Vekil Yıldız'dan Vekil Fakıbaba'ya sert sözler

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Suruç’ta 2018 seçimleri öncesi Şenyaşar ailesinden üç kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin “ ‘Terör olayı' dediğim için kendimi affedemedim” dedi. Milletvekili İbrahim Halil Yıldız Fakıbaba'ya yanıt geldi...

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Suruç’ta Şenyaşar ailesine yönelik 2018'deki saldırıdan sonra 'terör olayı' ifadelerini kullandığı için kendini affedemediğini söyledi.

Gazeteci İsmail Saymaz'akonuşan Fakıbaba,şunları söyledi:

"Ben ne hakimim, ne savcıyım, ne avukatım. Vicdanımın sesini dinledim. Bana terör olayı olarak anlatılmıştı. Ben de dedim ki 'PKK yapmış.' Bakandım, o zaman. Bana göre bu, devlet adamına yakışır konuşma olmadı. Ama bana öyle söylendi, ben de öyle bir ifadede bulundum. Keşke söylenmeseydi, keşke öyle bir ifadede bulunmasaydım. İki gün sonra baktım ki, Allah rahmet eylesin, bu adamların dükkanına gitmişim. Devletin bakanıyım. Adamlar PKK'lı olsa bana birşey yapmaları lazımdı. Beni güler yüzle uğurlamışlar. Sonradan belli oldu. Bunlar PKK'lı değil, HDP'ye oy veren vatandaşlar. Buna saygı duyarım. HDP'ye oy vermek ayıp değildir. 'Terör olayı' dediğim için kendimi affedemedim."

VEKİL YILDIZ’DAN SERT SÖZLER

Suruçtaki olaya akrabaları karışan AK Parti ŞanlıurfaMilletvekili İbrahim Halil Yıldızdan Fakıbaba’ya yanıt gelti.

AK Partili vekil Yıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “iki yüzlü siyasetçi” ifadesini kullandı. Yıldız paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Siyaset arenasında ve toplum nezdinde karşılığı kalmayan başka siyasi parti arayışı içerisinde olan iki yüzlü siyasetçinin PKK bağlantıları net olan aileyi zavallı gibi göstermesinden utanç duyuyorum.Bu entrikalar ve oyunlar Reisimiz,Bayrağımız ve Vatan sevgimizden vazgeçirtemez.”

NE OLMUŞTU?

2018 yılında yapılacak seçimler öncesinde Suruç ilçesinde Şenyaşar ailesi ile AK Parti ŞanlıurfaMilletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akrabaları arasında çıkan kavgada, Şenyaşar ailesinden 3 kişi, Yıldız ailesinden de 1 kişi olmak üzere toplamda 4 kişi hayatını kaybetmişti. Daha sonra görülen mahkemede, olayın faillerinden Fadıl Şenyaşar 37 yıl 9 ay ve Enver Yıldız ise 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

4 YIL SONRA TUTUKLANDILAR

Şanlıurfa İl Emniyet MüdürlüğüKaçakçılıkve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, olayın ardından 4 yıl sonra, aralarında AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyiCelal Yıldız, yeğeni Osman Şah Yıldız ile Osman Yıldız'ın da bulunduğu 11 kişiyi 22 Nisan’da gözaltına alınmıştı.

Adliyeye çıkartılan şahıslardan Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız, Müslüm Yıldız, Mikail Şimşek ve İbrahim Şimşek “kasten adam öldürme ve delilleri karartma” suçlamasıyla tutuklandı. Diğer kişiler 7 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

BİHA


26 Nis 2022 - 13:11 Şanliurfa- Asayiş