Coşkun: Kamu görevlileri ve sabit gelirlilerin alım gücünü korumalıyız

Memur -Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Coşkun ,”Buna göre Temmuz’da kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 31,21 zam yapılacaktır.” dedi...

Memur Sendikası (Memur-Sen) ve Eğitim Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Enflasyon farkının her ay ödenmesi gerektiğini vurgulayan Coşkun, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine göre; Nisan enflasyonu yüzde 7,25, Ocak-Nisan enflasyonu yüzde 31,70, yıllık enflasyon yüzde 69,97 oldu. Nisan ayı itibariyle ise enflasyon farkı yüzde 22,51 olarak gerçekleşti.

Pandemiye bağlı olarak gelişen ve devamında bölgesel ve küresel düzlemde oluşan siyasi krizlerin yansımasıyla enflasyon oranları; gerek aylık gerekse yıllık olarak son yıllarda görülmeyen düzeyde artış göstermiş ve yüksek enflasyon rakamlarına maruz kalmamıza neden olmuştur.

Özellikle enerji, yakıt, emtia ürünleri başta olmak üzere bütün tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları,başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü ciddi oranda düşürdü,gelir dağılımında adaletsizliği artırdı.

Memur-Sen olarak, fiyat istikrarını gerçekleştiren devlet, devletini her koşulda destekleyen millet şeklinde enflasyonla topyekün mücadele olmalı diyor, bu mücadelede başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünün korunması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz”.

BİHA


05 May 2022 - 18:40 Şanliurfa- Asayiş