Öne Çıkanlar 1 BJK TABLO GELİŞME ÇİMENTO

Şehir Plancıları Odası ‘Kaşmer’ için çekince koydu!

Önceki Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde oybirliğiyle kabul edilen ve ‘uydu kent’ olarak kamuoyuna sunulan Kaşmer Dağı’na ilişkin kararına Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar’dan tepki geldi.

Alınan karara usul yönünden çekincelerini sıralayan Açar, halkın ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının karar alma sürecine dahil edilmediğini belirtti. Şehir Plancıları Odasında basın açıklama yapan Açar, şunları ifade etti:

“Bildiğiniz üzere iki haftadır şehrin gündeminde olan ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Nihat Çiftçi’nin de açıkladığı Kaşmer Dağının İmara açılmasıyla ilgili mesleki olarak biz Şehir Plancılarının direkt ilgili alanın da olmasından dolayı ve yaptığımız tetkikler neticesinde kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hâsıl olmuştur.  Bu bağlamda planın değerlendirilmesini usul yönünden yapacak olup ve çekincelerimizi sıralayacak olursak;

Büyükşehir Belediye başkanımız her ne kadar planlama alanının Kentsel Gelişim Alanı olduğunu ifade etse de Alan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına göre ‘ Özel Proje Alanı’dır. Söz konusu Özel Proje Alanı kent için rezerv konut alanı olarak düşünülmüş ve kentin gelişimi için kamu arazisi olması münasebetiyle önem arz etmektedir.Büyükşehir Belediye meclisince onaylanmış bulunanplan  en erken 20-30 sene sonra yapılaşabilecek bir alan olup gelişen ve değişen Şehircilik ilminin 20 sene sonra ki ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalacağı tarafımızca açık bir şekilde görülmektedir. Bu alanı kentin mevcut alt yapı götürülemeyen imarlı alanlarına (dağeteği, esenkent,ağızhan gibi)  eklemek bu kentin gelecek nesillerine projeksiyon sağlamak değil kağıt üzerinde elden ele gezecek tapu kayıtları oluşturmak olacaktır. Alanın büyük kısmının kamu arazisi olduğu göz önüne alırsak, halkın arzına sunulacak bir planlama da katılımcı planlama anlayışı dediğimiz halkın ve ilgili STKların görüşleri alınarak bu fikirlerin plana dahil edilmesi gerekirken yapılan plan halktan saklanmış katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri göz ardı edilmiştir.

‘BELLİ PLAN VE PROJEKSİYONLARLA ETAPLANMASINDAN YANAYIZ’

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün alınan karara olumsuz görüş bildirmesine rağmen böyle bir kararın alındığına dikkat çeken Açar, kararın belli plan ve projeksiyonlar çerçevesinde ele alınması gerektiğini vurguladı. Açar, “Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan 10.01.2017 tarih  561 evrak kayıt numaralı görüşte  kurum görüşü olumsuz olup olumsuz görüşe rağmen bir planın onaylanması imar kanuna aykırılık teşkil eder. Biz Şehir Plancıları kentin gelişiminin kontrollü bir şekilde belli plan ve projeksiyonlarla etaplanmasından yanayız. Başından beri söylediğimiz bütün kentin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planının yapılması gerekliliğini burada tekrar vurgulamak gerekiyor. Aksi halde kentin belli noktalarına parçacıl yaklaşımlarla kent gelişimini sağlamaya çalışmak ileride kenti geri dönülemez çıkmazlara sokacaktır. Son zamanlarda rant odaklarınca isimleri çokça zikredilen Teknolojik Kent, Akıllı Kent, Ekolojik Kent, Çevreci Kent gibi kavramlar kullanılmaktadır. Ekolojik Kent  kavramı; ‘’ Enerjisi, Üretimi, Tüketimi, Kaynakları, Alt ve Üst yapısıyla kendi kendine yetebilen kent ‘’  anlamına gelmektedir.  Bu parametrelerin kaçının bu plan çerçevesinde düşünüldüğü izaha mecburdur.Bir an önce tapu dairesine gönderilmek istenen bu alan için çağdaş şehircilik norm ve kavramlarının kalkan edilmesi ise ayrıca bizi rahatsız etmiştir” diye konuştu.

Özlem DİKMEN/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.