Öne Çıkanlar balıklıgöl ekonomi harran Şanlıurfa özlem dikmen

Matbaacıların sorunları konuşuldu: Tek yol üretim

Türkiye Matbaacılar Federasyonu tarafından ülkenin dört bir yanındaki matbaacıların katıldığı bir toplantı düzenlendi. Ankara'da düzenlenen toplantıda sektörde yaşanan sorunların yanı sıra özellikle son dönemlerde doların yükselmesi nedeniyle yaşanan problemler masaya yatırıldı ve çözüm yolları arandı.

Şanlıurfa'dan toplantıya katılan Şanlıurfa Matbaacılar Derneği Başkanı Ramazan Tahsin Birgül, burada yaptığı konuşmada hem kentte hem de ülkede konuyla ilgili oluşan sıkıntıları aktararak çözüm önerilerini sıraladı. 

Birgül açıklamasında dışa sorunlardan kurtulmanın temel yolunun üretim olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:
"Kağıt ve kartonların %90’ına yakınını yurt dışından ithal ediyoruz. Yani kısacası dışa bağımlıyız. Nedeni ise yıllar önce kapatılan Seka Kağıt Fabrikaları. Biz bu saatten sonra geriye dönük tartışmalara girmek istemiyoruz. Geçmiş geride kaldı. Bundan sonra önümüze bakmak istiyoruz.

'YENİ KAĞIT FABRİKALARI İSTİYORUZ' 
Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçer. Bu aynı zamanda cari açığın azalmasına ve daha çok insanımızın istihdam edilmesine olanak sağlar. Tek çıkış yolumuzun bu olduğunu düşünüyoruz. Yeni kağıt fabrikaları kurulmasını istiyoruz; devlet kuramıyorsa, bizlere arazi versin, teşvik versin, destek versin, yol göstersin; tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kağıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim. Milli Eğitim Bakanlığınca Temmuz ayında ihaleleri yapılan ders kitapları, basımı ve ders kitapları satın alınması işlerine ait ihale alan matbaacılar ve yayınevleri sözleşmeleri yaptıkları tarihte dolar kuru 4,55 TL. civarında idi. Bugün 6,60 TL. civarında seyretmekte, 70.000 ton kağıt kullanıldığı bilinmekte olan kitaplarda, sadece kurdan ötürü 110 milyon TL.  fiyat farkı oluşmuştur. Bu kur farkı sektörümüzde yıkıma yol açacağını, birçok firmayı batma noktasına getireceğini belirtmek isteriz. Ülkemizde kullanılan kağıdın ancak %30’u geri dönüşümde kullanılmakta. Bunun daha çok arttırılması için tüm ülke olarak bir geri dönüşüm seferberliği çalışmasını başlatmalıyız.

Kağıt tedarikçileri ve malzeme tedarikçileri döviz kurlarındaki yükseklikten  dolayı  kağıt ve malzeme satışlarında temkinli davranmaya başladılar. Sattıkları ürünü yerine koyamayacakları düşüncesi ile vadeli kağıt satmayı durdurdular; bazı meslektaşlarımız günlük kur üzerinden peşin parayla bile kağıt temin etmekte zorlanıyorlar. Bankaların ticari kredi faizlerinin aşırı yüksek olmasından dolayı meslektaşlarımızın yüksek faizli krediler kullanması mümkün görünmemektedir. Nakit para sıkıntısında olan sektörümüz, peşin para ile iş yapmakta zorlanmaktadırlar. Sektörümüzde bir çok işletme kapanma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır."

ÖNERİLERİ SIRALADI 
Sektörün canlanması ve sorunlarının düzelmesi için maddeleri sıralayan Birgül, şu önerilerde bulundu:
"-    Yurt dışından gelen karton ve kağıt ithalatında gümrük ve vergisi alınıyorsa bunların alınmaması, 
-    Geçici bir süre kağıt ve kartondan KDV. alınmaması
-    Tüm matbaa ürünlerinde KDV’nin sabitlenmesi; yani 1. hamur ve gazete kağıdında %8; karton, otokopi ve kuşe kağıtları ile işçilikte %18 olan KDV’nin hepsinin eşit olması; yani %8’in altına düşürülmesi.
-    Dolar ve Euro kurunun yükselmesinin yanında kağıt fiyatlarını Dolar ve Euro olarak artış göstermesini anlamakta zorluk çekmekteyiz.
-    Okulların açılması ile birlikte öğrencilerimizin kullandığı kırtasiye ürünleri ve A4 kağıtların da aşırı yükselmesi aile bütçesini de olumsuz olarak etkileyecektir.
-    KOSGEB nefes kredilerine uygulanan ötelemenin diğer vergi barışında yapılandırılan borçların 2019 yılına ertelenmesi sektörümüzü bir nebze olsun rahatlatacaktır.
-    Devletin bundan sonra matbaa yatırımı yapmaması ve tasarrufa gidilmesi.
-    Küçük ve orta ölçekli matbaalarımızın özellikle maliye ile anlaşmalı matbaalarımızın bu güne kadar yaptığı yatırımlar düşünülerek basit usulde kullanılan evrakların E- fatura uygulamasına karşı olmadığımızı fakat burada kullanılan belgelerin anlaşmalı matbaalarda basılmasını talep etmekteyiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.