Suruç'ta tarlalar sular altında kaldı

Suruç’ta birçok ekili tarım arazisi, iddiaya göre tahliye kanallarının yetersizliği ve kamışlarla kaplanmış doğal tahliye kanalının temizlenmemesi nedeniyle sular altında kaldı....

Türkiye’nin önemli tarım ovalarından biri olan Suruç Ovası’nda su tahliye kanallarının azlığı ve kamışlarla kaplanmış doğal tahliye kanallarının temizlenmemesi nedeniyle ekili tarım arazilerinin sular altında kaldığı iddia edildi.

Dere yataklarının su tahliyesine yetmediğini ileri süren tarla sahipleri, arazileri sular altında kalan çiftçilerin büyük zarara uğradığı ifade ediliyor.

Çiftçiler kanalların yeterince derin ve geniş yapılmadığı, içlerini de kamışın kaplamasından dolayı suyun akmadığını belirtiyor.

Tahliye kanalları yetersiz kaldığı için tarlaların göle dönmesine tepki gösterenlerden biri de Murat Aydeniz.

Ürün alamadan su parası verdiğini belirten Aydeniz, sular altındaki bir tarlanın videosunu sosyal medya hesabından paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

“Ürün alamadan su parasını verdiğim, Suruç’ta yapılmayan tahliye kanalı ve kamışlarla kaplanmış doğal tahliye kanalının temizlenmemesi sebebiyle tarlalar yaz kış su altındadır.”

Öte yandan Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün Suruç ovasındaki tahliye kanalı açılması işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

BİHA01 May 2022 - 14:42 Şanliurfa- Asayiş