Urfa’da berberler bayram mesaisine hazır

Şanlıurfa’da, bayram öncesi gelenek haline gelen bayram tıraşı nedeniyle berberler gece geç saatlere kadar açık olacak. Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, vatandaşların tıraşlarını arife gününe bırakmamalarını tavsiye etti....

Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayının son haftasına girilirken bayram hazırlıkları da hızlandı. Şanlıurfa’da çarşı ve pazarlarda bayram yoğunluğu göze çarparken, berberlerde de bayram öncesi yoğunluk bekleniyor. Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, berberlerin bayrama kadar gece geç saatlere kadar hizmet vereceğini söyledi.

Bizim Haber Ajansı'na konuşan Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, kentte berberlerin bayram öncesi iş yoğunluğunun artmasını beklediklerini belirterek berberlerin sabahın ilk saatlerinden gece geç saatlere kadar açık olacağını kaydetti.

KAYALAR: TIRAŞINIZI AREFE GÜNÜNE BIRAKMAYIN

Arife günü berber ve kuaförlerde yoğunluk yaşanmaması için tıraş olmak isteyenlerin kuaför randevularını son güne bırakmamaları tavsiyesinde bulunan Kayalar, şunları söyledi:

“Bayramda kuaförlerimizin açılış kapanış saatleri ustalarımızın inisiyatifinde. Yoğunluktan dolayı gece geç saatlere kadar açık olabilecekler. Buradan Urfalı vatandaşlarımıza sesleniyorum. Saç sakal tıraşını arife gününe bırakmayın. 1-2 gün önceden saçınızı kestirin. Arife gününden önce sakalınızı kestirseniz hem kuaförlerde yoğunluk olmaz hem de kuaförünüz daha özen göstererek tıraşlarınızı yapar. Kalabalık olduğu zaman daha hızlı yapıyorlar. O zaman da tıraşlar özensiz oluyor.”

“KAYIT DIŞI BERBER VE KUAFÖRLER YÜZDE 80’İN ÜZERİNDE”

Kaçak berberliğin önüne geçmek için mücadele ettiklerini belirten Nezif Kayalar, “Şanlıurfa’da kayıt dışı berber çok fazla. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesinin ve merkez ilçe belediyelerin hepsinin zabıta ekipleriyle görüştüm. Urfa’da kayıt dışı berber ve kuaförler yüzde 80’in üzerinde. Bunlarla biz de mücadele ediyoruz. Sizlerin aracılığıyla buradan yine belediye başkanlarına sesleniyorum, kayıtsız berber ve kuaför kalmasın. Kayıt dışı olduğu zaman bunlar kaçak oluyor. Bazı yaptıkları işlemlerde vatandaşlar mağdur oluyor. Bize bu kayıt dışı berber ve kuaförlerden şikayet geliyor. Kayıt dışı oldukları için herhangi bir müdahale yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SURİYELİ KAYITLI 13 BERBER VAR, KAYITSIZ YÜZLERCE”

Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, Suriyeli çok sayıda merdiven altı tabir edilen berber bulunduğuna dikkati çekti. “Odaya kayıtlı 13 Suriyeli esnaf var, yüzlercesi de kayıt dışı” diyen Kayalar, bu berberlerde insanların mağdur olabildiğini kaydetti. Kayalar, “Suriyeli merdiven altı işletmelerinde hijyen hiç yok. İnsanlar mağdur oluyor. Bunlar kurallara da uymuyorlar. Gecenin geç saatlerine kadar çalışan Suriyeli esnaf var. Gündüz yatıp, geçe çalışıyorlar. Bizim koyduğumuz kurallara uymuyorlar. Kurallara uymayınca da düzen bozuluyor. Yetkililere sesleniyorum bunlar da takip edilsin” diye konuştu.

BELEDİYELER VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ÇAĞRI

Merdiven altı işletmelerin hijyenik olmadığı için çok şikayet edildiğini kaydeden Kayalar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işletmelerin ne hijyenik olduklarına dair Sağlık Müdürlüğünden bir belgeleri var ne de hijyen eğitimleri var. Belediyelerden ve sağlık müdürlüğünden rica ediyorum, bu konuya bir el atsınlar. Biz oda olarak bize kayıtlı olan esnaflara hijyen eğitimi verdik. Doktor çağırıp burada hijyen eğitimleri yaptık”.

MUSTAFA EKİNCİ – ÖZEL HABER / BİHA


# urfa, haber

25 Nis 2022 - 16:47 Şanliurfa- Güncel