Öne Çıkanlar ekonomi rabia meydanı MİLLET göbeklitepe eyyübiye

Urfa barosu: Çocuk işçiliği meşrulaştırıldı!

İşte komisyon tarafından yapılan o açıklama: 

"Çocuk işçiliği hem sosyal hem de ekonomik açıdan çok önemli bir insan hakları sorunudur. Çocuk işçiliği bilindiği gibi sadece ekonomik faaliyetlerde çalışan çocukları kapsamayıp ev içinde de çalışan çocukları kapsamaktadır ve bu durum günden güne büyük bir artış göstermektedir.

Dünyada her 5 çocuktan 1’i çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Özellikle ülkemizde hâlihazırda zaten yüksek olan çocuk işçiliği oranı geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklarla beraber en üst seviyeye ulaşmıştır. Var olan bu çocuk işçiliği sorunu birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların bazıları şunlardır: Eğitimden yoksun kalma, yetişkin işsizliği, kayıt dışı çalışma, sendikal hak ihlalleri, esnek ve güvencesiz çalışma koşulları, çocuk istismarı, çocuk psikolojisinde olumsuz etkiler.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünyada 152 milyon çocuk işçi bulunmakta ve bu çocukların 73 milyonu tehlikeli işlerde çalışmaktadır. Türkiye, hem Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hem de, ILO'ca düzenlenmiş, başta 138 sayılı sözleşme olmak üzere, çocukların çalışma koşullarını belirleyen sözleşmelere taraftır. Ancak, uluslararası sözleşme ve tavsiyelere taraf AB ülkelerinde ülkemizde de tüm çocukların çalışma yaşamından uzaklaştırılması hedefine ulaşılamamıştır. Bu hedefe ulaşılamamasının sebeplerinden biri; 1982 Anayasası'nın 'Çalışma Şartları ve Dinlenme Hakları' başlıklı maddesine bakıldığında, "kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uygun olmayan işte çalıştırılamaz" cümlesinden sonra gelmek üzere, "çocuklar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar" hükmüne yer verilmesidir. Çünkü bu maddede belli koşullar sağlanması dâhilinde çocukların bir kısım işlerde çalışabileceği öngörülmüştür.

Anayasamızdaki ve diğer kanunlarımızda yer alan bunun gibi maddeler çocuk işçiliğini ister istemez bazı şartlarda meşrulaştırmaktadır. Çocuk işçiliğinin giderek azaltılması için bu maddelerde değişikliğe gidilmedir. Şanlıurfa Barosu olarak çocukların refah içinde en sağlıklı ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için yapılacak tüm çalışmalarda destek olacağımızı ve yakın takipçisi olacağımızı belirtiriz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.