALIĞI VE BAĞIŞ SIKLIĞI

•Bir bağışçı en az birer hafta arayla en fazla üç defa immün plazma bağışlayabilir.

BAĞIŞ HACMİ

•Toplanacak hacim (antikoagülan hariç) her bir plazmaferez işlemi için tahmini toplam kan hacminin %16’sını aşmamalıdır. Toplam tahmini kan hacmi cinsiyet, vücut ağırlığı ve boya göre hesaplanır. Bu hesabın nasıl yapılabileceği Ulusal Kan Ve Kan Bileşenleri Hazırlama, Kullanım ve Kalite Güvencesi Rehberi 2016 ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Toplanan plazma hacmi (antikolagülan solüsyon hariç), her bir sefer için 400 mL'yi aşamaz.

BİHA  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.