Mehmetçik Mahallesi'ndeki imar değişikliğine 800 dilekçeyle itiraz edildi

Urfa Akademik Odalar Birliği, Karaköprü’de Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parseldeki sosyal donatı alanının konut alanına çevrilmesine tepki göstererek mahalle sakinlerinin itiraz amaçlı imzaladığı 800 dilekçeyi Karaköprü Belediyesine verdi....

Şanlıurfa’nınKaraköprüilçesine bağlı Mehmetçik Mahallesinde dini tesis,sağlık, kültürel ve sosyal tesis ile semt pazarını içeren sosyal donatı alanlarının konut alanına çevrilmesine tepkiler sürüyor. Söz konusu imar değişikliğine son olarak geçtiğimiz günlerde kurulan UrfaAkademik Odalar Birliği de tepki gösterdi. 19 meslek odasının temsilcileri, mahalle muhtarı Yılmaz Kahraman ve mahalleli tarafından imzalanan imar değişikliğine ilişkin yaklaşık 800 itiraz dilekçesini toplu olarak Karaköprü Belediyesine verdi.

Belediye önünde dilekçelerin verilmesinden önce Urfa Akademik Odalar Birliği bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Diş Hekimleri Odası Başkanı Ekrem Kaya yaptı.

Mehmetçik Mahallesi’nde 811 nolu parselde yaklaşık 20 dönümlük sosyal donatı alanının imar planında Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişikliğe gidilerek konut alanına dönüştürüldüğü kaydedilen açıklamada, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu Danıştay kararı ile imar değişikliğinin iptal edilmesine rağmen aynı işlemin tekrar tesis edilmesini anlamakta zorlanıldığı vurgulandı.

Urfa Akademik Odalar Birliği olarak kentin kaynaklarının bu şehrin insanları için kullanılması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İmar planlarında var olan tüm sosyal ve kentsel olanakların hemşerilerimizin hizmetinde olması hem kanuni hemde insani zorunluluktur. Bu yanlış uygulamadan geri dönülmezse bu mahallemizde; dini tesis olmayacak, pazar alanı olmayacak, sosyal kültürel tesis olmayacak, sağlık ocağı bina altında hizmet vermeye devam edecektir.

Yapılan işlem teknik olarak incelendiğinde; nüfus yoğunluğu artırıcı plan kararları getirdiği, ana plan kararlarında bulunan sosyal donatı alanlarını kaldırdığı ve kamu yararına aykırı olması yönleriyle;3194 sayılı İmar Kanunu, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği, Şehircilik İlke ve Esaslarına aykırılık teşkil etmektedir. Bugün burada bu aykırılıklara itiraz ederek, dayanışma içerisinde şehrimizin ve vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu, Urfa Akademik Odalar Birliği olarak bundan sonra da Şehrimizi ilgilendiren her konuda mesleklerimizin gereğini yapacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz."

Şehir Plancıları OdasıŞanlıurfaİl Temsilcisi Selim Açar da imar değişikliğinin doğru almadığına ilişkin bir açıklama yaptı.

BİHA


22 Nis 2022 - 13:11 Şanliurfa- Asayiş