Bayram tatilinde vatandaş otobüsle seyahati tercih ediyor

Bayram tatiline sayılı günler kaldı. Tatil planı yapanlar ya da ailesinin yanında olmak isteyenler ulaşım için uygun fiyatlı alternatif çözümler arıyor....

ŞANLIURFA - Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala ulaşım sektöründe de hareketlilik yaşanıyor. Hafta sonu ile birleşen 5 günlük bayram tatilini ailelerinin yanında ya da şehir dışında geçirmek isteyenler uygun fiyatlı alternatif çözümler arıyor.

Bayram tatilini memleketleri Urfa’da geçirmek isteyen İstanbul’daki bir kişinin gidiş-dönüş ortalama en az 900 lira ödemesi gerekiyor. İki şehir arasındaki tek yön en uygun bilet 400 liradan başlıyor. İstanbul’dan Şanlıurfa’ya geliş için uçak biletleriyse tükenmiş durumda. Bayram sonrası Şanlıurfa’dan İstanbul’a şu anda bulunabilen ‘tek yön’ dönüş biletinin fiyatıysa 800 TL.

Şanlıurfa’da şehirlerarası otobüs terminalinde de yoğunluk var. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle otobüs biletinin ücretleri ciddi şekilde artmış durumda. Otobüsle yolculuk yapmak isteyenler yüksek bilet fiyatlarıyla karşılaşıyor. Buna rağmen seyahat acenteleri, uzak şehirlere özel araçla yapılacak bireysel yolculukların daha maliyetli olduğu için otobüsle seyahatin tercih edildiğini belirtiyor.

GÖRKEM: ARABASI OLANLAR DA OTOBÜSE YÖNELDİ

Bizim Haber Ajansı'na konuşan terminalde bir otobüs firmasının çalışanlarından Hayati Görkem, araç sahibi vatandaşların akaryakıt fiyatlarındaki yükselmenin ardından bu bayramda otobüslere yöneldiğini söyledi.

Fiyatların vatandaşlar için yüksek olduğunu söyleyen Görkem, “İşletmeciler olarak biz arada kalmışız. Şu anda gelişlerde büyük yoğunluk var. Bayramdan sonra mayısın 4’ü 5’i gibi Şanlıurfa’dan gidiş yoğunluğu da başlar. Fiyatlarda yüzde yüze yakın bir artış var. Ama yetersiz. İstanbul’a gidiş şu anda kişi başı 400 TL. Eskiden insanlar kendi arabalarıyla giderdi. Yakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra arabası olanlar da otobüslere yöneldi” diye konuştu.

BAYINDIR: BU ZAMLAR ÖĞRENCİLERİ FAZLASIYLA ZORLUYOR

Bayramı ailesinin yanında geçirmek için İstanbul’dan Urfa’ya gelen öğrenci Mehmet Ali Bayındır, şehirlerarası otobüs fiyatlarındaki artışın evlerinden uzak şehirlerde okuyan öğrencileri fazlasıyla zorladığını ifade etti. Bayındır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’dan Şanlıurfa’ya sınavlardan sonra dönem aralarında fırsat buldukça sıklıkla geliyorum. Geçtiğimiz yıla göre fiyatlar çok artmış durumda. Biletlere yüzde 100 hatta yüzde 200 zam geldi. Bu zamlar öğrencileri fazlasıyla zorluyor. Geçen yıl salgından dolayı dersler uzaktan yapıldığı için gidip gelmedik. Bu yıl gidip geliyoruz ama şansımıza fiyatlar çok yüksek.”

Bayındır, geçen yıl İstanbul-Şanlıurfa gidiş dönüş biletine 400 TL verirken bu yıl sadece tek yöne 450 liraya bilet bulabildiğini söyledi.

SOLAK: GEÇEN YIL 90 TL CİVARIYDI, BU YIL 150-170 TL ARASI DEĞİŞİYOR

Harran Üniversitesi öğrencilerinden İsmail Solak ise geçen yıllarda memleketi Osmaniye’ye sürekli gidip geldiğini ama gelen zamlardan sonra gidiş gelişini mecburen azalttığını söyledi.

Geçen yıl memleketine giderken tek yön otobüs biletine 90 lira verirken bu yıl bu rakamın 170 liraya yükseldiğini belirten Solak, “Firmalar arasında fiyatlarda değişiklik oluyor. İlk yıla oranla bakacak olursak, yüzde 350’lik bir zam söz konusu. Geçen yıl salgından dolayı fazla gidip, gelmedim. Tek yön fiyatı geçen yıl 90 TL civarıydı. Geçen yıla göre yüzde 100’lük bir zam var. Bu fiyatlar gidiş sıklığımı etkiliyor. Memleketim yakın olduğu için her boşlukta gidip gelmek istiyorum” dedi.

MUSTAFA EKİNCİ – ÖZEL HABER / BİHA


27 Nis 2022 - 23:46 Şanliurfa- Asayiş