18-29 yaş arasındaki kadınlara yönelik projede Şanlıurfa yok

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 18-29 yaş arasındaki kadınların toplumsal hayata katılımlarını arttırmak için yeni proje başlatıyor. Pilot iller arasında 18-29 yaş grubunda en fazla nüfusu olan yerlerin başında gelen Şanlıurfa yok!...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eğitim ve iş hayatında yer almayan, çeşitli nedenlerle eğitimi kesintiye uğramış, aktif iş arayışı olmayan ya da eğitim ve istihdama dahil olmak isteyen 18-29 yaş arasındaki kadınların güçlenmesi, toplumsal ve ekonomik hayata aktif katılımını sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi”ni hayata geçiriyor.

Ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan 18-29 yaş arasındaki kadınların tespiti, işgücü piyasası ya da eğitime yeniden dahil edilerek toplumun sosyal ve ekonomik yönden refahının artırılmasına katkı sunmak için başlatılan projede 11 pilot il belirlendi.

PROJEDE ŞANLIURFA YER ALMIYOR

Üç yıl sürecek proje Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Trabzon ve Van’da gerçekleştirilecek. İlk etapta Adana, Diyarbakır ve İzmir’de 18-29 yaş arasındaki kadınların eğitim durumları, neye ihtiyaçları olduğu, iş ya da eğitimi ile ilgili kurslara gidip gitmediği gibi bilgilere ilişkin saha araştırmaları yapılacak.

Projenin hedef kitlesi olan 18-29 yaş grubunda en fazla nüfusu olan yerlerin başında Şanlıurfa geliyor. Ancak Şanlıurfa buna rağmen projenin uygulanacağı pilot iller arasında yer almıyor.

Hibe programları uygulanacak proje kapsamında dijital bir portal da oluşturulacak. Dijital portalda, Türkiye’de NEET kadınların faydalanacağı içeriklerle zengin ve NEET konusunda en kapsamlı bilgilerin yer aldığı bir alan olacak. Portal üzerinde NEET kadınlarının özel sektör, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının kurs, eğitim, staj ve istihdam gibi imkanlarına ulaşabilecekleri ‘Fırsatlar Haritası’ oluşturulacak.

BAKAN YANIK: ÇOK VERİMLİ OLABİLECEK BİR GRUBUN ATIL KALMASINA GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ‘Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesini’ önemsediklerini belirtti. Projenin hedef kitlesinin 18-29 yaş arası kadınlar olduğunu kaydeden Bakan Yanık, “Ne eğitimde ne de istihdamda olan genç bir kitle var. Yaş olarak son derece dinamik bir yaşta ve istihdama katıldığında çok verimli olabilecek bir grubun atıl kalmasına gönlümüzün razı olması mümkün değil. Sadece 18-29 yaş arasındaki gençlerimizin değil, tüm kadınlarımızın istihdama katılması için gerekli çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

NEET KAVRAMI NEDİR?

NEET (Young people not in employment, education or training), TÜİK’e göre işgücüne dahil olmayan, genç nüfusta yer alıp eğitime (örgün eğitim, yaygın eğitim, çıraklık eğitimi, kurs) devam etmeyen nüfus olarak tanımlanıyor.

BİHA


06 May 2022 - 12:12 Şanliurfa- Asayiş