Öne Çıkanlar MİLLET ajansurfa siyaset balıklıgöl urfahaberler

Urfa’da çocuk dilenciliğine çare aranıyor!

Türkiye’nin birçok kentinde rastlanan ve özellikle Şanlıurfa’nın da kanayan yaralarından biri haline gelen çocuk işçiliği ve dilenciği konusunda, şehirde adımlar atılıyor. Şanlıurfa Valiliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü ve Hayata Destek Derneği’nin işbirliği ile Şanlıurfa’da sosyal tehlikelerle karşı karşıya olan, sokakta ve diğer sektörlerde çalıştırılan ya da dilendirilen çocuklara ulaşılması hedefleniyor.

ÇOK SAYIDA TEMSİLCİ KATILDI 
Bu kapsamda yapılacak çalışmaların görüşülmesi, tedbirlerin konuşulması amacıyla bugün bir otelde ‘Çocuk işçiliği ve dilenciliği ile mücadele programı’ düzenlendi. Düzenlenen programa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi ile kamu kurum temsilcileri katıldı.

BİLİCİ: TEMEL AMAÇ KANAYAN YARAYA ÇÖZÜM BULMAK 
Yaptıkları çalışma ile ilgili olarak Ajans Urfa’ya konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, temel gayelerinin genelde çocuk işçiliği, özelde de çocuk dilenciliği konusunda çözüm yolları bulmak olduğunu kaydederek, “Bizler bir süredir çocuk işçiliği ve dilenciliği ile mücadele konusunda bir proje çerçevesinde faaliyetlerimizi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Temel gayemiz Şanlıurfa’da çocuk işçiliği genelde, özelde de çocuk dilenciliği ile ilgili olarak toplumun bu kanayan yarasına çözüm bulmak. Bu çocukların eğitim hayatlarına devam edebilmelerini, toplumsal hayatta hak ettikleri yere bir daha gelmelerini sağlamaktır. Bizler aile müdürlüğü olarak bu anlamda uzun bir zamandır çalışıyoruz. Okulların açılması ile beraber bu çalışmalarımızın karşılığını almaya başlayacağız. Çocukların okula başlamalarını takip edeceğiz, ailelerin ekonomik olarak desteklenmesi gerekiyorsa bu destekleri sunacağız. Böylelikle çocukların bu alanlardan uzaklaşması ve tekrar hak ettikleri yeri kazanmalarını sağlayacağız inşallah” dedi.

‘STK’LAR VE KAMU KURULUŞLARIYLA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ’ 
STK’lar  ve birçok kurumla ortak çalıştıklarını ve mücadele ettiklerini hatırlatan Bilici, “Bunu diğer STK’lar ve kamu kuruluşlarıyla yapmaya çalışıyoruz. Yaptıklarımız, karşılaştığımız sorunlar ve bundan sonra yapacaklarımızı planlamak amacıyla bir araya geliyoruz” diye konuştu.

‘DİLENME VE ÇALIŞMA GEREKÇELERİNİ ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ’ 
Çocukların dilenme nedenlerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını bildiren Müdür Bilici, “Temel olarak çocukların alanda kişi olarak tespitlerini yapıyoruz. İsimlerini, yaşlarını, cinsiyetlerini, eğitim durumlarını, aile bilgilerini ve adreslerini tespit etmeye çalışıyoruz. Bu tespitler doğrultusunda öncelikle çocuklarla, ardından da aileleriyle görüşüyoruz. Bu çocukların dilenme ve çalışma gerekçelerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gerekçelerine bağlı olarak da çözüm alternatifleri ve hizmet modelleri oluşturmaya çalışıyoruz ki bu çocukların bir daha kalıcı anlamda bu alandan uzaklaşmalarına sebep olmaya çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.

‘200 ÇOCUK TESPİT EDİLDİ’ 
Yaptıkları çalışmalar neticesinde şu ana kadar 200 çocuk tespit ettiklerini dile getiren Bilici, “Şu anda alanda dilenen 200’e yakın çocuk ve ailesini tespit ettik. Bunlarla birebir görüştük, birebir paylaşımlarımız, değerlendirmelerimiz oldu. Okulların başlaması ile beraber aldığımız tedbirler, yaptığımız uygulamaların sonuçların almaya başlayacağız. Çocuk okula mı başlıyor verdiğimiz desteklere bağlı olarak, alandan uzaklaşıyor mu, uzaklaşmıyor mu bunu denetlemiş de olacağız” ifadelerini kullandı.

‘FARKLI GEREKÇELER DE VAR, İSTİSMAR DA VAR!’ 
Çocukların farklı nedenlerle dilendiklerini, bazılarının istismar edildiğinin altını çizen Bilici, “Değişik gerekçeler var, bazıları gerçekten ekonomiktir, imkansızlıklar içerisinde olanlar var. İmkanlar dahilinde destek olarak çocukların bu alandan uzaklaşmalarına neden olmaya çalışıyoruz. Bazılarının gerçekten sosyal ve eğitsel yönden büyük yoksunlukları ve eksiklikleri var, bu yönüyle çocuklarını çalıştırmayı normal bir şeymiş gibi görüyorlar. Bu sorunu gidermeye çalışıyoruz. Bazıları da birileri tarafından özel olarak istismar ediliyor, ihmal ediliyor ve çalıştırılıyor. Bunlar için de ayrıca tedbirler geliştirmeye çalışıyoruz. Emniyet müdürlüğümüzle yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Sağlık müdürlüğü ile diğer kamu kurumları ile yakın işbirliği içerisindeyiz. İhmal ve istismarın boyutu farklıdır, onunla ilgili de ayrıca çalışıyoruz ve tedbirlerimiz var” dedi.

‘7-18 YAŞ ARASINDA ÇOCUKLAR DİLENİYOR’ 
Öncelikli hedeflerinin çocuk dilenciliği, ardından da çocuk işçiliği olduğunu söyleyen Müdür Hasan Bilici, “Genellikle 7 ile 17-18 yaş arasındaki çocuklar çalışıyor bu alanda, çalıştırılıyor. Özellikle Urfa’da dilendirilen, ışıklarda dilendirilen değişik yerlerde dilendirilen çocuklar bizim öncelikli hedefimizdir. Bu öncelikli hedefimiz bertaraf edildiği andan itibaren, dilendirilen çocuklar Urfa’dan tamamen kaldırıldığı andan itibaren bu sefer de çalışan, çalıştırılan çocuklara yöneleceğiz. İkinci hedefimiz de odur. Ama öncelikli hedefimiz dilenen ve dilendirilen çocuklar. İnşallah yakın zamanda Urfa merkezin tamamında bu anlamda bir çözüme ulaşabileceğimizi düşünüyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.