Öne Çıkanlar 1 gündem TENCERE vatan erdoğan

Şanlıurfalı vekilden traktör haczini durduracak teklif

ÇİFÇİ TARIMI BIRAKIYOR 

CHP’li vekilin imzasını taşıyan 2004 sayılı İcra İflas Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sorunların günden güne arttığı ve içinden çıkılması zor bir hale dönüştüğü belirtildi. Artan mazot ve gübre fiyatlarının, kuraklık ve su sorunu gibi birçok sorunun tarım sektörünü sekteye uğrattığının altı çizildi. 


ÇİFTÇİ DESTEKLENECEĞİNE TRAKTÖRÜ HACZEDİLİYOR! 
Ülkemizde tarım sektörünün durdurulamayan çöküşünün herkesçe bilindiğinin belirtildiği gerekçede, “Çiftçiler gerek susuzluk ve kuraklıkla, gerek ekonomik dar boğazla, gerekse de girdi maliyetleriyle boğuşmaktadır. Binlerce çiftçimiz bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarından dolayı icra takiplerinde borçlu sıfatıyla yer almaktadır. Haklarında icra takibi başlatılan çiftçilerimizin borçlarını ödeyebilmelerinin tek yolu olan üretim faaliyetlerine devam etmeleri destekleneceğine, bir de traktörlerine haciz işlemi uygulanıp ellerinden alınmaya çalışılmaktadır” ifadelerine yer verildi. 


‘TRAKTÖR’ GEÇMİYOR DİYE FIRSATÇILIK YAPILIYOR 
İcra İflas Kanunu’nun 82. maddesinin 4. fıkrasında ‘haczedilemeyen mallar’ başlığının yer aldığının hatırlatıldığı gerekçede, söz konusu maddede “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri… haczedilemez” denildiği dile getirildi. 


TRAKTÖR VE TRAKTÖR EKLENTİLERİ YASAL GÜVENCEYE KAVUŞMALI 
Milletvekili Tanal, hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde şöyle devam edildi, “Traktör çiftçi için yalnızca fiziki kolaylık sağlamak değil aynı zamanda zamandan tasarruf etmesine, metrekare başına alınan verimin artmasında ve diğer birçok konuda çiftçi için zaruri bir ihtiyaçtır. Çiftçilerin traktörlerinin ve eklentilerinin, kanunda haczedilemeyen mallar arasında açıkça sayılması ve aynı zamanda çiftçilerin günümüz teknolojisi ile değişen diğer tarım araç ve gereçlerinin kanunda açıkça haczedilemeyeceği belirtilmeli ve çiftçilerimiz aleyhine başlatılmış icra takiplerinde çiftçilerin traktörleri üzerindeki hacizler ivedilikle kaldırılıp mağduriyetler giderilmelidir. Borcu bulunan çiftçilerimize gerekli desteğin verilmesi ve başlangıç olarak tarımda kullandıkları başta traktör ve eklentileri olmak üzere tüm tarım aletleri ve vasıtaları haczedilemeyen mallar olarak kanunda açıkça sayılmalıdır.”


BİHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.