Öne Çıkanlar haberler 1 kırmızı grup eyyübiyeli esnad kuveyt

Tugay'ın yeri belli oldu!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bugün Büyükşehir Belediye Başkanlığında düzenlediği basın açıklamasında Şanlıurfa’nın geleceği ile ilgili yapacakları yatırımları açıkladı. 

Şanlıurfa’nın sürekli gelişen bir şehir olduğunu, üretim yaptıklarını vurgulayan Çiftçi, Şanlıurfa’nın gündem maddesi olan Tugay’ın yerine ilişkin, “Gaziantep yolu üzerine, Organize Sanayiyi geçtikten sonra tahsis işlemi bitti. Takvim 5 yıl için planlanıyor, 5 yıl içerisinde bu projeyi tamamlamış olacağız” dedi.

'5 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK'

Tugay’ın yeni yerinin belli olduğunu, 5 yıllık bir proje sonucu taşınmanın gerçekleşeceğini söyleyen Çiftçi, “Tugay’ın millet bahçesi botanik bahçesi olması noktasında oy birliği ile karar verdik. Sözleşmeyi Milli Savunma Bakanımızda imzaladıktan sonra daha detaylı bilgi verilecek. Şanlıurfa’nın en  büyük projesi, hemen sonuç beklemek doğru değil. Yeni bir Tugay planlanıyor, yapımı gerçekleşecek, sonra mevcut olan Tugay oraya gidecek. Yeri Gaziantep yolu üzerine, Organize Sanayiyi geçtikten sonra tahsis işlemi bitti. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız yine aynı şekilde hali hazır haritalarına başlamış, orada çalışmalar yapılacak. Takvim 5 yıl için planlanıyor, 5 yıl içerisinde bu projeyi tamamlamış olacağız, büyük bir proje” ifadelerini kullandı.

GÜNEŞE DAYALI SERA SİTEMİ

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa’nın, bu sıcaklığı en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan ve ilgili planını açıklayan Çiftçi, “Şanlıurfa bir güneş şehri. Güneşi değerlendirmek sureti ile bir yaklaşım anlayışı. Özel sektöre yardımcı olma, önünü açma noktasında meclisimiz İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız çok azami derecede, hızlı hareket ediyor. Bunun tabiî ki bakanlık boyutları var. ama biz kendimiz güneşten Şanlıurfa’nın maksimum derecede faydalanması için ve güneşe bağlı olarak üretmiş olduğu enerjiyi kendi yatırımında kullanabilmesi için bir proje geliştirdik. Güneşe dayalı sera sistemi kurmak. Projemiz hazırlandı, uygun olan yerler var. Bir modelini kendi fidanlık alanımızda, ortağı olduğumuz Tekno Kent bünyesinde şirketlerimiz vasıtası ile yapacağız. Her şekli ile işletmeleri kalkındırabilecek, vizyon olabilecek” dedi.

'KARAALİ GENİŞLEYECEK'

Şanlıurfa’nın önemli jeotermal kaynaklarından olan Karaali’nin genişletileceğini vurgulayan Çiftçi, “Bu jeotermal bölgenin, yer altı, sıcak suyu, jeotermal kaynağı, doğru dağıtılması, planlı dağıtılması ve yine Karaali ’ye bakan eteklere taşınma sureti ile buradaki tarıma uygun olmayan arazilerin jeotermal turizm alanı olarak kazandırılması için bir planlama çalışmamız yürüyor. Oradaki bölgenin kalkınması, jeotermal alanların genişletilmesi için bu konuda yatırım yapmak isteyen yatırımcıların da önü bu karar ile açılmış oldu” diye açıkladı. 

MUCUR OCAĞI KURULDU

Şanlıurfa’nın her zaman büyüyen yol sorununa ilişkin mucur üretiminin gerçekleşeceğini aktaran Çiftçi, “Diğer nokta bazal taşıdır. Asfaltta, yol yapımında, imarlarda kullanmak sureti ile bize bağlı olan şirketimizde mucur ocağımızı kurduk. Mucur üretimini gerçekleştiriyoruz. Bazal taşı üretmeyi Şanlıurfa gündemine getiriyoruz. Urfa taşı milli taşımız, bölgemizin taşı. Uzun ömürlü, güneşimizi gördüğünde ömrü gitgide uzayan bu taşı kullanacağız” sözlerine yer verdi.  

SANAYİ SİTELERİ AÇILIŞA HAZIR...

Esnafın dükkan sıkıntılarının çözüme kavuşturulacağını, sanayi sitelerinin açılışa hazır olduğunu belirten Çiftçi, “Bina altına sıkışmış olan esnaflarımızın, mobilyacıların, demir doğramacıların, matbaacının bir çok alanı 17 kooperatifleştirip, bir araya getirip, Evren Sanayisinin hemen üst tarafında yeni siteler planlandık. Bizim esnaf gruplarımızda kooperatifleri vasıtası ile bu yerlerde yeni işletmeleri artık açılışa hazır hale geldi. Ve Şanlıurfa’ya 17 tane yeni küçük sanayi sitesi kazandırılıyor” açıklamasında bulundu. 

'SAHİL ŞEHRİ KURULACAK'

Şanlıurfalının 15 günlük tatil için şehir dışını tercih etmemesi için çalışmalar başlattıklarını söyleyen Çiftçi, “Şanlıurfa’ya baraj gölü havzasına bakan ve güzel bir şekilde planlanmış, Şanlıurfa’nın bu anlamda ihtiyacını karşılayabilecek yeni sahil şehirleri kuracağız. Önemli bir konu, çünkü bu anlamda bu ihtiyacımızın da karşılanması lazım. Bu yatırımın Şanlıurfa’da yapılması lazım” ifadelerine yer verdi. 

'MARKA HALİNE GETİRİLMESİ LAZIM'

Urfa’nın kendi markasının üreteceğinin müjdesini veren Çiftçi, “Biz bir gıda şehriyiz. Şanlıurfa’nın isotu var, un buğdayı var, tereyağı var, fıstığı var. Bunun genişletilmesi lazım, marka haline getirilmesi lazım. Marka haline gelebilmesi içinde üretim tesislerinin olması lazım. Şanlıurfa Valiliğimiz ile birlikte Gıda OSB’liğini kurduk, Şanlıurfa Valimiz Gıda OSB’nin başkanı, o da vekalet olarak da yetki bizde. Bizim amacımız marka olabilecek isotu olsun, fıstığı olsun, peyniri olsun bunun markalaştırabilecek işletmelere kavuşturmak. Yer tahsisleri başladı, izinler alındı” diyerek sözlerine son verdi. 

Özlem DİKMEN/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner6