Öne Çıkanlar 1 urfa ipekyol Şanlıurfa ekonomi

Şanlıurfa'da 800 yıllık medresenin sırrı!

Tarihi geçmişi ile arkeoloji dünyasına adeta ışık tutan Şanlıurfa, bünyesindeki eserler hakkında yeni yeni ortaya çıkan bilgiler ile de şaşırtmaya devam ediyor.

Araştırmacı-Yazar Müfid Yüksel, Eyyubiye İlçesi'nde Eyyubiye Şâfiî Medresesi'nin 587/1191-92 Tarihli Selahaddin Eyyubi'ye ait Arapça İnşâ/İkmâl Kitâbesi ve Tercümesi'nin ilk kez düzgün okunduğunu belirterek kitabenin Arapça ve Türkçe'sini kaleme aldı. Kitabe “Bu mübarek medresenin imâr/inşâsını, Rabbinin rahmetine (muhtaç) fakir kul Ömer bin Şahanşah bin Eyyub -Allahu Taâla ona Rahmet eylesin- emretmiştir, (bunun) ikmâlini/tamamlanmasını ise El-Melik El-Mansur Nâsıruddin Muhammed bin Ömer, Melik Selahaddin Yusuf bin Eyyub’un devleti/saltanatı zamanında, İmam Şâfii (mezhebi) mensupları için emretmiştir. Bu, Allahu Taâla’nın Rahmetine muhtaç Hamza eliyle beş yüz seksen yedi senesinde yapılmıştır” sözleriyle tercüme edildi.

Kitâbe üzerinde inceleme yapan ve bu incelemelerin çözümlemesini paylaşan Araştırmacı Yazar Yüksel kitabeye göre bu medresenin yapılışına dair şu bilgileri aktardı:

"Sultan Selahaddin Eyyubi’nin ağabeyi Şahinşah’ın oğlu ve Eyyubilerin Hama Beyi/Valisi Takiyuddin Ömer tarafından, inşaatı başlatılmış, Takiyuddin Ömer bu tarihte, 18 Ramazan 587/9 Ekim 1191’de, Malazgirt’te hastalanıp vefat edince yerine geçen oğlu El-Melik El-Mansur Nâsıruddin Muhammed tarafından tamamlanmıştır. İnşâsını ise Hamza adlı bir usta/mimar deruhde etmiştir. Bu tarihlerde Urfa çevresindeki birçok bölge gibi, Hama valiliğine bağlıydı. "

"Kitabe metni, 1927 yılında neşredilen, Urfa Hakkında Tabii, Coğrafi, İctimâî, İktisâdî, Tarihî, Mülki Mâlumâtı Havi Salnâme adlı eserde -İstanbul, İlhami-Fevzi Matbaası, 1927-, kitabenin bir kısımı yanlış okunmuş, bazı satırları ise hiç okunamamıştır. (Sahife: 69) Aynı hatalar daha sonraki yayınlarda da tekrarlanmıştır" diyen Araştırmacı Yazar Yüksel kitâbeye göre, Bu Medrese İmam-ı Şafii mezhebi mensuplarına mahsus olmak üzere yaptırıldığını yazdı.

BİHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.