Urfa için hem isyan hem tepki: Bir şehir böyle talan edilemez

Karaköprü'de 20 dönümlük sosyal donatı alanının konut alanlarına çevrilmek istenmesine isyan eden Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar, "Bir şehir böyle talan edilemez" diyerek karara cuma gününe kadar itiraz edilebilineceği çağrısında bulundu...

Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği, Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesi Mehmetçik Mahallesi'nde bulunan donatı alanlarının konut alanına çevrilmesine karşı verdiği mücadelede sürerken, bugün önemli bir açıklama daha geldi.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI KAZANILMIŞTI ANCAK...

Mahallede 811 NO'lu parselde dini tesis alanı, sosyokültürel tesis alanı, sağlık tesis alanı, pazar alanı gibi mahallenin ihtiyaçlarını karşılayacak donatı alanlarını konut alanına çeviren plan değişikliğine karşı dava açmış, açtıkları davayı da danıştay kararı ile kazanmıştı. Ancak 3,5 yıl süren hukuk mücadelesinin kazanılması sonucu değiştirmedi. Bu kez de alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile konut alanına çevrildi.

BAŞKAN AÇAR'DAN HEM İSYAN HEM ÇAĞRI

İtirazlar, binlerce dilekçelere rağmen 10 katlı konut için onaylanan plan değişikliği askıya çıkarıldı. Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar da konuya dair hem isyan hem çağrı niteliğinde paylaşım yaparak "Bir mahallenin yaşam alanları konuta çevrildi; bu yanlıştan geri dönülmezse bu mahallede sosyal kültürel tesis olmayacak, pazar alanı olmayacak, cami olmayacak, sağlık ocağı apartman altında hizmet vermeye devam edecek.Bu kafa çok tehlikeli bir kafa, bir şehir böyle talan edilemez, siyasi ikbale kurban verilemez, böyle geleceksiz bırakılamaz. ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!’ şiarından milletin cami alanını dahi konuta çeviren bir kafaya ne ara evrildik! 22 Nisan cuma gününe kadar ilan askıda bulunan bu plana, sadece vatandaşlarımızın değil, idarecilerimiz ve siyasilerimizin de itiraz etmesi gerekir. Hizmet etmek öyle beylik laflarla olmuyor" dedi.

BİHA


20 Nis 2022 - 22:27 Şanliurfa- Asayiş