Urfalı Vekil Gergerlioğlu: Urfa’nın sahipsizlik sorunu var

Şanlıurfa’da çeşitli temaslarda bulunan HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, “Urfalı milletvekili olarak Urfalı kimliğimi hiçbir zaman unutmadım. Urfa’nın maalesef ki önemli bir sahipsizlik sorunu olduğunu da görüyorum” dedi....

Büyütmek için resme tıklayın

ŞANLIURFA –Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekilli Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şanlıurfa’daki temasları çerçevesinde Gazete İpekyol ve Ajans Urfa’yı ziyaret etti. Gergerlioğlu burada Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arısüt ile görüştü.

Dün Şanlıurfa Barosu Kazım Ekinci İnsan Hakları Merkezi, "Son dönemde yaşanan hak ihlalleri“ne dair söyleşide bir konuşma yapan Şanlıurfalı vekil Gergerlioğlu daha sonra Balıkgöl Platosu’ndaki esnafla bir araya gelmişti.

“GENÇLER UMUDUNU KESMİŞ DURUMDA”

Şanlıurfa’da Balıklıgöl Platosu’nda esnaf ziyaret ederken, esnafın üzgün ve şikayetçi olduğunu dile getiren Gergerlioğlu, “Şanlıurfa’daki esnafın gerçekten çok şikayetçi olduğunu üzüntüyle gördüm. İş yerlerini kapatmak üzere olan esnaflarımız, ülkeden umudunu kesmiş olan gençlerimiz, yatırım yapmakta tedirginlik yaşayan iş adamlarımız, çiftçilikten umudunu kesmiş artık. Çiftçilik bile yapmak istemeyen köylülerimiz, inşaat işlerinde çalışan fakat yorgunluğu aldığı emeği karşılamayan kardeşlerimiz, işsiz olan büyük bir genç kesimi gördük, büyük bir üzüntüyle gördük” dedi.

“SİYASAL KATILIM NOKTASINDA YETERSİZ KALIYOLAR”

Siyasette yaşanan olumsuz gelişmelerin ekonomiye yansıdığına vurgu yapan Gergerlioğlu, “Urfa bunu hak etmiyor. Büyük bir nüfusu olan mecliste 14 milletvekili ile temsil edilen Şanlıurfa Ankara’daki siyasal katılım noktasında izlediğimiz kadarıyla son derece düşük oranda. Feodal ilişkilerin yoğun bir şekilde yaşandığı ilimizde siyaset yine bu ilişkiler üzerinden yürütülmeye çalışılıyor.

İktidar tarafından aslında feodal ilişkiler zamanla yavaş yavaş dağılıyor. Demokrasi, insan hakları ön plana geçmeye başlıyor. Dünyamızda ve Urfa’da böyle olması gerekiyor. Siyasal bir katılım demokratik bir katılımın olması gerekiyor. Fakat bu noktalarda önemli zafiyetler yaşanıyor ve iktidar bunu gidermeyi de düşünmüyor.

Bütün bu insan hakları eksenli olumsuz gelişmeler tabii sonuçta ekonomiye de yansımış durumda. Tabii vatandaş önceden bizim yaptığımız uyarılara yeterince kulak asmadı ama şuan gelinen noktada bir ekonomik felaketi yaşıyor” ifadesini kullandı.

“URFA KİMLİĞİMİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMADIM”

Gergerlioğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İktidarın bu insan haklarına aykırı siyasettin demokratikleştirilmesine aykırı hukukun vücut bulmasına aykırı yönetim tarzının Urfa’da ki hem yerel siyasetin gelişmesine hem de Urfa siyasetinin genelle müdahil olmasını engel olduğunu gördük. Bunun gelişmesi gerekiyor, böyle olmaz.

Biz bir Urfalı milletvekili olarak Urfalı kimliğimi hiçbir zaman unutmadım ve Urfa’yı takip ediyorum. Urfa’nın maalesef ki önemli bir sahipsizlik sorunu olduğunu da görüyorum. Maalesef halkta oy verdikleri siyasetçilerin temsiliyet anlamında son derece zayıf bir profil izledikleri konusunda şikayetlerini de dinledik. Bütün bunlar Urfa’nın siyasal katılımını maalesef etkiliyor”.

BİHA


23 Nis 2022 - 15:32 Şanliurfa- Özel Haber