Savaşın melekleri

Şanlıurfa’da küçük Suriyelilerin küçük bir mezarlığı oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Asri Mezarlığı’nda, Suriye’deki savaştan yaralı olarak getirilip kurtarılamayarak defnedilen küçük çocuklara ait çok sayıda mezar bulunuyor....

ŞANLIURFA - Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’deki çeşitli illerde yaşayan 3,5 milyon Suriyelinin yoğun olduğu illerden biri de 500 bini aşkın Suriyelinin yaşadığı Şanlıurfa.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yaralandıktan sonra tedavi için getirilen ancak kurtarılamayanlarla, kentte yaşayıp hayatını kaybeden Suriyeliler için Yeni Asri Mezarlığı’nın içerisinde 2011 yılında alan açtı. Bu mezarlığa defnedilen Suriyelilerin sayısı artık binlerle ifade ediliyor.

Suriyelilerin mezarlarının arasında dikkat çeken bir bölüm var. O da savaşta Şanlıurfa’ya yaralı olarak getirilip burada hayatını kaybeden kimsesiz Suriyeliler. Kim olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmayanların çoğunluğunu oluşturduğu mezarlıkta savaşın kurbanı olan kimsesiz çocuklar da buraya defnedilmiş durumda.

Suriyelilerin mezar taşlarında Arapça yazılar dikkat çekerken ölüm ve doğum tarihleri ise Hicri takvime göre yazılmış halde.

BİHA


21 Nis 2022 - 12:32 Şanliurfa- Asayiş