Öne Çıkanlar gazete ajansurfa urfa MİLLET haberler

Koruyucu ailelere 650 lira destek

Kimsesiz çocukların bakımı konusunda önemli bir görevi olan ve çocukların kurumsal bakım yerine aile sıcaklığı ile tanışmasını sağlayan koruyucu ailelere emeklilik konusunda önemli bir destek veriliyor.

Akşam Gazetesi'nden Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, koruyucu ailelerdeki çiftler isteğe bağlı sigortalı olup SGK’ya her ay prim ödeyerek emekli olabilirler. 649.28 TL sigorta primini SGK’ya ödeyen koruyucu aile, bu rakamı Çaılışma Bakanlığı'ndan alabiliyor.

Koruyucu aileler kimsesiz çocukların kurumsal bakım yerine aile sıcaklığı ile tanışmasını sağlıyorlar. Bu ulvi görevi yerine getiren koruyucu ailelerin emeklilik anlamında önemli bir destek de sağlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de 4 Bin 654 koruyucu aile yanında, 5 Bin 642 çocuğun bakımı sağlanıyor.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR? 
Türkiye vatandaşı olup, Türkiye’de sürekli ikamet eden, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olan, 25-65 yaş aralığında bulunan, düzenli gelire sahip olan çocuğa kanunen bakmakla yükümlü olan öz anne – baba ya da vasi dışındaki herkes koruyucu aile olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İl Müdürlüklerine başvuru yapabiliyor.

ÜNİVERSİTE İÇİN 5890 TL 
Bakanlık, talepte bulanan ailelere çocuk başına aylık net ödeme gerçekleştiriyor. Bu ödeme, çocukların yaş grupları, 2018 yılı için aylık 557'den 1220 liraya kadar çıkıyor. Maddi destek, engelli çocuklar söz konusu olduğunda yüzde 50 kadar artırılıyor. Ayrıca koruyucu aile hizmeti kapsamında okula devam eden veya öğrenimini sürdüremeyen çocuklara, kuruluş bakımındaki çocuklara verilen miktarlar üzerinden harçlık ödeniyor. Bu ödemenin yanında koruyucu ailelere çocukların eğitim giderleri için de destek sağlanıyor. Servis ücreti için 250 , meslek edinme kursları için 2010 , orta öğretim sınavına hazırlık için 3790 ve üniversiteye hazırlık için 5890 TL yardım söz konusu. Bunların alınabilmesi için çocukların eğitim için bu hizmetleri alıyor olması şart.

ÇALIŞMALARINA GEREK KALMIYOR 
Koruyucu aile olarak ulvi bir görevi yerine getiren bütün ailelere emeklilik açısından da önemli bir kolaylık ve destek sağlanıyor. Koruyucu aileler isteğe bağlı sigortalı olurlarsa primleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bu sayede koruyucu ailelerin emeklilik için çalışmalarına gerek kalmıyor ve prim masrafı ile karşılaşmadan emekli olabiliyorlar. Bu sayede hem çocuklara evlerini açıp onlara daha uzun zaman ayırabiliyorlar, hem de çalışma hayatından kopsalar dahi emeklilik imkanından uzaklaşmıyorlar.

ESKİ STATÜDE OLABİLİRLER 
İsteğe bağlı sigortalı olmak 1 Ekim 2008 sonrasında Bağ – Kur’lu olmak anlamına geliyor. Bu nedenle 2008 öncesindeki kadar isteğe bağlı sigortalı yok. Çünkü isteğe bağlı sigortalılar Bağ – Kur statüsünde daha zor şartlarla emekli oluyor. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalılık 2008 öncesi kadar tercih edilmiyor. Diğer yandan daha önce SSK’lı veya emekli sandığına tabi çalışması bulunan ve emekliliğine 1.261 günden az kalan kişiler, isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeseler bile SSK’lı veya emekli sandığına tabi olarak emekli olabilirler. Koruyucu aileler emeklilikleri için bu hesaplamayı yaparak isteğe bağlı sigortalı olurlarsa eski statülerine tabi olarak da emekli olabilirler.

PRİMLERİ BAKANLIK KARŞILIYOR 
Koruyucu ailelerden emekliliğe esas sosyal güvencesi bulunmayanlar, yani sigortalı olarak çalışmayanlar, SGK’ya başvurarak isteğe bağlı sigortalı olarak emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar. İsteğe bağlı sigortalı olan koruyucu ailelerin isteğe bağlı sigortalı olarak ödediği primler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor.Koruyucu ailelerdeki çiftler isteğe bağlı sigortalı olup SGK’ya her ay prim ödeyerek emekli olabilirler. 2018 için 649.28 TL olan isteğe bağlı sigorta primini SGK’ya ödeyen koruyucu aile, bu rakamı bakanlıktan alabiliyor. Dolayısıyla koruyucu ailelere aylık 650 TL bir destek söz konusu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.