Solmaz: Bağımlılık global bir sorundur

Şanlıurfa’da Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı il genelinde başladı....

ŞANLIURFA -Resmi kurumlar, STK’lar ve basın yayın organları gibi toplumun tüm kesimlerinin desteği ile önce ilçe düzeyinde başlatılan bağımlılıkla mücadele çalıştayı sonuçları sonrası, il düzeyinde katılacak katılımcılar ile birlikte il genelinde başladı.

Çalıştayın açılışına, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Abdullah Abit Öztoprak, Eyyubiye kaymakamı Kudret Kurnaz, Haliliye Kaymakamı Metin Esen, Şanlıurfa İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz, kurum müdürleri ve katılımcılar katıldı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz yaptığı konuşmada, “Bağımlılık; sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan bireylerin sağlığını bozarak dünyanın tamamını tehdit eden bir halk sağlığı sorunu olmasının yanı sıra ülkelere mali açıdan da büyük zarar veren bir toplumsal problemdir.

Bağımlılığın sadece kişinin kendisini değil, ailesini, sosyal çevresini, ülkesini ve ülke ekonomisini de etkilediğini görmekteyiz. Bu sorun ülke sınırlarını aşarak, tüm dünyayı sarsan ekonomik, güvenlik ve terör boyutları olan global bir sorundur. Bu nedenle bağımlılıkla mücadele çalışmaları çok boyutlu olarak ele alınması gereken sadece kişileri ya da içinde yaşadığımız toplumu değil aslında tüm dünya insanlarını da ele alacak kapsamlı çalışmalar gerektirmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan “Bağımlılıkla Mücadele - Ben Olsaydım" temalı çalıştaylar gerçekleştirilmektedir. İnşallah bu çalıştay ile birlikte bağımlılıkla mücadele kapsamında tespit edilen sorunlara yönelik olarak "Ben Olsaydım" yaklaşımı ile çözüm önerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda yapacağımız çalıştayda ortaya konulacak çözüm önerileri bir rapor halinde Sağlık Bakanlığına sunulacaktır. Katkılarınız bizim için çok kıymetli olup, hayırlı ve verimli bir çalıştay olması diliyorum” ifadesini kullandı.

Çalıştayda; bağımlılıkla mücadele kapsamında ilimizde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, Şanlıurfa’da bulunan riskli bölgelerin tespitive buralara yönelik yürütülmesi gereken çalışmalar, Türkiye’de yürütülen bağımlılık ile mücadele politikalarına yönelik öneriler ve Şanlıurfa için yapılması önerilen faaliyetler gibi konuları konuşulacak.

RAPOR BAKANLIĞA SUNULACAK

Yaşanan sorunlara karşı çözüm önerileri ortaya konularak tüm bağımlılık türlerinin her birine gençlik ve kadınlar üzerinde ayrıca değerlendirilerek yapılan çalıştayda ortaya konulacak çözüm önerileri bir rapor halinde Sağlık Bakanlığına sunulacak.

BİHA


22 Nis 2022 - 09:36 Şanliurfa- Asayiş