Öne Çıkanlar harran halliliye vatan eğitim ekonomi

Tabip Odası

"Şanlıurfa'da şebeke suyu ishal yapıyor" iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Son zamanlarda kentte çocuklar arasında bağırsak enfeksiyou salgını yaşandı ve kısa sürede yüzlerce çocukta görülen salgın nedeniyle hastanelerde doluluk oranı arttı. Çocuklar poliklinik ve acil servislere kusma, ateş, ishal ve halsizlik şiakyetleri ile götürüldü. Bazı doktorların hastalığın sulardan kaynaklı olabileceğini söylemesi üzerine halk arasında "Şebeke suyunu içmeyin, içirmeyin ishal yapıyor" iddiası da hızla yayıldı. Ebebeynler suyu kaynatıp içirme yada hazır su alarak çocuklarını korumaya çalıştı ancak bu iddianın bir şehir efsanesi olduğu ortaya çıktı.

Salgını ve nedenini araştıran Türk Tabipler Birliği Şanlıurfa Tabip Odası Başkanlığı üyeleri Şanlıurfa Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı ve ŞUSKİ Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Ziyarette ŞUSKİ Genel Müdürü Muhammed Said Güllüoğlu ve Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Yavuz Selim Boyacı ile görüşüp bilgi alan heyete son 3 yıllık su analiz sonuçları verildi. Tabip Odası Halk Sağlığı Çalışma Grubu, Harran Üniversitesi Halk Sağlığı ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Koruk koordinatörlüğünde sonuçlarI inceledi ve bir değerlendirme raporu yazdı.

 

TABİP ODASI'NDAN DEĞERLENDİRME RAPORU

Raporda eksiklikler ve yapılması gerekenlere de değinilerek şu ifadelere yer verildi:

"Su analizleri Halk Sağlığı Laboratuvarında yapılmış görünmektedir. Laboratuvar sonucu olarak net olarak görünen bakiye klor düzeyidir. Sonuçlar istenilen düzeyde görünmektedir. Kontrol ve denetleme izlemleri yapılmış görünüyor. Ancak, izlemlerindeki özelliklerin detayları(100 ml’de koliform sayısı, mg/L türünden amonyum düzeyi gibi) listede verilmemiştir. Hepsinde ölçüm sonucu uygun olarak belirtilmiştir. Tüketilen su miktarının bilinmesi durumunda kontrol ve denetleme izlemlerinin sayısının yeterli olup olmadığı söylenebilirdi. Ancak, bu sonuçlarda su miktarı görünmemektedir. Belediyenin bildirdiği raporlara göre analiz sonuçlarında mevcut hali ile bir sorun görünmemektedir.

Arıtma çıkışındaki ana hatta bir bakım yapıldığı yönünde duyumlar bulunmaktadır. Sonuçlar her ne olursa olsun böyle bir çalışma sonrasında su sağlayan birim şebekenin etkilenen bölümünü mutlaka süper klorlama(5ppm) vb yöntemlerle temizlemelidir. Gerçek anlamda bir ishal artışı olup olmadığına karar vermek için Halk Sağlığı Başkanlığının erken uyarı sistemi ishal verileri ve bir önceki yılın aynı dönem ishal verilerinin kıyaslanması uygun olacaktır. Yine sahadan (acil servisler, enfeksiyon uzmanları, çocuk hastalığı uzmanları gibi) alınan görüşlerle gerçekte bir ishal artışı varlığı netleştirilmelidir. Bu durum açık değilse su incelemesi ile yürütülecek tartışma anlamını kaybedecektir. Şanlıurfa Halk Sağlığı Başkanlığından 2021 ve önceki yıllara ait Gastroenterit vaka sayıları Tabip Odamız tarafından talep edilmesine rağmen verilmediğinden, vaka artışlarının karşılaştırılması yapılamamıştır."

Raporda temiz içme suyunun belediyenin sorumluluğunda olduğu hatırlatılarak "Temiz içme suyu Halk Sağlığı için ilk sıralarda yer alan olmazsa olmaz bir sağlık hakkıdır. Belediyelerin halka temiz ve ucuz içme suyu ulaştırma sorumluluğu vardır. Şebeke suyu analiz verilerinin bağımsız laboratuvarlar tarafından değerlendirilebilmesinin imkanı oluşturulmalıdır." denildi.


DEĞERLER HER GÜN DİGİTAL ORTAMDA KONTROL EDİLİYOR

ŞUSKİ'deki yetkililer de kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini ancak içe suyunun klor seviyesi, pH, iletkenlik gibi değerlerin digital ortamlarda sürekli takibinin sağlandığı belirtlidi. Sularda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığının altını çizelerek çocuk hastalıklarının tetkikinde bu gerçekliğin göz önünde bulundurularak hareket edilmesi istendi. 


SUYUNUZU ANALİZ ETTİREBİLİRSİNİZ

Vatandaşların şüphelendiği bir durum söz konusu olduğu takdirde laboratuvarlarının kendilerine açık olduğunu ifade eden yetkililer "Suyunuzu getirin analiz edelim yada suyunuzu özel laboratuvarlarda analiz ettirebilirsiniz" diyerek suların temizliğinden şüphelerinin olmadığını dile getirdiler.

BİHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.