Öne Çıkanlar MİLLET gündem göbeklitepe ipekyol balıklıgöl

Vali Erin: Amaçları ‘Sevr’i gerçekleştirmekti

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Şanlıurfa’da gerçekleştirilen “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen anma programı, on binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından müteşekkil tertip komitesince hazırlanan 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Haleplibahçe’deki Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önündeki alanda yapıldı.

Şanlıurfa’daki yerel televizyon kanallarından da canlı olarak yayınlanan program, topluca akşam namazının kılınması, şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişiminde şehit düşen Şanlıurfalı Suat Aloğlu, Mustafa Direkli, Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, Halil İbrahim Yıldırım ve Ümit Yolcu’nun özgeçmişlerinin okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. 15 Temmuz konulu şiirlerin okunması, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Mehteran Ekibinin sunduğu mehteran gösterisinin ardından, meydanda toplanan vatandaşlar cemaatle yatsı namazı kılarak dualar ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmanın, kurulan dev ekranlardan canlı olarak verilmesinden sonra Şanlıurfa ValisiAbdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat ve AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, CHP İl Başkanı Hayrettin Çıdır ve MHP İl Başkanı Mahmut Güneş birer selamlama konuşması yaparak, 15 Temmuz darbe girişimine karşı birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, şehitleri rahmetle andılar.
 


VALİ ERİN: VATANINI SATANLARA YAZIKLAR OLSUN!

Bundan üç yıl önce istiklale, istikbale, bağımsızlık ve özgürlüğe kasteden işgal ve darbe girişiminin gerçekleştiğini hatırlatan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, millet olarak çok badireler atlatıldığını, binlerce yıllık tarih boyunca çok ihanetlerle karşı karşıya kalındığını ifade etti.

Darbe ve işgal girişimlerinin sonuncusu olan 15 Temmuz’un öncekilerden çok farklı olduğunu dile getiren Vali Erin, “Cenab-ı Allah’ın bu milletin üzerinde olan merhameti ve eli, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere liderlerimizin ortaya koyduğu yüksek cesaret ve bu milletin her bir ferdinin, farklı düşünen, farklı yaşayan, dünyaya farklı bakan, ahiret anlayışı bile farklı olan insanların hepsinin ortaya koyduğu kahramanlıkla, yeryüzündeki milletlerin hiçbirinin gösteremediği büyük bir cesaretle bu darbeyi de püskürttük” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği “Darbeye, bu millet darbe yaptı” sözünü anımsatan Vali Erin, “Bu milletin namusuna, şerefine, haysiyetine, geleceğine kasteden, özgürlüğünü, hürriyetini, istikbalini emperyalistlere teslim etmeye niyetlenen, bunun pazarlığını bizim bilmediğimiz şekilde geçmişe yönelik olarak belki 30-40 yıldır yapan bir terör şebekesinin, en kötüsü de dindar olan, inançlı olan bu milletin en zayıf tarafı olan inancını, kutsal değerlerini alet etmek suretiyle bunu yapan bir şer çetesinin darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Ve milletimiz Allah’ın yardımıyla bunu püskürttü” diye konuştu.
 


Konuşmasında, 15 Temmuz şehitlerini selamlayan Vali Erin, “Onları doğuran analara selam olsun, çocuklarına, kardeşlerine, bacılarına selam olsun. O kahraman gazilerimize, şehitliği bu kadar isteyip, nasip olmadığı için şehit olamayan ama gazi olan, bu milletin istiklalini ve istikbalini kurtaran o gazilerimize selam olsun. Birilerine de yazıklar olsun. 30-40 sene boyunca Anadolu’nun dindar insanlarının, din kaygısıyla teslim ettiği evlatlarını istismar eden o çeteye, o zihniyeti bozuk FETÖ’cülere yazıklar olsun, vatanını satanlara yazıklar olsun. Bayrağını, tarihini, kutsal değerlerini, dünyevi menfaatler için korkakça değiştirmeye yeltenenlere yazıklar olsun. Yediği, içtiği, barındığı, bu kadar yüksek yüksek bir bedelle elde ettiğimiz vatan topraklarını, emperyalistlerin, siyonistlerin, materyalistlerin oyuncağı haline getirmek isteyen o FETÖ elebaşına ve ona hizmet edenlerin hepsine yazıklar olsun. Korkakça, bu aziz toprakları ve devleti terkederek, ağa babalarının kucağında oturmaya devam eden o zihniyete yazıklar olsun. İşlediği ve yaptığı günahların, yaydığı fitne fesadın hesabını vermekten bile korkan, bağımsız mahkemelerin, hakimlerimizin, savcılarımızın ve hepsinden önemlisi milletimizin vicdanının önüne çıkmaktan korkan, binlerce yıldır medeniyetimizle savaş içerisinde olan ülkelerin himayesine sığınan ona ve onunla birlikte kaçan, milletini, memleketini satan o namussuzlara yazıklar olsun” dedi.

Üzerinden üç yıl geçen 15 Temmuz’un büyük bir risk ve tehlike olduğunu ifade eden Vali Erin, darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye’nin Libya, Irak, Suriye, Mısır, Yemen ve Müslümanların yaşadığı parça parça edildiği, fitne fesadın yayıldığı ülkelere döneceğini kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu hain darbeden tenzih edilmesi gerektiğini, darbecilerin zihnini ve beynini bu satılmışların emrine veren bir grup olduğuna dikkat çeken Vali Erin, “Ömer Halisdemir gibi binlerce subayımızı ve silahlı kuvvetlerimizi tenzih ediyoruz. Ama bunların içinde zihnini satmış, vicdanını kiralamış, o şanlı üniformayı üzerine geçirmiş olan, sınırlarımız boyunca komutanlık görevinde olanların neredeyse tamamı bugün cezaevindedir” diye konuştu.
 


FETÖ terör örgütü elebaşının 30 yıl önce yazdığı kitaplarda Allah ile görüştüğünü yazdığını, vahiy aldığını ifade ettiğini, Peygamber Aleyhisselamın okullarını ve kendisini ziyaret ettiğini ifade ettiğini dile getiren Vali Erin, “Takiyyeyi, o batıl inancının temel taşı haline getirmişti. Müslüman açıktır, Müslüman erkektir. Müslüman korkak değildir. Müslüman bir öyle, bir böyle değildir. Müslüman, Müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kişidir. İnsanların ve bütün Müslümanların şemsiyesi altına sığındığı çekim yeridir İslam. İslam, Müslümanlar için de insanlık için de sulh adasıdır, barış adasıdır. Bunların başı da hile, sonu da hile. Başı da yalan, sonu da yalan. Başı tuzak, ortası fitne, sonu takiyye. Ama maalesef bunları ifade ederek küçümsediğimiz bu örgüte, Anadolu’da binlerce pırıl pırıl çocuklarımızı kattık. Kırk sene boyunca, bin yıldır kardeşçe, sırt sırta cenk etmiş, mücadele etmiş, Anadolu’ya birlikte girmiş, İslam’ın bayraktarlığını birlikte yapan on binlerce Kürt çocuğumuzu PKK’ya teslim ettiğimiz gibi. Elinden tutamadığımız, doğru yaklaşamadığımız, gerçekleri anlatamadığımız, merhamet ve insanca uçuruma sürüklenmekten alıkoyamadığımız on binlerce Kürt çocuğu, on binlerce dindar Anadolu çocuğunu bu terör örgütlerinin insafına terk ettik. Emperyalistlerin, Siyonist zihniyetine hizmet ettirir hale getirdik. Bu nedenle 15 Temmuz, muhasebe etme günüdür aynı zamanda. Her yıl dönümünde ve sonrasında bunun hesabını yapmak ve her birimiz bulunduğumuz noktada, bulunduğumuz görevde, sorumluluk yüklendiğimiz bütün vazifelerde bunu düşünerek çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlamak, iyi bilinçlendirmek, bu tür örgütlerin eline malzeme olmaktan bu gençlerimizi kurtarmak zorundayız. Bu, bizim bu memleket için en büyük vazifemiz, en büyük sorumluluk alanımızdır. Dersler çıkarıyoruz, çıkarmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Konuşmasının sonunda, 15 Temmuz şehitlerini ve tarih boyunca canlarını bu ülke için feda eden şehitleri rahmetle anan Vali Erin, “Onların o büyük kahramanlığı ve cesareti önünde saygıyla, hürmetle eğiliyoruz. Cenab-ı Allah’ın bizi, onların şefaatine mazhar eylemesini diliyoruz. Yine ortaya koydukları büyük kahramanlık ve cesaretle bizleri hür ve bağımsız olarak bugünlere ulaştıran gazilerimize de şükranlarımızı iletiyor, hayırlı, sağlıklı, uzun bir ömür diliyor, dualarını bekliyoruz. Yine bu gece, bu saate kadar bu kadar konuşmayı sabırla dinleyen siz kardeşlerime, Şanlıurfalı tüm hemşehrilerimize saygılarımızı, hürmetlerimizi iletiyor, dualarını beklediğimizi belirterek hepinizi Allah’a emanet ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 


BEYAZGÜL: GENÇLERİMİZ EBABİL OLUP TANKLARIN KARŞISINDA DURDU

Programda bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de, Türkiye’nin her zaman birlik içerisinde geleceğe doğru yürüyeceğinden emin olduklarını söyledi. Beyazgül konuşmasında, “Öncelikle 15 Temmuz şehitlerimizi, Çanakkale Şehitlerimizi, Bedir Şehitlerimizi vatanı ve milleti uğruna canlarını hiçe sayan tüm şehitlerimizi minnet ile yâd ediyoruz. 15 Temmuz gecesinin kahramanları sizlersiniz. Destan yazan sizlersiniz,mekana ve zamana ayrı bir anlam kattınız. O gece garnizonun karşısında yerinizi aldınız, tankların çıkış yerine okçular tepesi dediniz. Abide kavşağına Bedir Kuyuları dediniz ve bizim bulunduğumuz AK Parti binasına karargâh dediniz ve Rabia Meydanına kadar sel olup aktınız. Karanlığın en kuytu zamanında bile yerlerinizi terk etmediniz. Darbe kalkışmasının ikinci, üçüncü günü gözbebeğimiz olan Tugayımıza sızan FETO’cular haber gönderdi ve vatandaşlarımız asil duruşu karşısında Tanklarımızı teslim etmeye hazırız dediler. Darbede millete diz çöktürmek isteyenler kendileri diz çöktüler. O gecelerde sabahlara kadar meydanlarda bayrak sallayan nineler gördük. O gece gençlerimiz biz varken darbe olmaz dediler. Yine gençlerimiz acaba görevimizi tam yaptık mı diye soruyorlardı. O gece bizim insanlarımız ebabil olup tankların karşısında durdular. O güzel yürekli insanlar çeliği büktüler.  Çünkü tek millet, tek bayrak ve tek vatan için bu millet ‘Vatan Sana Canımız Feda’ diyen insanlar, bunun sözde olmadığını gerçek olduğunu ortaya koydular. Türkiye’de yaşayan kardeşlerimiz, vatanı böldürmediler, ezanı susturmadılar ve bayrağı indirmediler. Bugün aynı kararlıkla devam ediyoruz. Bu vatana göz dikenler şunu bilmelidir ki, 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı şehadet için sıraya dizilmişlerdir. İhanet şebekeleri bunu bilsinler ki yaptıkları her oyunun ve tuzağın karşında duracağız. Siz bir tuzak kurarsınız, Allah’ta sizlere tuzak kurar” dedi.

Program, gece saat 00.13’te tüm camilerde ve programın gerçekleştiği alanda selaların okunmasının ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.