El-Battani belgeseline bir ödül daha

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi, Senarist ve Yönetmen Prof. Dr. Sedat Benek’in, ‘Harran Ekolü: El-Battani’ adlı belgeseli İstanbul Film Awards Ulusal Film Yarışması’nda uzun metraj belgesel dalında en iyi belgesel ödülüne layık görüldü....

Bilim ve astronomi tarihine önemli katkılar sunan El Battani’nin hikâyesinden esinlenilerek, Türkiye'nin farklı yerlerinde çekilen ‘Harran Ekolü: El-Battani’ isimli uzun metrajlı belgesel, yurt içinde düzenlenen ‘İstanbul Film Awards’ yarışmasında en iyi belgesel ödülünü aldı.

66 dakikalık uzun çekim süresi olan‘Harran Ekolü: El-Battani Belgeseli’ 1’i İstanbul ve 1’i de Paris olmak üzere 2 uluslararası film festivalinde uzun metraj belgesel kategorisinde ‘En İyi Uzun Metraj Belgesel’ ödülüne layık görüldü. 4 uluslararası film festivalinde finalist, 2 uluslararası film festivalde yarı finalist ve 4 uluslararası film festivalinde de seçkin film olarak seçildi.

Benek, Batı dünyasının, El-Battani’nin bilim ve özellikle astronomi tarihine sunduğu katkılarından dolayı ona ayrı bir değer verdiğini belirtti.

Çok önemli buluşlarıyla bilimin öncülerinden birisi olduğundan dolayı dünyada birçok önemli merkeze El-Battani isminin verildiği kaydeden Benek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“‘Harran Ekolü: El-Battani’ adlı bu belgesel, El-Battani’nin bilim ve astronomi tarihine katkı ve etkisini gerçekçi bir yaklaşımla ele alarak başta ülkemiz olmak üzere Müslüman coğrafyasının kendi tarihlerinin farkına varabilmesini, bugün Batı dünyasında ortaya çıkan bilim ve felsefe tarihini reddetmeden anlayarak özeleştiri yapabilmesini amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra gelişmenin ve dolayısıyla kalkınmanın, bilimin birikimli bir sonucu olarak ortaya çıkmasının olmazsa olmaz koşulunun, bilimin fikir özgürlüğünün bulunduğu doğal habitatında işlevsellik kazandığı gerçeğinin altını çizmek de bu belgeselin amaçlarındandır.”

Belgesel çalışması kapsamında Türkiye'nin farklı illerinden El-Battani üzerine akademik çalışma yaptıklarını belirten Benek, “9 akademisyenin görüş ve önerilerinden faydalanarak geniş bir çalışma yürüttük. Ön çalışmaların ardından belgeselin çekimlerini Harran, Han El Barür ve Fırat Nehri kıyısında gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 yıl süren bir çalışmanın sonunda belgeseli tamamladık” diye konuştu.

BİHA


21 Nis 2022 - 17:22 Şanliurfa- Asayiş